پيشرفته
 

موضوعات :

 • مجلس شورای اسلامی

 • کلمات کليدي :

 • نسخ‌شناسی نمایندگان
 • تعامل وزرا
 • امکانات رفاهی نمایندگان

 • علی پاک

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • سهم من

 • آرام باش

 • ابوذر

 • داستان سفیر پادشاه روم

 • داستان سفیر پادشاه روم

 • افسانه پرواز

 • مطلب بعدي >   2280 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 1 : بشارت پيروزي

  به مجلس بیایید احساس فقر می‌کنید

  گفت وگو  با يكي از كارمندان مجلس

   چند بار قرار  را جابجا  كرد  و از آخر  هم تاكيد كرد كه نامش  محفوظ  بماند. نكته  خيلي  خاص  و بديعي  نگفته  است  ولي  در  هر حال  شنيدني  است.

   

  سنخ‌شناسي نمايندگان:

  در مجلس همه اصناف مختلف مشاهده مي‌شود از همه اقشار جوان, پير, دانشگاهي, روحاني  و...

  نماينده پيرمردي بود كه بيشتر اوقات سيگار مي‌كشيد و كار خاصي انجام نمي داد. مرحوم آقاي خلخالي يك بار به من گفت اگر مردميك جنازه به مجلس بفرستند كاربردش از اين آقا بيشتر است. نمونه‌هايي از اين دست در  بعضي  دوره هاي ديگر  هم  هستند. به‌تعبيري يك‌بار مصرفند. در دوره‌اي با يك وعده و وعيدهايي سر كار مي‌آيند ولي بعد نمي‌توانند از موفقيتشان دفاع كنند و بعد از يك دوره حذف مي شوند.

   

  نمايندگان و وسايل ارتباط جمعي:

  جالب است بدانيد نمايندگان فعال معمولا كمتر مصاحبه مي كنند, متاسفانه خبرنگاران پارلماني ما بيشتر حالت ضبط صوت دارند و در بعضي مواقع شانشان را حفظ نمي‌كنند. متاسفانه بعضا با چند مصاحبه ساختگي در اذهان مردم بعضي نمايندگان را پركار قلمداد مي كنند.

  اكثر نماينده ها هم وسايل ارتبايط جمعي را دوست دارند و بعضا ارتباطات خوب و بد هم بين آنها با خبر نگاران هست. مثلا در مجلس ششم يكي از نمايندگان خانم با يكي از خبرنگاران ازدواج كرد. بعضا بين نمايندگان با خبر نگاران مراوده‌هايي هم هست. من شخصا خيلي به خبرنگاران پارلماني علاقه ندارم. البته صدا و سيما چون مسئولين بالاتر سازمان هم در مجلس حضور دارند, بيشتر كنترل مي‌شود به اين صورت كه اينها در قبال چيزي كه ضبط مي كنند  پخش مي كنند اختيار تام ندارند. يك شورا در اين مورد تصميم مي گيرد. صدا و سيما يك اداره كل امور مجلس دارد كه به اين مسائل نظارت دارد, لذا فساد آن كم‌تر است.بعضي روزنامه‌ها هم مثل كيهان و جمهوري‌اسلامي اينطور نيست كه خبرنگاران هر چه را به روزنامه ببرند چاپ كنند, خبرنگار‌سالاري نيستند, سردبيرسالاري است و اين بهتر هم هست.

  بين مجالس مختلف تعامل مجلس ششم با خبرنگاران از همه بهتر بود, البته رابطه مجلس پنجم هم با خبرنگاران خوب  بود. مثلا در  مجلس ششم بعضي مزايايي كه به كارمندان مجلس مي‌دادند به خبر نگاران هم مي‌دادند.يا همان جايي كه براي پارك ماشين مسئولين اداري مجلس تدارك ديده بودند براي خبرنگاران هم تدارك ديدند. البته مجلس هفتم يك مقداري زيركانه  به خبرنگاران مي‌رسد مثلا اخبار مجلس هفتم اخيرا  خيلي بهتر در روزنامه‌ها منعكس مي‌شود و اين نشان مي‌دهدكه تعامل خوبي صورت گرفته‌است.آقاي حداد در روز خبرنگار دعوت مي كند به آنها شام مي دهد, سكه مي‌دهد اقاي كروبي هم مي‌داد. اين اواخر مجلس در مطبوعات خيلي خوب منعكس مي شود.

   

  دسته بندي ها و فراكسيونها :

  معمولا در مجالس يك سري افراد شاخص و مبتكر هستند مثل آقاي باهنر در اين مجلس و آقاي انصاري‌راد در مجلس قبلي. در اين مجلس لابي آقاي باهنر و طرفدار دولت است و اكثريت مجلس هم طرفدار همين گروهند. و يك دسته هم گروه آقاي توكلي هستند. آقاي باهنر خيلي قوي  عمل كرده. در مجلس ششم اكثريت باطرفداران آقاي خاتمي بودند و آقاي حداد فراكسيون اقليت را اداره مي‌كرد و خوب هم اداره مي‌كرد.

   

  تعامل وزرا با نمايندگان:

  وظيفه اصلي نماينده وضع قانون است. اما بعضي نمايندگان با وزرا طرح دوستي مي‌ريزند كه در بهترين حالت اگر انسان منصفي باشد براي آبادي منطقه خودش است. بعضي از نماينده‌ها هم كه كار اقتصادي مي‌كنند با وزير مربوطه طرح دوستي مي‌ريزند و به نفس خود كارهايي انجام مي‌دهند .

   مثلا چند وقت پيش تعدادي كارگر جلو مجلس تجمع كرده بودند چون مدتي بود دستمزدشان پرداخت نشده بود صاحب آن كارخانه پسر يكي از نمايندگان بود.

  چند سال كه از دوره نمايندگي نماينده‌ها كه مي‌گذرد اجتمال فساد در آنها بيشتر مي‌شود.مثلا نماينده‌اي در دوره اول خيلي خوب عمل كرده اما در دور دوم با يك سرمايه‌دار يك كارخانه بزرگ در منطقه اش تاسيس كرده, به همين خاطر به نظر من هر كس بيش از دو دوره نماينده نشود بهتر است. تجربه 20ساله بنده اين را مي گويد اوايل كارشان خوب است اما بعد وسوسه مي شوند.

  از طرف ديگر بعضي از وزرا لابي دارند, هر كدام از اينها معاون پارلماني دارند كه آنها هم لابي مي‌كنند. بعضي مواقع به خصوص در استيضاح‌ها، وزراي ديگر هم به كمك آن وزير مي‌آيند و آنها براي گرفتن راي اعتماد رايزني مي‌كنند. اينها با يك وعده و وعيدهايي مي‌آيند مثلا مي‌گويند كه ما براي فلان شهر اين برنامه‌ها را داريم.

  البته الان هر وزيري كه آقاي باهنر حمايت كند راي مي‌آورد. چون اكثريت نمايندگان با او هستند. به‌همين‌خاطر آن وزير هم با افرادي كه موثرترند رايزني مي‌كنند. البته آقاي باهنر آدم سليم‌النفسي هستند. در مجالس قبلي هم همين طور بود. مجلس ششم با آقاي خاتمي تعامل خوبي داشت. مجلس هفتم هم با آقاي احمدي نژاد خيلي خوب كار كرد. در مجلس ششم براي انتخاب حقوقدان شوراي نگهبان, آقاي انصاري را در حمايت از آقاي اسماعيلي صحبت كرد و ايشان راي آورد. اغلب هم اصلاح‌طلبان به ايشان راي دادند. وقتي  يك وزيري را نماينده‌اي معرفي مي‌كند و او راي اعتماد مي‌گيرد طبيعتا آن وزير وامدار او مي‌شود. بعدا نظرات او را لحاظ مي كند.بالاخره اين افراد هم كه اتفاقي همديگر را پيدا نكرده‌اند, چند سال با هم كار كرده‌اند, نظرات مشابهي دارند. در واقع نوعي تعهد اخلاقي و نانوشته نسبت به هم دارند.

  در مجلس پنجم در جريان استيضاح آقاي مهاجراني كه آقاي مهاجراني هم راي آورد.افرادي كه او را استيضاع كرده بودند خيلي ناراحت شده بودند و حتي گريه مي‌كردند مي‌گفتند كه او به فرهنگ كشور لطمه مي‌زند و اگر وزارت او ادامه يابد بيشتر لطمه مي‌زند.افرادي استيضاح‌کننده بد عليه او صحبت كردند و نتوانستند نمايندگان را قانع كنند و كار آنها نتيجه عكس داد.

   

  تعامل دانشگاه آزاد با نمايندگان

  آقاي جاسبي وقتي وارد مجلس مي‌شود صد نفر دور او جمع مي‌شوند.  حتي براي رئيس مجلس هم اينطور نيست. دانشگاه آزاد معاون و مدير كل امور مجلس دارد. آقاي جاسبي از كارمند گرفته تا وزرا تا نماينده‌ها همه را با خود همراه مي‌كند. مثلا براي انتقال  دانشجو از يك واحد كوچك به تهران با آنها كمك مي‌كند.

  تعامل نمايندگان با آقاي آقازاده و آقاي زنگنه هم خيلي خوب بود. وزارت نفت يك بودجه‌اي دارد كه ميتواند به پروژه‌هاي عمراني اختصاص دهد.

   

  امكانات رفاهي نمايندگان

  نمايندگان در ابتداي دوره وام مسكن دريافت مي‌كنند, زانتيا به آنها دادند. در مجلس گذشته پرشيا دادند.كه پول آن را از حقوقشان كم مي‌كنند. به طور كلي آنها از نظر رفاهي مشكلي ندارند. در مجالس قبل دكتر شيباني شاخص بود و از اين امكانات استفاده نمي‌كرد. ساختار و معماري مجلس هم, غربي و اشرافي است يعني شما شيك‌ترين لباس را هم پوشيده باشيد و به مجلس بياييد احساس فقر مي‌كنيد.ساختار آنجا اسلامي نيست. مردم وقتي براي ديدار با نمايندگان مي‌آيند با اميدي مي‌آيند وقتي آنجا را مي‌بينند نمي‌توانند ارتباط برقرار كنند و خودشان را خيلي كوچك مي‌بينند.نمايندگاني هم كه براي بار اول از شهرستان مي‌آيند احساس غرور مي‌كنند و خود را سوار بر مجلس مي‌بينند. و بعضي هم زود منحرف مي شوند. چون پله‌پله بالا نرفته‌اند و جهش ناگهاني داشته‌اند لذا خودشان را گم مي‌كنند و منحرف مي‌شوند.  

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه