پيشرفته
 

موضوعات :

 • اصل هشت

 • کلمات کليدي :

 • قانون تعیین می‌کند
 • اصل هشتم

 • مطلب بعدي >   1948 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 1 : بشارت پيروزي

  قانون تعیین می‌کند...

  قانون تعيين مي کند

  گوشه اي از مشروح مذاکرات خبرگان اول قانون اساسي درباره اصل هشتم

  جلسه ساعت 30/15 دقيقه روز 22 شهريور ماه 1358 هجري شمسي برابر با بيست و يکم شوال المکرم 1399 هجري قمري به رياست آقاي دکتر سيد محمد حسيني بهشتي (نايب رئيس) تشکيل شد.

   

  نايب رئيس: ... اصل هشتم مطرح است. اين اصل هم قبلاً مفصل‌تر به اطلاع دوستان رسيده و پيشنهادهايي هم درمورد تلخيص آن رسيده بود، امروز با مذاکرات مفصلي که در جلسه گروه‌ها داشتيم، اين اصل به اين‌صورت در آمده است که خوانده مي‌شود: «در جمهوري اسلامي ايران، دعوت به خير، امر بمعروف و نهي از منکر وظيفه ايست همگاني و متقابل براي مردم نسبت به يکديگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت، شرايط و حدود و کيفيت آن را قانون معين مي‌کند. و المومنون و المومنات بعضهم اولياء بعض يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنکر».

  صافي: اين مثل شوراها نيست که بگوئيم شرايط را قانون معين مي‌کند. اين امر شرايطش معلوم است.

  نايب رئيس: فقط شرايط را ننوشته‌ايم، نوشته‌ايم شرايط و حدود و کيفيت آن را قانون معين مي‌کند. کيفيت کاري را که دولت در برابر مردم و مردم در رابطه با کارهاي دولت مي‌کنند، قانون بايد معين کند. قانون که معين کرد، آن قسمتي را که قبلا معين شده بدون تصرف مي‌آورد و آن قسمتي هم که مربوط به کيفيت‌ها است، يعني کلي بوده است و حالا بايد شکل اجرائي آنرا معين کند. بنابراين، اين عبارت مزاحم اين نيست و منافاتي هم ندارد...

  مشکيني: اولاً در اين آيه دعوت به خير است، ثانياً مي‌خواهيم اصل را راجع‌به تمام طبقات بگوئيم، پس اگر آيه «و لتکن منک امّه يدعون الي الخير و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنکر» باشد بهتر است.

  فاتحي: راجع‌به اين آيه، اگر اين را بخواهيم زير نظر سازماني بگذاريم، هرج و مرج خواهد شد. موضوع امر بمعروف و نهي از منکر مربوط به اينست که اين مطلب را بشناسند و به آن عمل کنند زيرا اين تکليف همگان است.

  نايب رئيس: شرح آن در آينده مي‌آيد. وقتي مي‌گوييم قانون در آينده معين مي‌کند، يعني تمام جوانب را در نظر خواهند گرفت که آيا وظيفه‌اي همگاني است و يا سازمانش معين است...

  رشيديان: «قانون معين مي‌کند» را مشخص بفرماييد که کدام قانون معين خواهد کرد و بهتر است بنويسيم «اين قانون و قوانين ديگر».

  انواري: بايد نوشته شود شرايط و حدود و کيفيت آن در کتب فقهيه ذکر شده است.

  نايب رئيس: کيفيت کار دولت در برابر مردم در کتب فقهيه ذکر نشده، بايد در اينجا ذکر شود.

  طاهري خرم آبادي: ما ميگوئيم فقه‌مان خلأ ندارد و قانون اساسي ما هم طبق فقه اسلامي است. پس شرايط را رها کنيم. والّا اين چيزي که نوشته‌اند گول زدن است. خوب امر به معروف و نهي از منکر در جمهوري اسلامي هست، ولي فردا که به يک کسي مي‌گويند آقا اين کار را نکن، مي‌گويد چشم، ولي مي‌کند. بنابراين ما بايد يک وزارتخانه‌اي داشته باشيم به نام وزارت امر به معروف و نهي از منکر که بر ادارات ما نظارت کند، پس شرايط بايد حذف بشود...

  نايب رئيس: کساني‌که با متن به اين صورت موافقت دارند، دست بلند کنند.

  (اکثريت دست بلند کردند) تصويب شد...

  حجتي کرماني: با اين رأيي که دوستان دادند بايد يک توضيح المسائل درباره شرايط و حدود نوشته شود.

  نايب رئيس: ... اعلام رأي با ورقه مي‌کنم.

  (اخذ رأي به عمل آمده و نتيجه آن به شرح زير اعلام شد)

  نايب رئيس: عده حاضر در جلسه پنجاه و پنج نفر، با پنجاه رأي موافق و سه رأي مخالف و دو رأي ممتنع تصويب شد. تکبير.

   

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه