پيشرفته
 

موضوعات :

 • رسانه

 • کلمات کليدي :

 • بلوتوث
 • رسانه‌های تعاملی

 • علی محمد مؤدب

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • انقلاب در هستی شناسی، شعر

 • حرفهای دکتر منصور یاوری برای ما و رسانه ملی

 • به روز شدن به جای آگاهی

 • حضور خسته اشیاء

 • دهاتی‌ها: مخلفات آثار هنری!

 • معشوقی با پیکری از جنس جملات

 • صفارزاده شاعر پیشروی شیعه

 • داستان شعر

 • بودجه‌های فرهنگی و خزانه‌داران بوروکرات

 • مطلب بعدي >   1370 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 5 : شهدا براي چه آينده اي جنگيده اند

  بلوتوث، سنگینی حضور رسانه‌ای سبک

  نگاهي به يک امکان تازه در تعاملات انساني

  علي محمد مودب

   

  1- بلوتوث (به انگليسي: htooteulB) يک استاندارد صنعتي براي شبکه‌هاي شخصي بيسيم مي‌باشد که با عنوان استاندارد EEEI 1,51,208 نيز شناخته مي‌شود. اين شبکه در حوزه رايانه هاي شخصي و لوازم الکترونيکي شخصي مانند گوشي هاي تلفن همراه، دوربين‌هاي ديجيتال و ADPها (stnatsissa latigid lanosreP) کاربرد دارد و راهي براي انتقال بيسيم اطلاعات بين دستگاه‌هاي ديجيتال از طريق فرکانس راديويي بُرد کوتاه امن و ارزان قيمت و قابل دسترس براي عموم فراهم مي‌کند.

  بلوتوث از نام پادشاه دانمارکي (tnatalB htooteulB dloraH) در قرن 01 برگرفته شده است. او کسي بود که ديپلماسي را از جنگ به سمت گفت و گو سوق داد. مخترعان فن آوري بلوتوث فکر مي‌کردند اين نام مناسب براي فن آوري آنهاست که به وسايل مختلف اجازه مي‌دهد نوعي گفت‌وگو با هم داشته باشند.

   

  2- ( 4 مهر 6831) - شوراي مفتيان عربستان سعودي با صدور حکمي، استفاده از تلفن همراه مجهز به فن آوري بلوتوث را در اين کشور حرام اعلام کرد.

  شوراي مفتيان عربستان با صدور اين فتوا اعلام کرد: تحريم استفاده از گوشي‌هاي بلوتوث‌دار به اين خاطر است که فن آوري بلوتوث تلفن همراه در صورت فعال‌بودن، قابل جستجو توسط گوشي‌هاي ديگر خواهد بود و صاحبان گوشي‌هاي مجهز به بلوتوث‌ قادر خواهند بود، فايل‌هاي تصويري اعم از عکس و يا فيلم و نيز فايل‌هاي صوتي و اطلاعات گوشي‌هاي اطراف را به آساني دريافت کنند.

  شوراي مفتيان عربستان ضمن تحريم استفاده از تلفن همراه مجهز به بلوتوث‌ تصريح کرد: استفاده از اين فن آوري جديد با تعاليم اخلاقي و آموزه‌هاي دين مبين اسلام هم‌خواني ندارد و شرع اسلام چنين مسائلي را جايز نمي‌‌شمارد .

   

  3- همواره انسان هاي غافل غافلگير مي شوند. اين مي تواند جمله اي به ياد ماندني باشد . گرچه تا به حال هيچ کس آن را به کار نبرده باشد.نسل ما هنوز برخورد سهمگين خود با پديده ويدئو را از ياد نبرده است و هنوز به طور نسبتا جدي درگير با افعي خطرناکي! به نام آنتن بشقابي ماهواره است.اينترنت LSDA البته نه با سرعت هول آورش در انتقال اطلاعات که با سرعتي که به کمک فيلترها و ترمزگيرهاي مخابرات، بسيار کاهش يافته است به طور جدي به خانه هاي ما راه يافته است.انواع و اقسام فن آوري هاي عجيب و غريب تبادل اطلاعات ما را محاصره کرده اند که فن آوري بلوتوث نيز يکي از آن هاست.

   

  4- توضيح دادن درباره بلوتوث کار عبثي است . هرچند ممکن است هنوز برخي از بزرگان و ميان سالان ما با اين پديده آشنا نشده باشند.اما بدون ترديد،درصد قابل توجهي از کودکان چهار-پنج ساله با اين امکانات کار مي کنند.ما هنوز به تحليل و برنامه ريزي رسانه هاي سنگيني همچون تلوزيون،راديو و سينما مشغول هستيم .در حالي که اين رسانه ها به سرعت اعتبار - يا دست کم مخاطبان - خود را در مقابل رسانه هاي تعاملي جديد از دست مي دهند. و يکي از جذاب ترين و کم هزينه ترين اين رسانه ها،رسانه سبکي به نام بلوتوث است. درست است که حتي  برنامه اي که با دوربين پيش رفته ترين گوشي هاي همراه، فيلم برداري مي شود .به هيچ وجه کيفيت داستاني-هنري و کيفيت فني برنامه تلويزيوني يا فيلم سينمايي را ندارد .اما جذابيت عجيبي دارد که اين جذابيت در هيچ برنامه تلويزيوني موجود نيست.

   

  5- يکي از نکات مهم در جذابيت برنامه هاي توليدي بلوتوث  اين است که آن را کساني چون ما ساخته اند .يعني ما ديگر با توليدکننده اي از يک طبقه اجتماعي ديگر مواجه نمي شويم.با يک بنگاه منظم و برنامه ريزي شده توليدي مواجه نيستيم .با يک حزب يا يک نظام سياسي و ...مواجه نيستيم.بلکه با خلاقيت هاي ساده آدم هايي مثل خودمان روبه رو مي شويم. با موضوعاتي بسيار عادي،بسيار عوامانه، بسيار مسخره ، بسيار مبتذل، بسيار محرمانه و بسيار ممنوع رو به رو هستيم. ما حالا با همه چيزهايي که به نحوي،در نظرگاه هاي شرافتمندانه،عالمانه،مقتدرانه و ...نادرست شمرده شده اند و انکار شده اند مواجه هستيم. حالا به دنياي خصوصي و ذهنيات انسان هاي ديگر دسترسي داريم، آن هم در حالي که به هيچ وجه به خاطر اين فضولي احساس ناامني نمي کنيم .موضوع اغلب بلوتوث ها در محدوده اي از لودگي ها،شگفتي ها،خصوصي ها و ممنوع ها،هراس انگيز ها، چندش آورها و... خلاصه مي شود.حتي بارها فيلم هاي بلوتوث از صحنه هاي جنايت و تجاوز ساخته شده اند.

   

  6-اصلي ترين اشکال در رسانه هاي تعاملي اين است که در عين برقراري رابطه اي انساني ما آن را وجدان نمي کنيم. ارتباط با انسان ناشناخته و غايب بسيار با ارتباط با انسان خيالي شباهت دارد، منتها با اين تفاوت که جذاب تر است و تعاملي که ايجاد مي شود،حس ماجراجويي بيشتري ايجاد مي کند.تعامل با فرد ناشناخته غايب، حيثيت و خطر(اهميت) تعامل با فرد حاضر را ندارد در حالي که ماجراجويي بيشتري در آن نهفته است.هنگامي که الکساندر گراهام بل تلفن را اختراع کرد ، در ذوق زدگي و شادي جشن، هيچکس به اين جنبه موضوع توجه نکرد که در مکالمه با انسان غايب ،چقدر دروغ گفتن آسان تر خواهد شد.اما به هر حال همه از اين امکان تازه استفاده کردند ! بررسي رسانه هاي تعاملي از  جنبه هاي مختلف، امکان استفاده شايسته تر از آن ها را فراهم خواهد کرد.خوشبختانه در غرب که خاستگاه اين نوع فن آوري هاست عقلاي قوم ، بسيار به مسائل نظري،پديده شناسي و آسيب شناسي اين حوزه پرداخته اند و کتاب ها و مقاله هاي فراواني در اين زمينه ها نگاشته شده است.اما ما تنها واردکنندگان،مصرف کنندگان و آسيب ديده گان باقي مانده ايم .البته حرکت هايي در اين مسير آغاز شده است و کساني با همت و اجتهاد وارد اين راه شده اند .اما لزوم حضور بصيرت و اهتمام مومنانه در اين مجال به تعبيري رشيد واجب کفايي به نظر مي رسد.يادمان نرود که تنها مطهران و پاکيزگان اند که به دانش و بينشي شايسته و بايسته زندگي مومنانه دست مي يابند و اين تطهير در شيوه زيست اسلامي از تطهير جسم و خوراک آغاز مي شود و با سلوکي شريعت مدارانه به تطهير روح مي انجامد. ما نياز داريم که متقي باشيم و آن گاه به همه مسائلي که مبتلا هستيم با روش مندي علمي بپردازيم. 

   

  7-حال به عنوان حُسن ختام به اين متن توجه کنيد که چند سال قبل! نوسته شده است و حدس بزنيد که اين فن آوري خطر آفرين براي فرهنگ  ما! چه فايده هاي ديگري ممکن است داشته باشد:

      اكثر كارشناسان و متخصصين كامپيوتر و شبكه اعتقاد دارند كه امسال يعنى سال ،2004 سال پيشرفت هر چه بيشتر اين تكنولوژى خواهد بود. فرض كنيد در منزلتان از تكنولوژى( (htooteulB استفاده مى كنيد و در حال چك كردن liamEهاى خود از طريق تلفن همراه هستيد، در همان حال نامه اى از دوست خود دريافت مى كنيد. شما هم نامه او را از طريق (htooteulB) به پرينتر كه به اين سيستم مجهز است ارسال كرده و يك پرينت از آن تهيه مى كنيد. در همين زمان تلويزيون هم مشغول پخش برنامه اى است كه بلافاصله تصوير را به مانيتور انتقال داده و توسط

  retirW-DC كه به تكنولوژى(htooteulB) مجهز است تصاوير را روى DC ذخيره مى كند. اينها تنها برخى از موارد استفاده تكنولوژىhtooteulB در زندگى امروز است. تجهيزات مجهز به اين تكنولوژى در كنار هم شبكه اى خانگى به نام((NAP (krowteN aerA lanosreP)) را ايجاد مى كنند.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه