پيشرفته
 

موضوعات :

 • پرونده ها
 • هنر متعهد

 • کلمات کليدي :

 • دهخدا
 • ترجمه نهج‌البلاغه جعفر شهیدی

 • مطلب بعدي >   2057 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 1 : بشارت پيروزي

  مورخ ژرف نگر

  يادنامه دکتر سيد جعفر شهيدي

  - در 1297 در بروجرد متولد شد. تحصيلات مقدماتي را در زادگاهش وتحصيلات تكميلي اش را در تهران به پايان رساند. مدتي نيز در قم نزد آيت الله بروجردي و ... شاگردي کرد.

  - در 1320براي تحصيل علوم ديني راهي نجف شد اما پس از حدود هشت سال، اجبار به معاينه ي هفتگي توسط پزشك مانع ادامه ي تحصيل او در حوزه شد و بيماري، او را ناگزير به وطن بازگرداند.

  - در ايران با ماهيانه 150تومان در دبيرستان مسلم مشغول به تدريس شد و در همين سالها بدون حضور در كلاسهاي دانشگاه، ليسانس الهياتش را گرفت.

  - از طريق دکتر محمد معين با دهخدا آشنا شد. پس از مدتي علامه دهخدا او را به همكاري فرا خواند و در نامه اي به وزير فرهنگ نوشت: ‹‹او اگرنه در نوع خود بي نظير، ولي كم نظير است.›› دهخدا مي خواست به جاي 22 ساعت، 6 ساعت تدريس به شهيدي اختصاص دهند تا او باقيمانده ي وقتش را در لغت نامه ي دهخدا بگذراند. او پس از تشكيل سازمان لغت نامه ي دهخدا معاونت سازمان را عهده دار شد.

  - در1340 با مدرك دكترا به دانشگاه منتقل شد و طي حدود 5 سال تدريس، 15 كتاب و 120مقاله نوشت. كتاب 3 جلدي ‹‹جنايات تاريخ›› او همان سالها توسط ساواك توقيف شد.

  اولين كتابش را در نجف و در رد احمد كسروي نوشته بود، گرچه از دايره ي انصاف خارج نشده و بر خوب بودن كارهاي تاريخي اي مانند تاريخ آذربايجان، تاريخچه‌ي چپق و قليان، مشعشيان و... از آثار کسروي هم تاكيد داشت.

  - از آثار جاويدان او ‹‹ترجمه ي نهج البلاغه›› است که با زباني ادبي نگاشته شده. او معتقد بود: «اگر كسي بخواهد از يك زندگي درست و حسابي و خداپسند برخوردار شود، بايد اين كتاب و دستوراتش را بخواند، چون هم مصلحت فردي در آن رعايت شده و هم مصلحت اجتماعي›› او حتي اوايل انقلاب پافشاري كرد تا به جاي متون عربي، بخش‌هايي از نهج‌البلاغه و اخلاقيات و اجتماعيات آن در كتابهاي درسي قرار بگيرد.

  - آثاري چون قيام حسين ع (پس از پنجاه سال)، زندگاني فاطمه زهرا (س)، زندگاني علي‌ بن الحسين (ع)، شيرزن كربلا، ابوذر غفاري، گزينه‌اي از سخنان اميرالمومنين علي (ع)، زندگاني امام صادق (ع)، از ديروز تا امروز (مجموعه مقاله‌ها و سفرنامه‌ها) و ... از توجه ويژه ي او به تاريخ اسلام و ائمه اطهار حکايت مي کند.

  - زماني در باره ي وضعيت تاريخ در ايران گفته بود: «متأسفانه آن چيزي كه كم‌تر به آن اهميت داده‌اند، تاريخ است و علت اين است كه از ابتدا تاريخ را براي وقت‌گذراني مي‌خوانده‌اند.›› او اعتقاد داشت كه تحليل تاريخي هنوز در ايران جا نيافتاده است.

  - و سر انجام در صبح زمستاني يکشنبه 23 دي ماه تولدي دوباره يافت.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه