پيشرفته
 

موضوعات :

 • پژواک

 • کلمات کليدي :

 • پژواک
 • نامه‌ها

 • مطلب بعدي >   976 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 2 : نظارت شعاري

  پژواک(۳)

  نامه ها

  افسرده و نااميد شدم!

   

  با سلام و درود بر همة دلسوزان و فعالان عرصة اسلام

  من برخي شماره‌‌هاي سوره و اين شمارة راه را ديده و بررسي كرده‌‌ام. از خوبي‌‌هاي آن نمي‌‌گويم چرا كه شما خواسته يا ناخواسته آنها را در نشرية خود داريد ليكن از برخي نقاط ضعفي كه به نظرم آمده مي‌‌گويم. اميدوارم كه اين نواقص عمدي نباشد و اگر سهوي است اميدوارم كار ساز راه باشد. انشاءا...

  چرا اغلب مطالب نشريه جهت انتقاد و طعنه نوشته مي‌‌شود؟ مگر نه اين است كه من لم يشكر المخلوق لم يشكر الخالق؟ آيا در عرصه‌‌هاي فرهنگ اين كشور كار خوب انجام نشده است؟ پس چرا آن كارهاي خوب برجسته نمي‌‌شوند؟

  نمي‌‌دانم شايد شما اين انتقادات را براي اينكه كك برخي مسئولين بي‌‌مسئوليت بگزد مي‌‌گوئيد. ولي آن صحبت‌‌ها را هم بگوئيد براي اين كه مسئولان مسئوليت پذير دلگرم بشوند. هر چند كار براي خداوند اين حرفها را ندارد ولي ما بايد وظيفة خود را انجام دهيم.

  اگر وضع فرهنگ كشور آن طوري منفي است كه كسي كه اطلاع ندارد در اين نشريه بخواند، اگر دشمن باشد خوشحال مي‌‌شود و اگر دوست باشد نااميد حقيقت اين است كه من با خواندن چند مطلب اول اولين شماره نااميد و تقريباً افسرده شدم.

  آيا در جبهة فرهنگي انقلاب اسلامي فقط چند عنصر وجود دارد: فيلم، شعر، ادبيات و چند تا چيز ديگر؟ آيا در فرهنگ ما منبر جاي ندارد؟ آيا مراكز فرهنگي همچون مسجد و حسينيه و مهديه و منازل بچه مذهبي‌‌ها جاي ندارد؟ 

  شما مي‌‌توانيد سازمان تبليغات اسلامي، فعاليت‌‌هاي سپاه، ارشاد اسلامي، سازمان اوقاف و امور خيريه، برنامه‌‌هاي فرهنگي آستانهاي مقدسة حضرت رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و امامزادگان(ع) را معرفي و نقد كنيد.

  شما تأكيد خاصي بر مسائل سينما و ادبيات داريد شايد اين امر به خاطر اين است كه مجموعه افراد«راه» اين كاره هستند و در اين مسائل تخصص دارند. اما يادتان باشد(و اگر شما يادتان نيست خواننده به ياد دارد) كه: جبهة فرهنگي منحصر در تخصص شما نيست بلكه آنقدر جبهة وسيعي است كه شما زحمتكشان فقط در قسمتي از آن به تلاش مشغوليد.

  اگر اين نشريه بتواند حركت فرهنگي را آنقدر ملموس سازد؛ آنطور كه هجوم دشمني در دوران دفاع مقدس محسوس بود، آن وقت است كه شهيد كاوه، باكري، جهان‌‌آرا، باقري و... جبهة فرهنگي نيز پيدا مي‌‌شوند. و براي رسيدن به اين بلندا هيچ راهي وجود ندارد جز تمسك به وقايع يا همان واقع بيني و گوشه‌‌اي از واقعيات را مردم مي‌‌بينند و گوشه‌‌اي ديگر را شما دوستان. پس با بهره‌‌گيري متقابل از نظرات هم به سوي «واقع‌‌بيني» حركت نمائيم.

  الآن جبهة فرهنگي ابعاد ديگري هم پيدا كرده كه ما آنها را در اين نشرية فاخر نمي‌‌بينيم. مثلاً عرصة بازي‌‌هاي رايانه‌‌اي، نرم‌‌افزارهاي كامپيوتري، سايت‌‌هاي اينترنتي، sms، و در آينده نزديك...، حتماً دنيا تغيير مي‌‌كند تغيير يك سنت الهي است و ناگزير از پذيرش آن هستيم پس چرا عرصه‌‌هايي كه سوره از آغاز و شروع كار در آن‌‌ها وارد شده بود امروز هيچ تغيير نكرده. خلاصه و رك مي‌‌گويم، با اينكه نشرية شما را دوست دارم ولي بايد گفت وگرنه روزي معايب تمام محاسن را خواهد پوشاند. پس خالصانه ولله اين حركت را توسعه دهيم. چرا كه جبهة فرهنگي محدود به من و شما نمي‌‌شود و بقول آقاي احمدي‌‌نژاد: «اگر افراد انقلاب همين چند نفر باشند؛ كه هستند، پس انقلاب مرده است.» و انقلابي كه مرده، جبهه‌‌اي ندارد كه نظامي باشد يا فرهنگي.

  امير اماني‌‌پور

  دانشگاه علوم اسلامي رضوي

   

  راه در اول راه است توهم نشود!

   

   از الگوي عملي سيرة ائمة اطهار (عليهم السلام) و در رأس آنها اميرالمؤمنين علي (عليهم السلام) در حيطة حكومت و ادارة جامعه اسلامي، براي معرفي به مسئولين وظيفه شناس بعضي دستگاهها و سازمانها مي‌توان استفادة فراواني برد تا وظيفة خويش را بهتر شناخته و انجام دهند. مؤيد اين مطلب جمله‌‌اي از حضرت آقا (مقام معظم رهبري) است كه مي‌‌فرمايند:

  «بزرگترين خطر براي نظام و حكومتي مثل نظام و حكومت ما كه با نام اسلام به وجود آمده اين است كه ما فراموش كنيم الگوي حكومت ما حكومت اميرالمؤمنين (عليهم السلام) است».

  بگذاريم و بگذريم

  برخي افراد ممكن است اين اشكال را وارد سازند كه چرا مجلة سوره و در ادامة آن مجلة راه، فقط جنبه‌‌هاي منفي را مدنظر قرار داده و نوك پيكان خود را در راستاي انتقاد از مسئولين و دستگاه‌‌ها و... نشانه رفته‌‌اند و صرفاً نقد را راهكار اصلي و حلال مشكلات مي‌‌بينند و از دستگاههايي كه داراي عملكرد مثبت‌‌اند صحبتي به ميان نمي‌‌آيد و آن مجموعه‌‌ها تشويق و آن مسئولين مورد تمجيد واقع نمي‌‌شوند؟!

  در پاسخ به اين ايراد و اشكال مي‌‌توان گفت كه ‌اي عزيزان درست است كه تشويق و تمجيد از عملكرد مثبت يك مسئول يا يك دستگاه هميشه باعث فساد آن مسئول يا دستگاه نمي‌‌شود اما:

  اولاً: روية اين گونه مجلات هميشه اينطور نبوده كه تشويق وتمجيد در قاموس آنها جايگاهي نداشته باشد. به دوستاني كه اين ايراد را وارد مي‌‌سازند توصيه مي‌‌كنيم مطالب مجله (سوره و راه) را يا با دقت بخوانند يا دوباره بخوانند(البته باز هم بادقت).

  ثانياً: اگر احاديث رسيده از ائمه معصومين (عليهم السلام) را مورد بازخواني قرار دهيم مشاهده خواهيم كرد كه بيشترين اهتمام از سوي آنان بر اين بوده است كه: «هر كس عيب مرا به من گوشزد نمايد بهترين هديه را به من عطا نموده است».

  ثالثاً: اصولاً هر دستگاه و يا هر مسئولي كه مسئوليت خويش را درست انجام مي‌‌دهد نبايد براي تشويق و تمجيد انتظار بكشد. چرا كه وظيفة او درست انجام دادن اموري است كه بر عهدة او گذاشته شده است. اگر قادر بر انجام صحيح وظايف خويش نيست باقي ماندن در آن مسئوليت معني نخواهد داشت و اگر بر حضور خويش پا فشاري كند طبيعي است كه چنين مسئولي از انتقاد منتقدين در امان نخواهد ماند.

  ê راهي كه در آن هستيم

  برا ي گذراندن تعطيلات عيد به شهر محل زندگي خود(همدان) سفر نمودم،

  در آنجا مشاهده شدند كساني كه مجلة راه را به عنوان عيدي(هديه) سال نو به دوستان و آشنايان خود اهداء مي‌‌كردند...

  مشاهده شدند كساني كه دلسوزانه، براي بهبود وضعيت توزيع راه در سطح شهر، به خصوص در بين دانشجويان و جوانان جلسات 6 نفره تشكيل مي‌‌دادند و براي حل شدن اين مسئله كه چگونه مي‌‌توان قشر جوان و دانشجو را با تفكرات اسلام ناب مد نظر اما خميني(ره) آشنا نمود، با خلوص نيت به چاره‌‌جويي و تبادل آراء مي‌‌پرداختند و بر اين جمله، جامة عمل مي‌‌پوشاندند كه:

  «صفاي ما پابرهنگان اين است كه ريگي به كفش مان نيست.»

  به دشمنان مريضي كه قصد ايستادن جلوي«راه» را دارند توصيه‌‌اي دارم كه‌اي عزيزان جلو راه ايستادن خطاست. چرا كه هركس جلو راه بايستد خودروهايي كه در آن جريان دارند او را به زير خواهند گرفت. پس سالم نخواهيد ماند، چون به زير گرفتن همان و مرگ همان...

  در آخر نيز توصيه‌‌اي به دوستان راه (و به تعبير راهداران) دارم و آن اينكه:

  بايد آماده بمانيم كه ره گم نشود

  به معاويه و نمرود تبسم نشود

  دشمنان داخل شهرند، برانيم ولي

  راه در اول راه است، توهم نشود

  با تشكر از همة عزيزان و همكاران مجلة راه

  منتظر نقدهاي ما باشيد.

  سيدمهدي حسيني‌‌طه

  دانشجوي دانشگاه عل

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه