پيشرفته
 

موضوعات :

 • روستا
 • فضای مجازی
 • سیاست

 • کلمات کليدي :

 • دولت اباد مرند

 • مطلب بعدي >   1383 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 13 : جدال جمهوری با زنگيان كافوري

  در روستاها خيلي كار شده...
  گفتگو با صابر نصیری نویسنده وبلاگ وطن سبز

  صابر نصیری متولد دولت‌آباد مرند، مهندس کشاورزی و اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی خاک در دانشگاه زنجان است. وبلاگش با عنوان یاشاسین وطن - وطن سبز به نشانی http://nasiri-dowlatabad.blogfa.com روی اینترنت قرار گرفته. او به اعتبار همسایگی مرند و شبستر، هم‌محلی میرحسین موسوی هم به حساب ‌می‌آید.

  آقای نصیری از نتيجه انتخابات در دولت آباد چطور مطلع شدید؟
  از یکی از عضای شورای اسلامی دولت‌آباد تلفنی پرسیدم.
   
  نتيجه چند به چند بوده؟
  1409 نفر به آقاي دكتر رأي داده بودند. 872 نفر به آقای موسوی ده نفر به آقای رضایی و چهار نفر به کروبی.

  فاصله مرند تا شبستر چند كيلومتر است؟
  شايد يك ساعتي راه باشد.

  پس آقاي موسوي یک جورهایی هم‌محلي شماست...
  بله اهل آن طرفهاست.

  چرا در دولت‌آباد تعداد‌ رأیش کمتر بود؟
  مردم مناطق ما این طوري‌اند. بيشتر در خط ولايت فقيه‌اند.

  خانم رهنورد گفته بود که آقاي موسوي چون فرزند آذربایجان و داماد لرستان است نمی‌شود در لرستان و آذربایجان رای کمتری آورده باشد.
  اين يك نوع تحريك است كه فرضاً داماد اين ور است یا فرزند آن ور.  ولي در كل مردم هوشيار بودند. يك تعدادي البته تحريك شده بودند. خيلي‌ها بودند كه به آقاي موسوي رأي دادند و وقتي مي پرسيدم كه چرا رای دادید مي‌گفتند به خاطر این که اهل آذربایجان است  بايد او را حمايت كنيم. تعدادي اين تفكر را داشتند  ولي در كل مردم آگاه‌تر بودند.

  آخرین روزهای قبل از انتخابات، وقتي بحث‌هاي انتخاباتي شروع شده بود، به دولت آباد رفته بوديد؟
  بلي يكماه قبل رفته بودم.

  در بين مردم بحث انتخابات بود؟
  بلي. روستايي ما سياسي است.

  فضا انتخابات به نفع كي بود؟
  آن موقع فضا تقریبا مساوي بود. نمی شود گفت آن موقع فضا به نفع اقای احمدی نژاد بود. ولي رفته‌رفته و نزديك شدن روز انتخابات به نفع احمدي‌نژاد شد. يكي دو روز مانده كه من به روستا تلفن زدم  فضا باز هم تغيير كرده بود. مناظرات تأثير گذاشته بود. بعد از مناظرات خيلي‌ها نظرشان برگشت.
  در دولت‌آباد بعد از شمارش آراء کسانی که به موسوی رای داده بودند نگفتند در صندوق روستا تقلب شده؟
  نه. در روستاي ما چنين حرفي زده نشده.

  نمی‌گفتند در روستاي ما تقلب نشده ولي در جاهای دیگر تقلب شده؟
  بله بودند. عده‌ای بودند كه مي‌دیدند در دولت‌اباد  تقلب نشده ولی می‌گفتند این که گفته‌اند تقلب شده، درست است.  اما عقيده كلي اين نبود.

  عملكرد دولت نهم در رأي آوردن احمدي نژاد تأثير داشته است؟
  - بلي صد درصد.

  مثلاً براي روستاي شما چه اتفاقي افتاده؟
  در ذهن مردم بود که آقای دکتر به روستاها بیشتر رسیده و قرار است همین روش را ادامه بدهد. ما نمي‌دانستيم كه براي روستای ما هم بودجه مي‌آيد. در همين چهار سال مشخص شد كه بله براي روستا هم بودجه مي‌آيد. برای مردم دقیقا اعلام شد که این بودجه چقدر است. براي مردم همه چيز واضح شده بود. مردم بالاخره همین را ربط مي‌دادند به دولت و مي‌گفتند در اين سه چهار سال اين طوري شده. سهام عدالت از طرف دیگر. يك طرف وامهايي بود که به خيلي داده شد. خيلي از روستايي‌هاي خانه نداشتند و در اين چند سال صاحبخانه شدند. دويست سیصد نفر که خانه نداشتند وام‌های هفت هشت ميليوني با شرايط خوبی گرفتند و صاحب خانه شدند. از اين جهت در روستاها بسيار كار خوبي شده. اين ربطي هم به نزديكي انتخابات نداشت. از همان اوايل دولت نهم اين اتفاق افتاده بود. يك كار تبليغاتي هم نبود و مردم در عمل ديدند و حس كردند كه به نفع شان است.

  سيب زمينی رایگان هم آورده بودند؟
  بلي سيب‌زميني هم بود ولي رايگان نبود.

  در تهران گفتند مردم به‌خاطر همين سيب‌زميني‌ها به احمدی‌نژاد رأي داده‌اند؟
  نه... اصلاً مردم نمي‌دانستند كه سيب زميني را دولت داده، و ربطي  هم به انتخابات نمي‌دادند. بعدها بحثش را راه انداختند.

  آقای نصیری سوال آخر چهره كه رسانه‌هاي ما از روستا يك روستايي مي‌سازد چقدر با واقعيت روستاها تطابق دارد؟ چه در سريالها چه در اخبار چه در برنامه های طنز یا برنامه‌های جدی...
  آنقدر با واقعيت سازگار نيست. ممكن است از هر هزار روستا دو سه روستا واقعا همین باشند که در رسانه‌ها نشان می‌دهند. ولي رسانه‌ها اکثرا مي‌آيند انگشت مي‌گذارند روی همان دو سه روستا و تصویری که از تمام روستاها نشان می‌دهند تصویر همان دو سه روستا است. خیلی از روستاها امروز همگام با شهرها و شهرهاي بزرگ حركت مي‌كنند. الآن در همين روستاي ما از هر دو سه خانه يكي به اينترنت وصل است. همين وبلاگی كه من زدم اول براي اهالی روستاي خودمان زدم. شما قسمت نظراتش را که ببيند از خود روستا نظر مي‌گذارند

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه