پيشرفته
 

موضوعات :

 • رسانه
 • سیاست
 • فتنه
 • جبهه جهانی

 • کلمات کليدي :

 • نایل ست
 • بی بی سی
 • العالم

 • موصاد پیر مرادیان

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1677 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 13 : جدال جمهوری با زنگيان كافوري

  تقلب شده!
  نگاهی از بیرون به انتخابات دهم

  عبدالشافی بخیت و محمد طاهون دو مسلمان سنی مصری هستند که اکنون در آلمان سرگرم تکمیل تحصیلات خود در رشته مهندسی کامپیوترند و هم‌دانشگاهی پیرمرادیان. “مرصاد پیرمرادیان” از راه‌خوانها مقیم آلمان است. پرسید چکار می‌تواند برای راه بکند. پیشنهاد کردیم نگاه های از بیرون به ایران بعد از انتخابات را گزارش کند. میزگزدی که می‌خوانید نمونه‌ای است از نگاه‌هایی‌ است که برآیند رسانه‌های برون‌مرزی جمهوری‌اسلامی، رسانه‌های سکولار جهان غرب و رسانه‌های بی‌طرفی چون بی‌بی‌سی‌اند. از قرار معلوم ان نظام نامتوازن رسانه‌ای که داخل کشور به یکی از چالش‌های داخلی نظام تبدیل شده مشتی از خروار نظام رسانه‌ای جهانی و منطقه‌ای است.  


  اول از دوستان مي‌خواهم که خودشان را معرفي کنند و نظر خودشان، مردم کشورشان و قشر تحصيل‌کرده کشورشان را در مورد مردم دولت ايران بيان کنند.
  بخیت: من عبدالشافي بخيت هستم. اهل مصر و کارشناسي ارشد کامپيوتر را در دانشگاه سارلند دنبال مي‌کنم. مردم مصر احترام زيادي براي مردم ايران قائل هستند و اين در مورد قشر تحصيل‌کرده نيز صدق مي‌کند. آنها فکر مي‌کنند ايران يک کشور قدرتمند است. من شخصا بين دولت و مردم ايران فرق نمي‌گذرام و دولت را نماينده مردم مي‌دانم.
  طاهون: من محمد طاهون هستم از مصر. ازدواج کرده و يک فرزند دختر دارم و در دانشگاه سارلند دانشجوي دکتراي کامپيوتر هستم. از نظر من ايران يک کشور مسلمان بزرگ است و علي‌رغم اينکه بیشتر مردم آن شيعه هستند بايد بگويم که در کشور من اکثر مردم در مورد شيعه و سني بودن زياد فکر  نمي‌کنند. يک کانال ايراني هست به نام العالم به زبان عربي که برنامه‌هاي آن اسلامي است و در آن مجري‌هاي زن باحجاب هستند. گاهي آن را تماشا مي‌کنم. در هر صورت مردم من به مواضع ايران در مورد اسرائيل و لبنان و فلسطين و برخي مسائل جهاني احترام مي‌گذارند. در عين حال بعضي مواقع رسانه‌ها و روزنامه‌ها حرف‌هايي را مطرح مي‌کنند. مثلا اينکه ايران از کشورهاي عربي چه مي‌خواهد آيا ايران مي‌خواهد منطقه عربي را کنترل کند يا اينکه آيا نظر دولت ايران همان نظر مردم ايران است يا نه. من مي‌دانم که بسياري از مردم در کشورهاي مسلمان راه و روش احمدي‌نژاد و رفتار او با غرب را دوست دارند. چون همانطور که مي‌دانيد بيشتر کشورهاي اسلامي و عربي در مقابل کشورهاي غربي ضعيف هستند. در هرحال من به ايرانيان که شيعه نيز هستند احترام مي‌گذارم و از آنها نيز انتظار احترام دارم. وقتي که شما در مورد ايران حرف مي‌زنيد من فورا به اين فکر نمي‌افتم که بيشتر جمعيت ايران شيعه هستند بلکه فکر مي‌کنم چقدر در ايران نسبت به مصر و ساير کشورهاي مسلمان ديگر حجاب رعايت مي‌شود. پيامبر و خداي ما يکي است و علي‌رغم بعضي فتواها عليه شيعه ما بايد با هم باشيم. به همديگر احترام بگذرايم و با هم همکاري کنيم.
  شما اطلاعتان را در مورد شيعه و ايران از چه منابعي  دريافت مي کنيد؟
  بخیت: من تاکنون اطلاعاتم را در مورد شيعه از شبکه‌هاي تلویزيوني و سايتهاي اينترنتي عراقي که به زبان عربي هستند گرفته‌ام و بر مبناي آنها حرف مي‌زنم. آنها هميشه در اين شبکه ها در مورد صحابه بد صحبت مي‌کنند و اين باعث مي‌شود که اهل سنت در اين باره احساس بدي داشته باشند در مورد ايران هم اطلاعات را بيشتر از تلویزيون دوستان ايرانيم مثل شما می‌گیرم!
  چه شبکه هاي تلوزيوني؟ بي‌بي‌سي، الجزيره، العالم؟
  طاهون: من زياد به رسانه‌ها اعتماد نمي‌کنم مخصوصا الجزيره به‌دليل احساس بدي که نسبت به آن دارم ولي معمولا اخبار را از بي‌بي‌سي و بعضي سايت‌هاي مصري دنبال مي‌کنم مانند المصراوي. شبکه هاي تلوزيوني که بيشترين منبع اطلاعات ما درمورد ايران هستند، مي‌گويند که ايران جزاير امارات را اشغال کرده است و يا اينکه ايران درعراق خرابکاري مي‌کند و همچنين پشتيباني ايران از حماس و حزب‌الله هم مساله است؛ چون حزب‌الله و حماس تنها گروه‌هاي عربي نيستند. گرچه مردم جنگ حماس و حزب الله با اسرائيل را تاييد مي‌کنند ولي پشتيباني ايران از حماس و بخصوص حزب‌الله بعضي از  کشورهاي عربي را نگران نقش ايران در منطقه عربي کرده است. آنها اين سوال را از خود مي پرسند که ايران دقيقا چه چيزي مي‌خواهد. ولي به هرحال از  اين اختلافات فقط دشمنان سود مي‌برند. مثل اينکه آنها درعراق فتنه درست کردند و اين فتنه به اين زودي‌ها تمام نمي‌شود و از اختلافات بين ايران و اعراب نيز فقط آمريکا و اسرائيل سود مي‌برند. همان طور که گفتم منبع خبري من در مورد شيعه و ايران تلوزيون و اينترنت است و اعتراف مي کنم که با وجود اينکه شيعيان عرب‌زبان زيادند و تاليفاتي دارند من هيچ کدام از آنها را نخوانده‌ام. روي نايل‌ست(Nile Sat) 30 کانال شيعه است که اکثرا عراقي هستند و من با ده ثانيه نگاه کردن به اين شبکه‌ها مي‌توانم بفهمم که اين شبکه مخصوص شيعيان است يا اهل سنت.
  آيا انتخابات ايران براي شما مهم بود؟
  بخیت: من نمي‌دانم که براي بقيه اين انتخابات چقدر اهميت داشت ولي براي من مهم بود. زيرا اميد داشتم که رئيس‌جمهور جديد ايران اختلاف بين ايران و مصر را کمتر کند و نيز باعث آرامتر شدن اوضاع منطقه شود.
  طاهون: براي من اين انتخابات مهم بود. چون همه ما نگران مواجهه بين ايران و غرب هستيم. من مي‌دانم که در ايران دو گروه محافظه‌کار و اصلاح طلب هستند. من شخصا دوست داشتم که يک نفر از اصلاح‌طلبها که از رابطه با غرب و آمريکا مي‌گويند انتخاب شود. البته شخص آن براي من مهم نبود. چون ايران هميشه با غرب مناقشه داشته است. بله به طور حتم ما به عنوان مسلمان از ايران حمايت مي‌کنيم و از اينکه ايران انرژي اتمي دارد خوشحال هستيم ولي با اين وجود نگران هستيم که ايران با کشورهاي غربي رابطه خوبي ندارد. بله ما مطمئن هستيم که ايران از تسليحات خود بر ضد مسلمانان استفاده نمي‌کند و فقط براي دفاع است ولي شخصا دوست دارم که يکي از اصلاح‌طلب‌ها انتخاب شود و مشکل ايران با غرب و کشورهاي غربي را حل کند.
   چون علي‌رغم  اينکه خيلي از ماها مي‌گوييم اگر احمدي‌نژاد رهبر مسلمانان بود ما مي‌توانستيم جنگ با غرب را شروع کنيم ولي واقعيت اين است که مردم آماده اين جنگ نيستند. بسياري از مردم در ايران و کشورهاي غربي آماده اين جنگ نيستند و اگر ايران بر مواضع خودش در مورد کشورهاي عربي و غرب پافشاري کند شرايط عوض نمي‌شود ولي اگر احمدي‌نژاد بعضي کارهايي که اصلاح‌طلبها قول انجام آن را مي‌دهند، انجام دهد شرايط فرق مي‌کند. يک نکته مهم مي‌خواهم بگويم که مناقشه ايران و غرب تنها بين ايران و غرب نيست. اگر ايران شکست بخورد در اين مواجهه کشور بعدي پاکستان خواهد بود. بعد مصر و به‌همين ترتيب بقيه کشورهاي مسلمان. ايران در واقع ديواري است جلوي کشورهاي مسلمان و بايد در مورد مواضع خودش بيشتر فکر کند.
  البته ممکن است که اطلاعات من سطحي باشد و جزئيات را ندانم ولي مثلا احمدي‌نژاد بايد بداند که پشتيباني از حماس و حزب‌الله بقيه گروه‌ها را چقدر عصباني مي‌کند. به نظر من پشتيباني از حماس و حزب الله در مقابل بعضي کشورها مثل مصر و عربستان کار درستي نيست.
   منبع خبري شما در مورد انتخابات ايران چه بود؟
  بخیت: تلوزيون، اينترنت، بي‌بي‌سي و گاهي الجزيره و نيز دوستان ايراني‌ام که من را از اوضاع ايران باخبر مي‌کردند.
  طاهون: منبع من بي‌بي‌سي و بعضي مواقع العربيه. گرچه مي‌دانيم العربيه گاهي جانبداري مي‌کند ولي هميشه به ايران و مسائل آن مي‌پردازد. من فکر مي‌کنم بي‌بي‌سي همشه بي‌طرف است؛ در همه مسائل. مثلا مسئله شيعه و سني، مسلمان و غيرمسلمان و اگر از مردم مصر بپرسيد که بهترين شبکه‌ي خبري چيست مي‌گويند بي‌بی‌سي. العربيه شبکه‌ بزرگي نيست. يک گروه کوچک و البته وابسته به عربستان يا امارت. آنقدر مطمئن نيستند؛ ولي بي‌بي‌سي يک منبع خوب براي پيگيري اخبار ايران است.
  البته در ايران هم راديو لندن مشهور بوده و هست ولي ما اعتقاد داريم که بي بي سي نه تا خبر درست مي دهد تا يک خبر دروغ بين آنها بگويد گرچه همان دروغ را حرفه‌اي مي‌گويد. شما شبکه‌هاي ايراني را که به زبان انگليسي يا عربي برنامه پخش مي‌کنند، مي‌شناسيد؟
  بخیت : نه
  طاهون: من وقتي به مصر مي‌روم گاهي العالم را تماشا مي‌کنم. واقعا از رعايت حجاب در اين شبکه ها خوشحال مي‌شوم. البته العالم بيشتر شبکه خبري است و معمولا شبکه‌هاي خبري خبرشان را از رويترز مي‌گيرند ولي با اين وجود گاهي اين شبکه را تماشا مي‌کنم.
  آيا العالم در مصر شناخته شده است؟
  طاهون: مردم عادي معمولا آخرين اخبار دنيا را از الجزيره مي‌گيرند ولي قشر تحصيل کرده العربيه، بي‌بي‌سي هم نگاه مي‌کنند.
  سحر تي‌وي يا پرس تي‌وي را ديده‌ايد؟
  طاهون: سحر تي‌وي را يک بار به طور گذرا ديدم و فکر کردم عراقي است چون شما نمي‌توانيد بفهميد که مربوط به ايران است يا عراق.
   پوشش خبري شبکه‌ها درمورد حوادث بعد از انتخابات ايران چگونه بود؟ فکر مي‌کنيد منصفانه بود؟ من شنيده‌ام که اگر کسي مثلا العربيه را نگاه مي‌کرد برايش اين ذهنيت پيش مي‌آمد که حکومت ايران در حال سقوط است.
  بخیت: هر روز که من به اين شبکه‌ها نگاه مي‌کردم مي‌شنيدم که چند نفر کشته شده‌اند. چون خواستار انتخابات مجدد يا رئيس‌جمهور ديگري بودند. ولي من شخصا نمي‌دانم که در ايران چه اتفاقي واقعا افتاده که بتوانم در مورد جانبدارانه بودن آن اظهار نظر کنم.
  طاهون: شما مي‌توانيد رسانه‌ها را به دو دسته تقسيم کنيد دولتي و خصوصي. رسانه‌هاي دولتي به‌طور طبيعي دنبال خبرهاي تلخ مي‌گردند تا برنامه‌هايشان را با آن پر کنند و در مورد آن بحث کنند؛ مخصوصا در مورد حوادث کشور بزرگي مثل ايران به‌دليل مواضع ايران در مورد برخي مسائل عربي مثلا موضوع لبنان، بسيار زياد به اين موضوع مي‌پردازند. مثلا اگر کسي در ايران کشته شد آنها آن را خيلي بزرگنمايي مي‌کنند. ولي رسانه‌هاي خبري غيردولتي مسائل را به گونه ديگري مي‌بينند. آنها به اين قضيه به عنوان يک مسئله داخلي ايران نگاه مي‌کنند و البته بايد بگويم که معمولا صاحبان اين شبکه‌ها مخالف دخالت دين در سياست هستند و اينگونه تحليل مي کنند که انتخابات ناعادلانه بوده و احمدي‌نژاد غيرقانوني است و گروه مذهبي به ديگر گروه‌ها اجازه ورود به قدرت و تغيير سياست را نمي‌دهد. آنها مخالف مخلوط کردن دين با دولت و سياست هستند. البته گاهي در اين مواقع بحث شيعه و سني نيز تاثيرگذار مي‌شود.
  من یک سوال هم برایم پیش آمده: چرا احمدي‌نژاد چند نفر از وزاري خود را از بين مخالفان خود انتخاب نمي کند.
  ايده خوبی است ولي خوشبختانه يا بدبختانه به دليل ساختار سياسي ايران اين کار امکان پذير نيست. وقتي که رقبا در انتخابات دليل حضور خودشان را نفي صد در صد طرف مقابل مي گذارند انتظار مصالحه مضحک به نظر مي‌آيد.
  طاهون: چيزي که من در انتخابات ايران ديدم اين است که بيشتر معترضان جوان هستند و زير سي سال سن دارند و اين نشانه اين است که چيزي در جامعه ايران کم است؛ چيزي که مورد نياز اين گروه سني است. شايد ممکن است آنها  تحت تاثير فرهنگ اروپايي- آمريکايي قرار گرفته باشند ولي ما به عنوان مسلمان بايد در هر صورت به آراي آنها احترام بگذاريم.
  آيا شما فکر مي‌کنيد د ر انتخابات ايران تقلب شده؟
  بخیت: با توجه به اخباري که من ديدم و شنيدم بله.
   آيا حوادث ايران نظر شما درمورد ايران را تغيير داد؟
  طاهون: همانطور که مي دانيد امروز جنگ واقعي جنگ رسانه‌هاست و رسانه‌ها خيلي خوب از اين حوادث بعد از انتخابات ايران استفاده کردند مثلا موضوع قتل ندا. شما نمي‌دانيد که اينها چقدر از اين خبر بر ضد ايران استفاده کردند. بايد بگويم اين حوادث واقعا ما را تحت تاثير قرار داد. ما تا حالا نشنيده بوديم که در ايران بين پليس و تظاهرات کنندگان برخورد فيزيکي و با اسلحه گرم صورت گرفته باشد من انتظار نداشتم ايران را در چنين وضعيتي ببينم. اگر در مصر يا کشورهاي ديگر که حکومت ديکتاتوري دارند اين اتفاق مي‌افتاد مسئله‌اي نبود. دشمنان اسلام هم استفاده خودشان را از اين قضيه کردند و گفتند ببينيد اين هم اسلام! اين هم سياست همراه با دين! ببينيد که دين با دموکراسي هم‌خواني ندارد و اسلام راه دموکراسي نيست.
  بخیت: طاهون همه چيزي را که من مي‌خواستم بگويم گفت ولي در هر حال اين حوادث کشورهاي عربي را تحت تاثير قرار داد. من فکر مي‌کردم در ايران دموکراسي برقرار است و يک سيستم خوب در آنجا حکومت مي‌کند ولي بعد از اين حوادث احساس مي‌کنم که در ايران دموکراسي واقعي نيست. بله قبول دارم ايران قدرتمندتر شده است، بيش از پيش ولي بدون دموکراسي.
   از اينکه وقتتان را دراختيار ما گذاشتيد متشکرم.

  × دانشگاه سارلند در شهر ساربروکن در ايالت سارلند در غرب آلمان قرار دارد.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه