پيشرفته
 

موضوعات :

 • روستا
 • فضای مجازی
 • سیاست

 • کلمات کليدي :

 • مالداجرد
 • مارکده
 • تاک گودین
 • بیغرد
 • ازران

 • مطلب بعدي >   649 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 13 : جدال جمهوری با زنگيان كافوري

  تلكس سانسور شده
  نگاهی به اخبار انتخابات در وبلاگ‌های روستایی


  روستاها (و البته بسیاری از شهرهای کوچک) در رسانه‌های ما سانسور شده‌اند. بیشتر جوانان تهرانی و مشهدی و اصفهانی و شیرازی و تبریزی یا اصولا” هیچ ذهنیتی از روستا و روستایی ندارند، یا تصویری معوج و نادرست از روستا که گاهگاه از رسانه‌های سراسری و ملی!! پخش می‌شوند، در  ذهن آنها رسوب کرده است: روستایی شامل مقادیری کوه و تپه و دار و درخت، تعدادی بز، مقداری صدای زنگوله و دهل و سرنا و حداکثر یک چاه آب و یک تراکتور و... دیگر هیچ.
  در این اوضاع وبلاگ رسانه‌ای شده در دست عده‌ای از جوانان روستایی تا تلاشی را برای به دست آوردن سهم خود در فضای ناعادلانه حاکم بر رسانه‌ها و تلكس هاي خبری کشور آغاز کنند. فضایی که (حتی بدون در نظر گرفتن شهرهایی کوچک) به حذف دستکم 30 درصد از جمعیت کشور از رسانه‌ها منجر شده است. شاید یکی عللی که موجب شد جمعیت قابل توجهی از تهرانی‌ها ادعای دروغ تقلب در انتخابات را باور کنند، همین بود که رسانه‌های اطراف آنها تمام این جمعیت را به‌همراه دیدگاهها و آراء‌شان “یک‌جا” سانسور کرده‌اند. گذری بر وبلاگ‌های روستایی و خواندن پست‌هایی که برخی وبلاگ‌نویسان روستایی درباره نتیجه انتخابات در روستاهایشان (براساس دیده‌های خود یا به نقل از منابع ساکن روستا) نوشته‌اند فضای جدیدی را درباره انتخابات به‌ویژه‌ برای ساکنان روستاندیده شهرهای بزرگ باز می‌کند.
  بسیاری از وبلاگهای روستایی صرفا به معرفی روستای محل سکونت نویسنده اختصاص دارد، اما در برخی وبلاگها، وبلاگ‌نویسان بیشتر وقایع و اخبار روستای خود را منتشر می‌کنند. آنچه می‌خوانید تمام پستهایی است که درباره نتیجه انتخابات در وبلاگهای روستایی که م. عسکری نامشان را در اقدامی درخور تقدیر در “وبلاگ روستاهای ایران” به نشانی http://neka19.blogfa.com به تفکیک استان ذکر شده است.

  مالواجرد (اصفهان)
  http://malvajerd.com
  روز جمعه اهالی روستای مالواجرد، همزمان با حضور ملت ایران برای انتخاب رئیس‌جمهور دهم،  به پای صندوقهای رای رفته و آراء خود را درون صندوق اخذ رای انداختند. نزدیک به 99 درصد از واجدین شرایط  روستا در این انتخابات شرکت کردند. به‌گفته آقای حاج‌رضا صادقی رئیس شورای اسلامی روستا، از مجموع 719 رای ماخوذه آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد 670 رای و آقای مهندس میرحسین موسوی 44 رای و آقای  حجت‌الاسلام والمسلمین  مهدی کروبی 3 رای و آقای دکتر محسن رضائی 2 رای به خود اختصاص دادند.

  رستم‌آباد (چهارمحال و بختیاری)
  http://rostamabad.blogfa.com
  از کل 897 رای ریخته شده به صندوق اخذ رای در روستای رستم‌آباد سهم هر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری به شرح زیر می‌باشد: محمود احمدی نژاد: 796، میرحسین موسوی: 80، محسن رضایی: 18، مهدی کروبی: 1. دو رای هم غیرقابل‌قبول که به یکی از بازیگران سریال کره‌ای در حال پخش از شبکه سه سیما داده شده بود!! نکته قابل توجه این که میزان کل آرا از کل واجدین شرایط رای دادن در روستا بیشتر بود که دلیل آن هم رای کسانی بود که در روز جمعه جهت تفریح به سرداب رستم آباد آمده بودند.

  مارکده (چهارمحال و بختیاری)
  http://www.markadeh.com
  دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همزمان با دیگر نقاط کشور در روز جمعه 22/3/88 در روستای مارکده از ساعت 8 صبح آغاز شد و در چهار نوبت یک ساعته وقت آن تمدید و راس ساعت 10 شب به پایان رسید. در این انتخابات در شعبه شماره 27 روستای مارکده 13 نفر به‌عنوان مسئولان برگزاری انتخابات و 2  نفر نمایندگان آقایان موسوی و کروبی فعالیت می‌کردند. تعداد کل آراء ماخوذه در شعبه مارکده 1095رای بوده که آقای احمدی‌نژاد 950 رای، آقای موسوی 125رای، آقای محسن رضایی 11 رای و آقای مهدی کروبی 3 رای داشتند و تعداد 6  رای هم باطله اعلام شد.

  کوزره (همدان)
  http://kowzareh.blogfa.com
  روستای کوزره به‌عنوان یکی از روستاهای بزرگ بخش قهاوند است. مردم زحمتکش این روستا به صورت پرشوری در ۲۲ خرداد ماه در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری شرکت نمودند. بیشتر مردم در پای صندوق های رأی حاضر شدند و ارادت خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان دادند. بیش از ۱۳۰۰ رأی در صندوق ها ریخته شد.

  سوزن (همدان)
  http://www.sozanso.blogfa.com
  با شمارش آرای مأخوذه در روستای سوزن دکتر احمدی‌نژاد در صدر قرار دارد. شمارش  آرای مأخوذه در روستای سوزن دقایقی قبل به پایان رسید و نتایج شمارش آرا به شرح ذیل می باشد. ۱-آقای محمود احمدی نژاد ۷۹۳  رای، ۲- آقای میرحسین موسوی  ۲۰۸ رای، ۳- آقای محسن رضایی ۶ رای، ۴- آقای مهدی کروبی  ۴  رای ۵- باطله ۵ رای  

  تاک گودین (کرمانشاه)
  http://gowdintaak.blogfa.com/
  والا جانمان برايتان بگويد كه ما در اين انتخابات به ميرحسين موسوي راي داديم. وقتي كه انتخابات تمام شد هي منتظر مانديم تا ميرحسين به رئيس جمهور منتخب تبريك بگويد و ما هم خلاصه راضي شويم. كمي از اين ماجرا گذشت، كلاغاي خبرچين، چنان خبر دادند كه ميرحسين نه‌تنها تبريك نگفته بلكه طبل نبرد كوبيده و انتخابات را قبول ندارد. ما هم به‌تبع قبول نكرديم. البته در روستاي گودين اگر اشتباه نكنم 1900 نفر به دكتر احمدي نژاد، 310 نفر به ميرحسين، 20 - 30 تايي هم به محسن رضايي و 7 – 8 -10 تايي هم به كروبي راي داده بودند. ( البته اين آمار حدودي است) پس ما نمي‌توانستيم حرفي داشته باشيم. ولي به دوستان خوبمان كه به دكتر احمدي نژاد راي داده بودند گفتيم كه ما تا رضايت ميرحسين را به‌جا نياورند راضي نمي شويم و كوتاه نمي آييم و پيرو همين حرف وبلاگ نويسي را تعطيل كرديم. از دوستانمان در تهران ( كلاغاي فوق الذكر ) خبر رسيد كه تهران شده منبع درگيري و شعار و سر و صدا، چند تن از عزيزان و هموطنان ما در اين شهر كشته شدند كه البته اميدواريم شفاف سازي كاملي در اين خصوص صورت بگيرد.

  آقابابا (قزوین)
  http://a1382.blogfa.com.
  دیروز اهالی روستای آقابابا با حضور گسترده در پای صندوقهای رای بار دیگر وفاداری خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی اعلام نمودند. در همین رابطه حضور حداکثری اهالی در رای گیری نشان از بلوغ سیاسی و اهتمام آنها به شرکت در تعیین سرنوشت کشور خود بود.لذا بیش از ۸۰ درصد واجدین شرایط در راگیری دهمین دوره ریاست جمهوری شرکت نموده بودند که با توجه به اخبار حاصله بیشترین رای را به آقای دکتر محمود احمدی نژاد و سپس آقای میر حسین موسوی و دو کاندید دیگر رای خاصی در صندوقهای آقابابا نداشتند. لذا تا اواخر رای‌گیری و ضمن تمدید ساعت انتخابات بازهم  اهالی در انتخابات شرکت نمودند.

  بیغرد (فارس)
  http://www.bigherd.tk/
  دیروز و در روز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در پای صندوق شعبعه شماره ۱۹ شهرستان خنج واقع در بیغرد شاهد حضور پرشور مردم اعم از پیر و جوان بودیم و رکوردی کم نظیر از حضور خود در پای صندوقهای رای بر جا گذاشتند.جالب اینکه بیشترین آرای مردم بیغرد به ریس جمهور منتخب آقای احمدی‌نژاد اختصاص داشت...

  درازی (بوشهر)
  http://resoolderazy.blogfa.com
  انتخابات ریاست جموری دهم با شکوه فراوان و شرکت بالای ۹۵ درصدی مردم روستا درازی شهرستان دشتی برگزار گردید که نتایج حاصل از شمارش آرا تعجب همگان را بر انگیخت. محمود احمدی نژاد ۵۲۴ رای، میرحسین موسوی۱۷۶ رای، محسن رضایی۶ رای، مهدی کروبی ۱ رای، رای سفید و باطله ۳ رای، جمع کل آرا ۷۱۰ رای.

  هویه (اصفهان)
  http://huieh.blogfa.com
  بر اساس آخرین اخبار نتایج انتخابات در روستا به شرح زیر است دکتر محمود احمدی نژاد ( نفر اول)، مهندس میرحسین موسوی (نفر دوم)، مهدی کروبی (نفر سوم)، دکتر محسن رضایی (نفر چهارم).

  جیلان‌آباد (اصفهان)
  http://jilan.blogfa.com
  اهالي محترم منطقه قهاب‌جنوبي (جيلان آباد) بدينوسيله از حضورتان در پاي صندوق 485 جيلان‌آباد كه حضوري سه برابري انتخابات قبل بود را سپاس گفته و اميدواريم دست در دست همديگر مشكلات منطقه را به دولتي كه خود را خدمتگذار معرفي نموده ارجاع  تا در حل آن مساعدت نمايند انشالله.
  آراء كل صندوق: 1709 راي، دكتر محمود احمدي نژاد 1520 راي، جناب مهندس ميرحسين موسوي 116 راي، جناب آقاي محسن رضايي 4 راي، جناب حجت الاسلام مهدي كروبي صفر،  آراء باطله 3  آرا سفيد 3، آرا به صندوق نريخته 11، آرا مصرف نشده 52، مجموع آرا تحويل صندوق 1709 برگ آرا داخل صندوق 1646

  آزران (اصفهان)
  http://azeran.parsiblog.com
  1329 راي در صندوق اخذ راي در روستا ريخته شد که در بخش برزک بالاترين ميزان مشارکت را به خود اختصاص داد از اين تعداد 1100 نفر به آقاي احمدي‌نژاد راي دادند.

  پریخان (اردبیل)
  http://parikhan.blogfa.com
  ...در پريخان سه صندوق بود كه من راي آنها را ذكر مي‌كنم. صندوق یک آقاي احمدي نژاد441 راي – آقاي موسوي 175 راي و آقاي رضايي4راي و آقاي کروبی1 راي آوردند. صندوق دو آقاي احمدي نژاد510 راي – آقاي موسوي 207 راي و آقاي رضايي4راي و آقاي کروبی1 راي آوردند. صندوق سه آقاي احمدي نژاد341 راي – آقاي موسوي 39 راي و آقاي رضايي 0 راي و آقاي کروبی 0 راي آوردند. از مجموع آراي ريخته شده آقاي احمدي‌نژاد 1292راي و آقاي موسوي 421 راي و آقاي رضايي 8 راي و آقاي كروبي2 راي آوردند. البته بنده فكر نمي‌كنم اين همه راي مردم پريخان باشد چون اينها به نوعي معترضند و اين همه راي را مشگين‌شهري‌ها به لحاظ شلوغي حوزه‌ها در خياو، به پريخان رفته و راي را داده‌اند. پريخان باز هم چشم بر دولت دوخته تا با اتخاذ سياستي در خور، جوانانش را از منجلاب اعتياد و بيكاري نجات داده و امنيت و آباداني را برايش ارزاني بدارد.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه