پيشرفته
 

موضوعات :

 • اقتصاد
 • عدالت اجتماعی

 • کلمات کليدي :

 • یارانه
 • عدالت اقتصادی
 • کم مصرف
 • پر مصرف

 • مطلب بعدي >   1567 تعداد بازديد
  10.00 (1 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 14 : آرزوي حکومت بي دردسر

  دهک مصرفی بجای دهک درآمدی
  پیشنهاد مشترک بسیج دانشجویی و جنبش عدالتخواه دانشجویی درباره طرح هدف

  انقلاب اسلامي ايران، در پي ايجاد حكومتي اسلامي است كه بتواند جامعه را در راه دستيابي به قلل رفيع كرامت، اخلاق و انسانيت ياري رساند. آزادگان جهان شاهد بودند كه چگونه دست خداوند متعال همراه با ملت و امام خميني (قدس الله نفسه الزكيه) در بهمن سال 1357 و پس از سال‌ها مجاهده و بر زمين ريخته شدن خون مردان و زنان ايران، انقلابي سياسي را رقم زد و چه خواب‌ها را كه آشفته نساخت.
  از همان اوان شكل گيري حكومت جمهوري اسلامي ايران، پرداختن به دغدغه‌هاي اقتصادي مردم جزو مهمترين شاخصه‌هاي سخنان معمار انقلاب، امام خميني(ره) بود كه نمود بارز آن در تأكيد مكرر ايشان براي تحقق عدالت اقتصادي در كشور بوده است. عدالتي كه اگر محقق نشود، شرايط را براي گام برداشتن جامعه به سوي انقلاب انفسي و فرهنگي ناممكن مي‌سازد. جاي جاي سخنان امام خميني(ره) سرشار از توجه به محرومين و مستضعفان و رنج كشيدگان طول تاريخِ شرم آورِ گذشته است. گويي كه ايشان به دنبال ترسيم كردن “انقلابي اقتصادي “ در پي “انقلاب سياسي “ رخ داده در بهمن 1357 بودند كه بتواند جامعه را به سوي “انقلابي فرهنگي “ سوق دهد.
  امروز پس از گذشت 30 سال از انقلاب، نظام سياسي كشور تبديل به درخت تنومندي شده است كه آثار و بركات آن چه در داخل و چه در معادلات جهاني عيان است. در چنين شرايطي ضرورت پرداختن و توجه هرچه بيشتر به سمت تغيير ساختارهاي اقتصادي حاكم بر كشور بيش از پيش نمايان است. امري كه مقام معظم رهبري نيز در امتداد خط ترسيم شده توسط امام راحل با ناميدن دهه چهارم انقلاب تحت عنوان دهه پيشرفت و عدالت، بر آن تأكيد كرده‌اند.
  از جمله تأكيداتي كه امام راحل در حوزه اقتصاد به آن صراحتاً پرداخته‌اند، كاهش فشار اقتصادي وارد آمده بر محرومين و مستضعفين جامعه از طريق كاهش هزينه خانوارهاي مستمند و نه افزايش درآمد بوده است. حضرت امام خميني(ره) در همين راستا صراحتاً در جمع مردم انقلابي در تاريخ 12بهمن 1357 بيان كردند: “آب و برق را مجاني مي‌كنيم براي طبقه مستمند “ [صحيفه امام، جلد ششم، صفحه 273]. همچنين رهبر معظم انقلاب نيز در تاريخ 1/1/1388 در مشهد مقدس در جمع زائران حرم رضوي با اشاره به مسأله مصرف بهينه منابع آب بيان داشتند:
  “اينكه گفته مي‌شود از كسانى كه مصرف زياد دارند، ماليات بيشترى گرفته شود، يارانه‏ى كمترى به آنها داده شود، حرف بسيار معقولى است، حرف خوبى است. آن كسانى كه مصرف كمى دارند، از كمك‌هاى دولتى، از كمك‌هاى عمومى بهره‏مند شوند. بعضى‏ها هستند به قدرى كم آب مصرف مي‌كنند كه اگر دولت از آنها پول آب را هم نگيرد، مانعى ندارد. بعضى‏ها ده برابر آنها، بيست برابر آنها آب مصرف مي‌كنند؛ خوب، اينها بايستى هزينه‏ بيشترى بدهند. “
  با توجه به اين تأكيدات صريح از سوي امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري، ضروري است اصلاحات اقتصادي كشور نظير قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، بدون افزايش هزينه خانوارهاي مستمند اجرا شده و درصدي از منابع حاصل از اين اصلاحات طبق قانون به محرومين اختصاص يابد.
  به نظر مي‌رسد، تصميم دولت دهم مبني بر هدفمند كردن يارانه حامل‌هاي انرژي و حمايت مجلس شوراي اسلامي از اين تصميم، مناسبترين فرصت را در راستاي پياده‌سازي فرمايشات امام راحل و مقام معظم رهبري فراهم كرده است؛ فرصتي كه مي‌تواند گامي جدي در راستاي عدالت اقتصادي در كشور برشمرده شود.
  نكته كليدي در بحث يارانه‌ها، استفاده بيشتر دهك‌هاي بالاي درآمدي از يارانه‌ها است؛ چرا اين دهك‌ها حجم بيشتري از حامل‌هاي يارانه بر را مصرف مي‌كنند. به منظور اصلاح اين شرايط، به جاي اتخاذ سياست‌هاي “قيمتي “ و توزيع مجدد منابع كه داراي اثرات تورمي و رواني در كشور بوده و در هيچ يك از مدل سازي‌هاي صورت گرفته به درستي لحاظ نشده است، مي‌توان از سياست “ قيمتي ـ مقداري “ استفاده كرد. در اين سياست، جامعه به جاي دهك‌هاي درآمدي كه تشخيص آن به راحتي امكان‌پذير نيست، به دهك‌هاي مصرفي كه تشخيص آن به راحتي امكان‌پذير است، تقسيم مي‌شود. اصولاً بر اساس مصرف، مي‌توان سه خوشة “كم‌مصرف‌“، “ميان‌مصرف” و “پرمصرف” را تعيين نمود و اقدام‌هاي ذيل را در راستاي هدفمند كردن يارانه‌ها به انجام رساند:
  1ـ تخصيص سهميه رايگان آب، برق و گاز خانگي براي تمام خانوارها، تا سطح مصرف به ميزان الگوي كم مصرف
  2ـ تعيين تعرفه‌هاي يارانه‌اي به ازاي مصرف از الگوي كم مصرف تا الگوي مصرف
  3ـ تعيين تعرفه به ميزان هزينه تمام شده يا بيش از آن به ازاي مصرف مازاد بر الگوي مصرف
  در اين فرآيند اگر خانواري جزو خوشه كم مصرف قرار گيرد، از سهميه رايگان بهره خواهد جست. خانوارهاي خوشه ميان مصرف نيز به ازاي مصرف تا زير الگوي مصرف، هزينه‌اي نپرداخته و به ازاي مابقي مصرف خود از يارانه بهره‌مند خواهند شد. خانوارهاي خوشه پر مصرف نيز به ازاي اضافه مصرفي كه نسبت به الگوي مصرف انجام مي‌دهند، هزينه جبراني آن قيمتي بيش از هزينه تمام شده را پرداخت مي‌كنند. از اين طريق دولت محترم قادر خواهد بود درآمد حاصل از حذف يارانه را طبق قانون بازتوزيع نمايد. اين مسير، بدون ايجاد انتظارات تورمي، دولت را به تدريج به اهداف خود رسانده و وعده آب و برق رايگان براي مستمندين را محقق مي‌كند.
  بسيج دانشجويي و جنبش عدالتخواه دانشجويي، بدينوسيله از دولت محترم مي‌خواهد در راستاي تحقق و پياده‌سازي فرمايشات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري همت گمارده تا از طريق كاهش هزينه خانوارهاي محروم، به تحقق عدالت اقتصادي كه يكي از اهداف انبياء الهي در طول تاريخ بوده است نزديك‌تر شود و الگويي كارآمد از نظام اسلامي را به جهانيان عرضه كند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه