پيشرفته
 

موضوعات :

 • رسانه
 • صدا و سیما
 • فتنه

 • کلمات کليدي :

 • برنامه راز
 • صدا و سیما
 • ضرغامی

 • مطلب بعدي >   1581 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 18 - 19 : قلعه گنج انقلاب

  همه‌ی رازهای یک «راز»

  مجموعة راز از ابتدای ماه مبارک رمضان بعد از اخبار ساعت 11 شب از شبکه 4 تلویزیون پخش شد. این برنامه می‌تواند برای ما قوی‌ترین برنامه سیما در ماه مبارک و حتی از ابتدای امسال و از ابتدای مدیریت جناب ضرغامی‌بر سیما باشد. این جُنگ تلویزیونیِ گفت و گو محور تاکنون به گفتمان انقلاب اسلامی‌(و بیشتر مسائل خارجی آن) از زاویه رسانه و هنر پرداخته است.

  شبکه چهار شبکه روشنفکری سیمای ما بوده است مثلاً. برنامه «دو قدم مانده به صبح» ویترین روشنفکری هنری مملکت در این سالها. خنثی و لیبرال. دقیقاً شبیه روح کلی حاکم بر صدا و سیمای ما. راز را می‌توان «دو قدم مانده به صبح حزب الله» نامید. حزب الله با همان مفهومی‌که در ادبیات حضرت روح الله آمده. با همه فرق‌هایش با دو قدم مانده... در قالب و مهمتر از آن در محتوا. البته زمان آن بیشتر بود و زمان این کمتر؛ حوزه موضوعی آن گسترده‌تر  بود و این کمتر.

  با همه اینها به نظر من برنامه خوب راز، می‌تواند به شدت برنامه بدی باشد. چرا؟ و چگونه؟

  به پخش یک برنامه خوب در رسانه ملی ما از دو زاویه می‌توان نگریست و گریست. برنامه‌ای که در صدا و سیمای بیمار ما گُل می‌کند حامل دو پیام است‌. پیام اول که سطحی و رو است: «به به! چه برنامه خوبی! کیف کردیم! دم ضرغامی‌گرم»! و پیام دوم که عمقی و زیر است: «ببین چه برنامه‌های خوبی می‌توانسته اند بسازند و به جاش در این بیست ساله چه به خورد ما داده اند.»

  برنامه راز از رازهای مهمی‌پرده برمی‌دارد. یکی اینکه مشکل صدا و سیمای ما بودجه یا سوژه نیست. دیگری اینکه بیماری این رو به موت یک ساله و دو ساله نیست. چرا الجزیره و بی بی سی فارسی یا (جای دوری نرویم) چرا شبکه‌ای مثل المنار از تلویزیون ما قوی‌تر و چابک‌تر عمل می‌کند؟ چرا در فتنه سال گذشته رسانه ملی ما مردود شد؟ آیا این یک بیماری سرپایی ست که در یکی دو سال اخیر به وجود آمده؟

  رسانه خودش را لو می‌دهد. و مشکل اصلی برنامه راز در همین جاست. اگر دقت کرده باشید در هر قسمت وقتی  بحث اوج می‌گیرد پیکان انتقاد برمی‌گردد به خود رسانه. درست مثل تیری که بُخت النصر پرتاب می‌کند و به خودش می‌خورد.

  ضرغامی‌برای درمان بیمار مذکور (رسانه ملی) دو راه حل بیشتر پیش روی خود ندارد. یا باید جرأتش را داشته باشد و به سمت جراحی بزرگ برود. که این مصادیق مختلفی می‌تواند داشته باشد. یکی اش تشکیل شبکه ای جدید با رویکرد برنامه راز. یکی اش تحول در آموزش و تربیت نیروهای جدید به گستره تمام قاره ایران و ... یا از راه حل همیشگی مدیران فرهنگی بیست سال گذشته استفاده کند. از برنامه راز برای رسانه رو به موت ملی مثل یک آنتی بیوتیک استفاده کند و با پایان ماه مبارک فیتیله را پایین بکشد تا آنتی بیوتیک بعدی. البته اگر بیمار مورد نظر در فتنه‌های بعدی زنده بماند.

  برنامه خوب راز، می‌تواند به شدت برنامه بدی باشد. اگر سوپاپ این زودپز در حال انفجار شود... دشمن طاووس آمد پرّ او.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه