پيشرفته
 

موضوعات :

 • مقاومت

 • کلمات کليدي :

 • گدعون لیوی
 • عوفوشلیع
 • هاآرتص

 • مطلب بعدي >   1952 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 1 : بشارت پيروزي

  از نگاه دشمن

  ترور مغنيه بازتاب وسيعي در روزنامه هاي اسرائيلي داشت که برخي از آنها جالب توجه و نشان دهنده عمق ترس و کينه آنها از ماومت اسلامي و اين مجاهد بزرگ و خط شکن است.

  گدعون ليوي ـ هاآرتص

  چند ساعت کافي بود تا اسراييل از خوشحالي به دليل ترور عماد مغنيه وارد مرحله ترس شود. در ابتدا سخن از «دستاورد عظيم اطلاعاتي»، «اجراي نمونه‌» و «توهين به بشار اسد» به ميان آمد و پس از آن در چشم به هم زدني شرايط تغيير کرده و مسئولان امنيتي و سازمان‌هاي مبارزه با تروريسم با هشدارهاي خود ترس را در دل همگان افکندند: سفر نکنيد، هويت واقعي خود را فاش نکنيد، احتياط کنيد، مراقب خود باشيد و ...

  آماده‌باش گسترده ارتش در شمال، افزايش شديد تدابير امنيتي در سفارت‌خانه‌هاي اسراييل و مراکز يهوديان در سراسر جهان اين سوال را برانگيخت که پس ما چه نيازي به اين ترور داشتيم؟!

  هر کسي که عماد مغنيه را ترور کرد موفق شد تا يک بار ديگر با آتش بازي کند. اين آتش اين بار به اندازه‌اي خطرناک است که قابل توصيف نيست. امنيت اسراييل به خطر افتاده و اگر اين اسراييل بوده که مغنيه را ترور کرده بايد اين سوال را مطرح کنيم که آيا ذره‌اي عقل و حکمت و دورانديشي در چنين عملياتي وجود داشته است؟

   عوفر شيلح معاريو

  سال 2000 عماد مغنيه خوب درخشيد وتبديل به فردى شد كه بيش از همه تحت تعقيب جهان و اسرائيل قرار گرفت. پس از آن او يكى از مهمترين اهداف تروريستى دستگاههاى امنيتى شد. در آن سالها مشخص شد كه اين مرد عملياتى برجسته حزب الله، تروريست متخصص و مدير يك دنده بى نظيرى است كه بالاخره روزى از روزها و در مكانى در لبنان مورد هدف قرار خواهد گرفت.

  باراك زخم كهنه اى را از ترور دبير كل سابق حزب الله سيد عباس موسوى بر روى چهره خود دارد. او در آن موقع رييس ستاد بود. با اين عمليات سيد حسن نصر الله به دنيا آمد و باعث شد كه سازمان كوچك و سرى حزب الله، رشد وحشتناكى داشته باشد.

   

   يوسى ميلمن ـ هاآرتص

  دشوار است كه دريابيم «عماد مغنيه» در كجا اشتباه مرگباري مرتكب شد كه بخاطر آن جان خود را از دست داد.عماد مغنيه» كه سمت وى در دو سال پيش «فرمانده ارشد ستاد نظامى و امنيتي حزب‌الله» بود شخصيتى بسيار محتاط و دقيق بود که در اطراف خود يگان‌هاى امنيتى متعددى بوجود آورده بود و به هيچكس حتى به نزديكترين افراد خود نيز اعتمادى نداشته  و همواره گذرنامه‌هاي زيادى با خود به همراه مى‌برد. شايد جراحى‌هاي پلاستيک متعددى نيز انجام داده بود. او هيچگاه از يک مسير دوبار استفاده نمى‌کرد و آپارتمان‌هاى سرى خود را همانند جوراب‌هاى خود تغيير مى‌داد.

  سيوي بارئيک ـ هاآرتص

  آيا جهان بدون عماد مغنيه امن‌تر شده است؟ پاسخ غريزي و فوري که بدين سوال داده مي‌شود قاعدتاً «آري» است. حتي پس از اندکي تأمل و انديشه باز هم پاسخ مثبت است. با اين حال در نظر گرفتن منافع و هزينه‌ها، اين باور را خدشه‌دار مي‌کند.

    حماس خود را به عنوان يک جنبش ملي فلسطيني معرفي مي‌کند که هدفش زدودن اشغالگري است. حزب‌الله نيز با استفاده از همين مفاهيم، ماموريتي لبناني و ملي را پيگيري مي‌کند که هدفش دور کردن اسراييل از خاک لبنان است.

  هر دو جنبش تلاش دارند تا قواعد بازي را بر اسراييل تحميل کنند. 

  ايال زيسر ـ معاريو

  براي هر کسي جايگزين وجود دارد. به طور قطع شخصيتي اساسي در حزب‌الله چون مغنيه نيز جايگزيني خواهد داشت. ولي بدون مغنيه که با توانايي زياد بازوي نظامي اعجاب‌برانگيز حزب‌الله را تاسيس و رهبري کرده و در وراي تمامي عمليات‌هاي اين حزب قرار داشت و در نهايت به نمايندگي از حزب‌الله جنگ تابستان 2006 را اداره کرد، حزب‌الله ديگر مانند سابق نخواهد بود.

  حزب‌الله در حقيقت ظرف دو دهه گذشته بر دو ستون تکيه داشته است: «سيد حسن نصرالله» به عنوان رهبر سياسي و «عماد مغنيه»‌ به عنوان فرمانده امنيتي و نظامي. انشيل بابر ـ هاآرتص

  پس از ترور «عماد مغنيه»، حزب‌الله مصمم به عملياتى انتقامجويانه شده كه يهوديان جهان را در معرض خطر قرار مي‌دهد. آيا دولت اسراييل در برابر تهديداتى كه ممكن است يهوديان جهان را در معرض خطر قرار دهد مسووليت دارد؟

    يوسي ميلمان ـ هاآرتس

   ترديدي نيست که حزب‌الله و ايران انتقام اين ترور را خواهند گرفت. آن طور که به نظر مي‌رسد اين انتقام‌گيري به زودي نبوده و در مرزها نيز رخ نخواهد داد، چرا که دليل ملموسي براي دخالت اسراييل در ترور مغنيه وجود ندارد و شرايط لبنان و منطقه نيز اجازه فعاليت عليه اسراييل را نمي‌دهد.

  به احتمال زياد حزب‌الله تلاش خواهد کرد تا عمليات انتقامي را در خارج و به خصوص عليه سفارت‌خانه‌هاي اسراييل به اجرا درآورد. منطقي اين است که نقاط ضعيف و آسيب‌پذيري چون سفارت اسراييل در اردن يا مصر يا کشوري آفريقايي هدف قرار گيرد که امکان پنهان شدن و اجراي عمليات بدون فاش شدن هويت مجريان آن فراهم است.

  او را زنده مى خواهيم

   در مرحله نخست مقرر شد به كسانى كه اطلاعات منجر به شناسايى مغنيه براى ترور وى بدهند مبالغ كلانى جايزه اختصاص يابد. ولى پس از مدتي اعلام شد که مغنيه بايد زنده تحويل شود و حتى يكى از مسوولان عصبانى اسراييلى فاش ساخت كه براى زنده دستگير شدن «عماد مغنيه» برخى حاضرند بودجه‌اى به اندازه يک دولت پرداخت كنند.

   سازمانهاى امنيتى اسراييل در تلاشهاى خود تنها نبودند و سازمانهاى امنيتى ايالات متحده و اروپا بويژه فرانسه نيز با آنها همكارى داشتند و شكستها متوجه همه آنها بود».

  روايت «تايمز لندن» از ترور عماد مغنينه

  روزنامه «تايمز لندن» چاپ انگلستان هم نوشت که عماد مغنيه پيش از ترور در مراسمي به مناسبت بيست و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب ايران در مرکز فرهنگي ايران در دمشق حضور داشته است.

  «عماد مغنيه فرمانده نظامي حزب‌الله پيش از ترور در مرکز فرهنگي ايران حضور داشته و در ساعت 22 و 35 دقيقه به وقت محلي از «سيد احمد موسوي» سفير جديد ايران در دمشق پس از مراسم جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران خداحافظي کرده تا به منزل خود بازگردد که با گذشت دقايقي پس از سوار شدن به خودروي خود در خيابان مجاور، انفجار خودروي وي را متلاشي و موجب جان باختن مغنيه مي‌شود».

  «ماده منفجره کوچک با قدرت انفجار بالا در بالشتک پشتي صندلي وي کار گذاشته شده بود که وي با انفجار آن جان باخت».

   

   

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه