پيشرفته
 

موضوعات :

 • پژواک

 • کلمات کليدي :

 • پژواک

 • مطلب بعدي >   1983 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 1 : بشارت پيروزي

  کار را که کرد؟

     ديدگاههاي وبلاگي دربارهي راهِ جبهه فرهنگي انقلاب

  اشاره:

  با راه‌اندازي راه، جمعي از وبلاگ‌نويسان با راه انداختن يک حرکت وبلاگي، درباره جبهه فرهنگي انقلاب، تجربه سوره چهارم و چشم‌انداز نشريه راه، ابراز نظر کردند. يادداشت‌هايي که با اين منظور در وبلاگ‌ها منتشر شده بود، عمدتاً به اين سه پرسش پاسخ داده بودند:

  1- تأثيرگذارترين و ويژه‌ترين مطالبي كه در «سوره» خوانديد يا دنبال مي‌كرديد چه بود؟

  2- «سوره» دست روي خيلي سوژه‌ها ‌گذاشته‌بود كه «راه» هم لابـُد بايد پي‌شان را بگيرد. اما حالا «راه» بايد وارد کدام عرصه‌هاي بکر و دست‌نخورده در قصه‌ي جبهه‌ي فرهنگي شود كه سوره نشده‌بود؟

  3- همه‌ي اين حرف و حديث‌ها براي اين است که «جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي» از وضع بالقوه تبديل شود به حالت بالفعل. براي اين بالفعل شدن، مهمترين چالش و مانع كدام است؟

  از مهم‌ترين اشارات بعضي از اين يادداشت‌ها، برش‌­هايي به ناچار کوتاه آورده‌ايم که مي‌خوانيد.

  منتظر ديدگاههاي ديگر مخاطبان «راه» نيز در اين زمينه هستيم.

  ما همه يک جبهه‌ايم

   وبلاگ پاسخگويي

  www.pasokhgooee.persianblog.ir

  - سوره توانست جريان تازه‌اي از فرهنگ انفلابي را در ميان قشر جوان جامعه و به خصوص فعالان دانشجويي به راه اندازد... سوره‌ براي نسل ما خاطره دارد. هر سوره و هر آيه‌اش انديشه‌ي راه تازه‌اي را براي ما مي‌گشود.

  - خيلي‌ها در جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي دغدغه و علاقه به کارهاي نو و پرمحتواتر دارند. بحث‌هاي تئوريک براي افراد خاصي است و همه نمي‌خواهند آنها را دنبال کنند. اگر راه بخواهد براي همه‌ي اقشار حزب‌اللهي باشد نياز دارد که متناسب با نيازهاي آنها نيز مطالبي را توليد کند.

  - اکنون نداشتن نگاه جبهه‌اي در ميان‌مان جدي‌تر است. گاه دوستاني هستند که فراموش مي‌کنند که عدالتخواهي هم همان توليد علم است و اردوي جهادي همان هسته‌هاي مقاومت. و ما همه يک جبهه‌ايم: «جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي».

   

  تفاوت دو اسلام

  وبلاگ توهمات دانشجوي بسيجي غرب‌زده

  www.valavi.blogfa.com

  - مهم‌ترين کاري که سوره در چهار سال فعاليت خود به آن پرداخت، بازخواني مباني انديشه امام خميني و تبيين مصداق‌ها و موفقيت‌هاي آن در جامعه و تفکيک آن از نئوحجتيه رايج بود...

  مرزبندي اسلام ناب و اسلام آمريکايي و تفکيک اين دو از يکديگر سبب شد که هاله قداست از مقدس نماياني که خود را مظهر تمام و کمال اسلام و انقلاب مي‌دانستند برداشته شده، باب مطالبه‌گري و پرسش‌گري ايجاد شده و حاشيه امني که اينان براي خود ايجاد کرده بودند از بين برود و ناکارآمدي‌هاي آقايان لااقل کمتر به نام انقلاب نوشته شود.

  - «راه» اگر مي‌خواهد تحول آفرين باشد بايد طيف مخاطبين خود را افزايش دهد و بايد در کنار «راه» اصلي «راه»هاي فرعي را نيز ايجاد نمايد و با اقشار مختلف جامعه به زبان خودشان صحبت کند. راه کودک و نوجوان، راه سينمايي، راه دانشجو، راه شعر و موسيقي، راه اينترنشنال به زبانهاي مختلف، راه مجازي(يک سايت اينترنتي قوي)، راه شفاهي(حضور در شهرهاي مختلف و ارتباط رو در رو با مخاطبين)، راه پوپوليستي(يک چيزي مثل شهروند امروز) و...

   

  حرفهايي که باعث ميشد...

  وبلاگ دو کلمه حرف حساب

  www.rasoolhamidi.blogfa.com

  - سوره در حقيقت زنده کننده گفتماني بود که پيش از آن صورت کتبي نداشت و سينه به سينه به اهلش مي‌رسيد.

  گفتماني که خصوصاً در فضاي مسموم دوره پس از جنگ غبار فراموشي گرفته بود. گفتماني که از زبان حاج سعيد قاسمي هم در برنامه‌هايي که دوستان‌مان براي شهدا برگزار مي‌کردند، مي‌شنيديم و مي‌فهميديم خبرها و حرف‌هايي هست. حرف‌هايي که باعث مي‌شد به خاطر آن ادارات دولتي از دادن آمفي‌تئاترشان به بچه‌ها خودداري کنند... اين گفتمان چه بود؟ گفتمان انقلاب اسلامي. گفتمان حضرت امام(ره).

  - راه بايد خيلي زودتر به هر قيمتي که بود منتشر مي‌شد، ولي به هرحال اکنون انتظار مخاطبان نيز بالاتر رفته است.

   

  کاملا مستقل

  وبلاگ بي‌خوابي‌هاي يک برنامه‌نويس

  www.pat.riot.ir

  - بسيار مهم است که ما خيلي واضح خط‌مشي‌مان را آن‌چنان تنظيم کنيم که کاملاً مستقل از دولت باشد. لابد مي‌پرسيد چرا؟

  اول) تداوم؛ ... اتفاقي که براي «سوره»‌ي مرحوم! افتاد ـ علي‌رغم ارتباط حد‌اقلي سوره با بدنه‌ي دولت ـ مستقيماً به همين امر مربوط است.

  دوم) چتر گسترده‌ي انقلاب اسلامي؛ ... يعني استفاده از حد‌اکثر پتانسيلي که در بدنه‌ي انقلاب اسلامي وجود دارد.

  سوم) ... تا وقتي قرار است ما بيرون گود صرفاً کارشناس فرهنگي باشيم و دولت کارگزار، حال و روزمان بهتر از اين نخواهد بود. ...ما بايد بعد از مشخص کردن معضلات و صورت مسئله‌ها، بي‌قرار يافتن راه‌حل‌ها هم باشيم.

   

  من و شما بايد اين کار را بکنيم!

  وبلاگ ايليا

  www.eilia13ir

  - يک مشکل مهم اين است که همه‌ي اعضاي جبهه هنوز از وجود، مفهوم و ابعاد اين جبهه بي‌خبرند... من و شما هم بايد اين کار را بکنيم نه آنکه فقط منتظر جزّ ِ جگرهاي هيئت‌تحريريه سوره باشيم! توزيع پارتيزاني شايد ايده‌ي خوبي باشد براي اين کار.

  - نمي‌دانم چقدر سوره براي قشر «طلبه‌هاي جوان حزب‌اللهي» برنامه داشته است. اما معتقدم که قشر مهم و موثري هستند.

   

  شهرستان ها پررنگ تر شوند

  وبلاگ زمين بي‌درخت

  www.bad-lawyer.blogfa.com

  - از مشکلات سوره، کم‌رنگ بودن حضور و دغدغه هاي نسل سوم انقلاب بود و يا حتي نسل چهارم. نوجوانان و جوانان 17 تا24 ساله که به سوره و نويسندگان آن علاقه‌مند بودند ولي بسياري از معضلات فکري خود را در سوره نمي‌يافتند. به بيان واضح‌تر جوانان بيزار از چلچراغ و زردهايي از اين دست، در سوره مطلبي همقد خود نمي‌يافتند.

  - در عمل بچه‌هاي شهرهاي کوچک‌تر جايي در اين جبهه چه از نظر فکري و چه از نظر اجرايي نداشتند... نيروهاي شهرستاني را سازماندهي کنيد.

   

  چالش دو جبهه

  وبلاگ ادواردو

  www.edvardo.blogfa.com

  - اولين نکته مثبت سوره اين بود که با يک ديد همه جانبه و بعد از شناسايي نقاط ضعف وقوت جبهه فرهنگي انقلاب و جريان مقابل و با شناسايي نيازهاي روز جامعه انقلابي در عرصه هنر وادبيات، پلي براي ارتباط بين حلقه هاي زهم گسسته فعالين فرهنگي شد... سوره به خوبي توانست سرپناه مطمئن تئوريک براي فعالين دلسرد و اميدوار جبهه فرهنگي انقلاب شود. به اعتقاد من، عدم غفلت از مسائل سياسي واجتماعي از مهمترين نقاط مثبت اين نشريه است.

   

  آنکه تمام کرد

  وبلاگ زمبور

  www.zambur.blogfa.com

  -  كار را كه كرد، آنكه تمام كرد. فكر مي‌كنم در سوره آنقدر موضوعات و شاخه‌هاي جديد طرح شد، كه حالا حالاها مي‌شود روي آنها کار کرد و نتيجه گرفت و آنها را كامل‌تر و عميق‌تر كرد.

  موضوعاتي مثل: تاريخ نگاري جبهه فرهنگي انقلاب درحوزه اتفاقات و شخصيتها و...، جبهه فرهنگي جهاني انقلاب اسلامي در همه زيرشاخه‌هاي علمي، هنري، سياسي و...

   

   

   

   

  افرادي که عادت کردهاند

  وبلاگ ترنم فکر

  www.muslimblogger.muslimblog.ir

  - بعضي وقت‌ها براي اين‌كه يک تفکر که زير سوال برنده مسئولين است بخواهد گسترش پيدا كند، مانع اصلي نه آن مسئوليني كه احساس خطر مي‌كنند، بلكه افرادي است كه به وضعيت موجود عادت كرده و به هر كه از اين حرف‌هاي انقلابي بزند، به نوعي برچسب مي‌زنند.

  - آن چه در مسير عملي كردن آرمان‌هاي فرهنگي انقلاب اسلامي سنگ‌اندازي مي‌كند، سستي و كاهلي اي است كه بعد از انتخابات سال 84 بر اكثريت افراد حزب‌اللهي جامعه غالب شد، و نيز مطلق‌نگري برخي از ايشان. ضمن اين‌كه نبايد نقدناپذيري بسياري از مسئولان فرهنگي را ناديده گذاشت.

   

  «دوستان» ديگر چرا؟

  وبلاگ با سيد علي تا فتح قدس و مکه

  www.fateh.parsiblog.com

  - در بيرون کشيدن شاخصه‌هاي فرهنگي انقلاب اسلامي و به روز آوري آن به شدت تنبليم... متاسفم که بگويم هيچ اميدي به نهادهاي رسمي و حتا نهادهايي از جمله سازمان تبليغات اسلامي که مستقيم زير نظر مقام معظم رهبري هستند نيست. تنبلي و رخوت و بي‌انگيزکي برجسته‌ترين شاخصه‌هاي اين مراکز هستند؛ گرچه کارهاي مهم و ارزشمندي انجام شده است؛‌ اما اين را هم بايد بگويم تاثيرگذاري و اهميت فعاليت‌هاي شخصي و گروهي، ‌يقينا بيشتر از بال‌بال‌زدن‌هاي سازمان‌هاي ملزم به ارائه‌ي بيلان کاري سالانه بوده است.

  - چرا بايد اين‌قدر ضعيف باشيم که يک نشريه‌ي سوره‌مان زير فشار حوزه‌ي هنري تعطيل شود؟ دومين مشکل ما اين است که... بعد از اين همه سال هنوز «راه» ِ «سوره» براي خيلي‌ها قابل انکار است؛‌ ...آن بخش قضيه که به انگيزه‌، دقت، خلاقيت و تاثيرگذاري ما ربط دارد بي‌شک نياز به بازبيني اساسي دارد. «مخالفان» راه ِ سوره،‌ دست کم انگيزه‌ي اين راه و کار را درک کرده‌اند اما آن‌ها که بايد «دوست» باشند دندان‌هاي تيز نشان مي‌دهند.

   

  و اما سينما...

  وبلاگ نگاهي ديگر

  www.manzaban.persianblog.ir

  - بحث سينما آنچنان بکر و دست نخورده نيست، اما هنوز جايگاهي در خور خودش نيافته است. در حالي به جشن سي سالگي انقلاب نزديک مي‌شويم که هنوز نتوانسته‌ايم جايگاهي در خور به اين پديده نو ظهور در انقلابمان بدهيم... براي تعالي اين سينما که حضرت آقا از آن به هنري متعالي نام بردند، بهترين راه ممکن در اين زمانه تشکيل اتاق فکري است که در آن جمعي از انديشمندان اسلامي و البته هنرمندان متعهدتر بنشينند و راه را از چاه بازيابند. همين.

   

  ديگر فقط هنر نيست

  وبلاگ فهميرا

  www.fahmira.persianblog.ir

  - در سوره، از افغانستان، تاجيكستان، عراق، فيليپين تا آمريكا مي‌گفتند؛ اما مي‌شد در تهران خلاصه‌شان كرد! از بم هم اگر صفحه‌اي مي‌گفتند زلزله آمده بود، يا از جنوب تنها در سفر به مناطق جنگي‌اش. سيستان هم از دستشان در رفت، آن‌هم به خاطر «ده‌مرده».

  - نقطه‌ي قوت ديگر جمع ميان نظر و عمل بود؛ يعني اگر از پاي‌مردي، اگر از اعتراض، اگر از عدالت مي‌گفت، مي‌آمد و از مصداق و نمايشش در شعر، در فيلم، در عكس و پوستر و كاريكاتور يا در طنز و ... هم مي‌گفت. در گزارش‌هايش اين را نشان مي‌داد.

  - نقد را به هيچ وجه نبايد ترك گفت كه به گمانم اصيل‌ترين چهره‌اش در امر به معروف و نهي از منكر جلوه‌گر مي‌شود.

  حالا ديگر بايد گسترده‌تر عمل كنند. بايد مرزهاشان با جزييات امروز هنر را ارائه كنند... شايد در محتوا مرزهاشان مشخص‌تر است اما نياز هست در مورد ساختار هم حرف بزنند. البته اين، كار يك‌سال و دو سال نيست.

   

  حبيب رحيمپور

  (خواننده وبلاگ)

  - سوره مي‌توانست منضبط‌تر كار كند. مثلا مقالات ميرشكاك سلسله‌وار بود و موضوعي دنبال مي‌شد، اما در مباحثي که سوره پرونده‌اي كار مي‌كرد بهتر بود. تشتت مختصري در نشريه بود.

  - سوره‌اي‌ها مخاطب خودشان را تعريف كردند. نشان دادند اصرار دارند به تفكر جوان. جوان دانش‌جو يا طلبه، مخاطبي با گرايش‌هاي ارزشي. روي موضوعاتي كه مخاطب فراگير مي‌شد كم مي‌آورد.

  - يك نگاهي به پشت جلد سوره مي‌انداختي مي‌ديدي چه‌قدر تشكل‌هاي دانش‌جويي دارند سوره را پخش مي‌كنند. اما سوره نسبت به قضيه‌ي تشكل‌هاي دانش‌جويي و فعاليت‌هاي اجتماعي دانش‌جويان بي‌نظر بود.

   

  علياکبر مدرسزاده

  (خواننده وبلاگ)

  - مهم‌ترين مانع تحقق جبهه فرهنگي، خود ما بچه‌مذهبي‌ها هستيم که در جامعه سرمان پايين است. هم از لحاظ فردي و هم تشکيلاتي. نمي‌گويم تشکيلات‌مان غوغاسالار باشد ولي هيچ‌وقت با تخلق به فرهنگ‌مان آن را به رخ بقيه نمي‌کشيم تا آن‌ها به عنوان يک گزينه حتي درکنار گزينه‌هاي ديگر، نوع زندگي ما را هم ببينند و شايد راغب بشوند. اين‌ها را بايد به اين بچه‌هاي معصوم ياد داد!

   

  نگاه رسانه اي به راه

  وبلاگ نُـبي

  www.nobi.blogfa.com

  اما سوره در مسير طي شده خود نشان داد كه نيازي بالفعل وجود دارد و آن معرفي نيروهاي حاضر در صحنه فرهنگ و هنر انقلاب است.

  ما بايد در آينده رسانه‌هاي تخصصي در عرصه هنر و فرهنگ انقلاب داشته باشيم و «راه» مي‌تواند در اين زمينه پيشرو باشد؛ ما بايد در آينده‌اي نه‌چندان دور شاهد حضور «راهها»ي تخصصي باشيم: «راه سينما»‌، «راه تلويزيون»، «راه موسيقي»، «راه شعر»،« راه داستان»، «راه عكس» و مانندآن.

   

  حزب الله تنها گروه بيرسانه

  وبلاگ روي جاده نمناک

  www.moradian.blogfa.com

  - «راه» بايد وارد کدام عرصه‌هاي بکر و دست‌نخورده در قصه‌ي جبهه‌ي فرهنگي شود كه سوره نشده؟ صراحتاً عرض مي‌کنم «توحيد» با تعريف انقلابي آن.

  با رويکرد آقا روح الله به مساله طاغوت و صد البته در حوزه هنر و صداسيما. در يک جمله:  پيگيري هنري که به معرفي طاغوت بپردازد در هر حوزه و هر اندازه.

  - مي گفت دير شروع کرديم و انتظار داريم زود جواب بگيريم ... حزب اللهي تنها گروهي است در کشور که رسانه ندارد. همه خود را رسانه‌ي ما مي‌دانند اما قصد مصادره‌ي ما را دارند. بايد هزينه کنيم و منتشر کنيم تا منتشر شويم.

  تعطيل شويم و روي هم تلنبار شويم. نتيجه مي‌دهد ان‌شاء‌الله. فقط بايد صبور بود.

   

  مسئولاني که ميترسند

  وبلاگ يک بشقاب روانشناسي با سس سياست

  www.zehneziba16blogfa.com

  مسئله ديگري که به نظرم به آن کم   پرداخته شده وجاي کار دارد مسئله درس خواندن کساني است که مي‌خواهند در اين جبهه فرهنگي انقلاب، سهمي داشته باشند. چرا خيلي از ماها درس خواندن‌مان در اولويت آخر قرار دارد؟

  - مهم‌ترين مانع پيش رو اولاً عدم اعتقاد قلبي به اين قضيه است که ما مي‌توانيم و دوم، مسئولاني که هنوز باور نکرده‌اند که با المان‌هاي مديريتي ده سال پيش، نمي‌توان در اين زمان حساس، مديريت کرد. مسئولاني که از جوان‌هاي نکته سنج، آرمان خواه وعدالت طلب مي‌ترسند.

   

  جهاد تغيير ذائقه

  وبلاگ حيات طيبه

  www.pelle.mihanblog.com

  - خلاصه‌ترين و آشكارترين كاري كه مي‌شود كرد، تدريس الفباي انقلاب است به شكلي كه خواننده بتواند ارتباط آنچه كه در اطرافش مي‌افتد را با افق مورد نظر انقلاب در نظرش ترسيم كند...

  - انسجام و كنار هم جمع شدن بدون داشتن ذايقه واحد ممكن نيست.

  متاسفانه جمع‌هاي انقلابي آسيب جدي‌اي كه خورده‌اند از اين روزنه است.

  يعني شكل‌گيري يك جمع بر اساس احساس و شور و هيجان كه مربوط به دوران خاصي از سنين فرد است. حال آنكه اگر اين عملكرد مبتني بر معرفت و ذايقه سازي نباشد و ميل حقيقي و دروني و اصيل و منطبق بر فطرت فرد او را به سمتي واحد سوق ندهد هيچ جمع كارا و تحول آفريني شكل نخواهد گرفت. بر اين اساس راه بايد بتواند بزرگترين مشكل جامعه يعني توانايي ذايقه سازي هنرمندانه و حساب شده را حل و فصل كند.

   

   

  مبارك باشه. مدت‌ها بود انقدر خوشحال نشده بودم.

  ¡¡¡

  خدا با آدم‌هاي صادق ثابت‌قدمه!

  مويد باشيد.

  ¡¡¡

  قدم نو رسيده مبارك!

  ¡¡¡

  راهي سخت وشيرين در پيش است. خدا همه ما را عاقبت به خير كند.

  ¡¡¡

  والذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا
  آنان كه در راه ما بكوشند ما راه‌هاي خويش را به آنها مي نمايانيم.
  ان شاء الله موفق باشيد و همچنان ثابت قدم.

  ¡¡¡

  سلام

  خوشحال شديم. ان‌شاءا... که گرون نشه و ما دانشجوها بتونيم...

  ¡¡¡

  چشم همه‌ي چشم به راهان روشن...

  ¡¡¡

  بالاخره چشممان به راه افتاد.

  مبارک است!
  خدا کند “راه” را “آسفالت” نکنند!
  يا حق

  ¡¡¡

  سلام... از وقتي در گفتين راه منتشر ميشه، يعني از سوره‌اي که در راه ماند، تا الان منتظر بوديم... اميدوارم پروازها کنسل نشن تا به دست شهرستاني‌ها هم برسه.
  يا علي

  ¡¡¡

  سلام
  ان شاء الله در راه نمانيد و نمانيم!
  جبهه فرهنگي انقلاب “جفا”
  يا حق

  سلام بر “راه”
  از تولد يه فرياد ديگه که از حلقوم بچه‌هاي انقلاب‌نکرده ولي پايبند به انقلاب زاده شده بي‌نهايت خوشحالم...
  به اميد روزهاي خوش در راه‌هاي نرفته...

  ¡¡¡

  تبريک به اخراجي‌ها براي راه. منتظريم.

  ¡¡¡

  بهارهاي شگفتي در “راه” اند.
  فردا گلي مي‏شکفد
  که بادها را پرپر مي‏کند

  ¡¡¡

  سلام
  اميد که هماره “راه” از بي‌راه بنمايانيد
  اين صفحه شيشه‌اي را هم نه در اين روزهاي تازه آمدن که در روزهاي فرداي آمدن هم باز بروز کنيد تا در اين روزهاي سرد (اگر اخوان زنده بود آن هوا بس ناجوانمردانه‌اش را مي‌گذاشت اين روزها مي‌سرود!) اين شاهراه ارتباطي وبلاگ‌نويسان با شما دچار يخ‌زدگي نشود.
  يا حسين (ع)

  ¡¡¡

  سلام با عرض تبريک
  هر چه کيوسک‌ها رو گشتم راه رو پيدا نکردم. کجا عرضه مي‌شه؟

  ¡¡¡

  کجا پيدا ميشه؟ اول فکر توزيعش رو بکنيد بعد تبليغ کنيد. لااقل فرم اشتراک روي وبلاگ بذاريد.

  يا علي

  ¡¡¡

  ان‌شاالله که خير است.
  اميدها بسته‌ايم
  و
  کمر همت‌ها.
  ديدار به اميد.
  اللهم اهدنا الصراط المستقيم.

  ¡¡¡

  سلام عليكم

  خسته نباشيد (باشيد) براي تحريريه چهارم سوره (رضي الله عنه- رحمه الله عليه) در مسير جديد و «راه» پرپيچ و خم جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي آرزوي موفقيت دارم. مطالبي چند (فضولي) براي اعضاي تحريريه و در صورت امكان، مخاطبان مجله به عرض مي‌رسانم.

  الف) جبهه بايد تكليف خود را با چند مورد از مسائل اجتماعي، سياسي، فرهنگي مشخص كند. اول با مجموعه‌ي خودش. دوم با مسئله‌اي به نام فرهنگ. سوم با فرهنگ آن هم از نوع سياسيش (فرهنگ- سياسي) چهارم با اشخاص، چه عليه السلام چه غير عليه السلام آن؟! پنجم طرفدارانش.

  1-مجموعه خودي

  الف) جبهه بايد بدون رودربايستي تكليف خود را روشن كند كه در چه راهي مي‌خواهد تلاش كند. سقف و كف اين تلاش تا كجا ادامه دارد. چقدر تحمل هزينه دارد ،آيا اعضاي جبهه آمادگي دارند در اين راه كه به قول آن جاويدالاثر: بايد پرچمش بر افق زده شود- هزينه‌هاي مالي، جاني، قدمي، زباني، بپردازند

  ب) جبهه بايد براي كار منسجم، يك تشكيلات هيئتي (نه از منظر قجري) بلكه انقلابي داشته باشد. جبهه بايد بدون اتصال به حاكميت انجام تكليف كند. مثال بارز اين نوع اقدامات روشنفكران از مشروطه تا به حال مي‌باشد كه چگونه حركت مي‌كنند. خود حركت روشنفكران از نظر مالي، فكري، اجتماعي، سياسي، و حتي ورزشي، بسيار عبرت آميز مي‌باشد.

  ج) جبهه مرز و حد جاذبه و دافعه‌ي خود را بر مبناي چه معياري يا مصداقي در نظر گرفته است (لبته شايد براي تحريريه اين موارد توضيح واضحات باشد ولي بعد از اخراج از سوره، به نظر من فكر كردن در اين مورد راهي به دوردست‌ها نيست.)

  2- مسئله‌اي به نام فرهنگ

  الف) جبهه بايد براي فرهنگ تعريف مشخص ارائه دهد نامه آن رادمرد دوران به هنرمندان مد نظر مي‌آيد ولي بايد روي نامه كار تئوريك و برنامه‌هاي اجرائي ارائه شود بايد بر روي نامه فكر، فكر و طراحي عملياتي بشود

  ب) جبهه بايد فرهنگ تعريفي خود را براي عرضه در سينما و عوامل آن هنرهاي تجسمي، نقاشي، موسيقي، معماري ارائه كند آن هم ارائه تهاجمي نه تدافعي. جبهه فكري براي مشكل‌ترين وجه فرهنگ عاميانه كرده است؟ فرهنگي كه مردم ما در كوچه، بازار، يا مساجد، بانك، مدرسه، گيم نت و ... استفاده مي‌كنند.

  ج) جبهه بايد سعي بليغ انجام دهد تا تريبون، براي فرستادن پيام به مردم را به دست بياورد شما چطور مي‌توانيد جنگ،  جنگ تاريخي فقر و غنا را در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ارائه كنيد؟ نگاهي كوتاه به برنامه‌هاي دهه‌ي محرم مخصوصاً فيلم (پريدخت) بي‌اندازيد كه چگونه روحاني فيلم به يكي از مخاطبينش مي‌گويد چرا براي به دست آوردن حق تلاش مي‌كني به خدا واگذار كن؟! پس امام حسين(ع) چرا قيام كرد او هم به خدا واگذار مي‌كرد. البته اين فيلم قبل از حسيني بودن فرهاد و شيريني بود. چگونه جبهه مي‌خواهد فرهنگ خاص خود را در سيما با آن سكولاريسم و تجملات اموي بيان كند؟ جبهه نظري كوتاه به وحدت كلام گروه‌هاي چپ و راست خيالي در قضيه‌ي اصل 44 قانون اساسي بيندازيد. چگونه اين گروه‌ها كه از اول انقلاب تا به حال در هيچ موردي به نظر من وحدت كلمه نداشته‌اند در اين مورد توافق نانوشته پيدا مي‌كنند. كشوري كه تمام قدم‌هاي دور خيز را جهت حركت پرشتاب و پرنشاط جهت سرمايه‌داري برمي‌آورد چگونه رسانه‌هاي خود را به گروه مخالفينش مي‌دهد. جبهه بايد راه‌هاي ورود و گفت‌وگو به تريبون‌هاي مختلف را كشف يا اختراع كند. ميزگرد جليلي در راديو، قضيه‌ سيدمهدي شجاعي و هوشنگ گلشيري فراموش نشود همين الآن سيما دارد سينما گلخانه پخش مي‌كند به مناسبت دهه مبارك فجر به فجرآفرينان دوربين الكتريكي ژاپني پانوسونيك هديه مي‌دهد (استقلال آزادي جمهوري اسلامي)

  3-  فرهنگ سياسي

  الف) عرصه‌ي فرهنگ هرگز و هيچ وقت نمي‌تواند از سياست جدا باشد.

  4-  اشخاص

  الف) جبهه نبايد و نشايد كه روي اشخاص توقف كامل كند چون اين امر خود دچار مشكلاتي است.

  5-  جبهه با طرفدارانش هماهنگ و جبهه‌اي عمل كند.

  الف) جبهه بايد سعي و تلاش خود را براي ايجاد تشكيلات هيئتي، از نوع هشت سال دل خون خوردن و در آخر جام زهر نوش كردن تشكيل دهد

  ب)جبهه بايد سعي كند بدون هيچ قيدي براي طرفدارانش هدف‌گذاري كند. مثال آن موتور سيكلت ساز كه در موقع اخراج از سوره فراموش نشود كه تصاويري بر روي درب مغازه زده بود.

  ج) جبهه بايد براي آموزش اعضا برنامه ريزي كند.

  د) جبهه بايد در ايامي براي اعضاء گردهمايي بگذارد.

  و) جبهه بايد براي حركت اعضاء از آن‌ها درخواست موضوع مطلب، عكس و ... بكند(البته با آموزش)

  ر) جبهه بايد براي حركت‌هاي موجي تسونامي مجمع وبلاگ نويسان جبهه‌ي فرهنگي ايجاد كند.

  ز) جبهه بايد عمل كند يعني: خط شكن، تخريب چي، ديده بان، بيسيم چي و ...

  د) جبهه بايد حتماً به قول امام خدا بيامرز خودسازي را سرمشق خود كند و كساني به عنوان نمونه بعد از رسيدن به مراحلي از زندگي دچار چه هيجاناتي شدند.

  ت) جبهه بايد از اعضاء درخواست كند و براي آن‌ها روشن كند در اين هدف هزينه‌ها بايد بپردازند كه اين مسير، مسيري پر فراز و نشيب و تلخ و سخت مي‌باشد.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه