پيشرفته
 

موضوعات :

 • فلسطین

 • کلمات کليدي :


  محمد حسن مصلي نژاد

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • آموزش و پرورش سیار

 • عيد پاک با 9200 تخم مرغ رنگي!

 • تاریخ اعدام: 24 بهمن 57

 • مطلب بعدي >   2424 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 8 : تاوان دموكراسي بيش از اندازه

  برگ برنده مقاومت
  نگاهي به تاريخچه موشک هاي قسام

  مشخصات قسام1 :
  طول:79 سانتي متر
  قطر: 60 ميلي متر
  وزن:5/5 كيلوگرم
  وزن مواد منفجره فشرده: نيم كيلوگرم
  برد نهايي: 3 كيلومتر

  مشخصات قسام 2:
  طول:180 سانتي متر
  قطر: 150 ميلي متر
  وزن:32 كيلوگرم
  وزن مواد منفجره فشرده: 7 - 5 كيلوگرم
  برد نهايي: 8 كيلومتر

  مشخصات قسام 3:
  طول:بيش از 200 سانتي متر
  قطر: 170 ميلي متر
  وزن:90 كيلوگرم
  وزن مواد منفجره فشرده: 20- 10 كيلوگرم
  برد نهايي:10 كيلومتر

  ابداع استراتژيک 
  پاييز 1384 که موشکي دستساز نزديک مزرعه نخستوزير سابق رژيم صهيونيستي فرود آمد، شکست طرحهاي امنيتي اين رژيم  با تمام پيچيدگياش به  تماشا در آمد و معلوم شد آريل شارون بسيار خوش اقبال بوده که با اين شليک به کام مرگ نغلتيده است. اين موشک که فلسطينيها  به ياد عزالدين قسام آن را قسام ميخواندند به رغم ابتدايي بودن، يک بار هم هواپيماي موفاز وزير جنگ وقت رژيم صهيونيستي را وادار به فرود اضطراري کرد و اين اواخر حتي منابع عبري که بهطور معمول ترجيح ميدهند از انتشار اخباري اين چنين خودداري کنند، از مرگ خواهر وزير كشور رژيم تلآويو در حملات موشكي حماس به شهرك اسدود خبر دادند. به گفته "يسرائيل حسون" نماينده كنيست(مجلس اسرائيليها) رژيم تل آويو  اکنون ديگر اسير موشكهاي حماس شده است. شبکه بي بي سي  هم در تحليلي خبري، موشک قسام را ابداعي استراتژيک خواند که توان نظامي اسرائيل را به  بن بست خواهد کشاند.
  تاريخچه قسام
  نيروهاي مقاومت، اولين توليد موشكهاي دست ساز محلي را در آغاز انتفاضه و به طور دقيقتر در اواخر 2001 تجربه  کردند. موشک دستساز قسام را اول بار «نضال فتحي فرحات» بهدستور «عدنان الغول» ساخت.( اسرائيليها عدنان الغول را  كه پدر قسام نام گرفته بود در اكتبر 2004 به شهادت رساندند) نمونههاي ابتدايي قسام،  در اكتبر 2001 به سوي شهر «اجدروت»  شليك شد ولي بيشتر در خود نوارغزه فرود آمد.   قسام 2 با  قطعات قاچاق شده از مصر به نوارغزه ساخته شد و بعد از آن نوع پيشرفتهتر اين موشک يعني قسام 3 به توليد انبوه رسيد.  پنجم مارس 2002 اولين موشک قسام در سرزمينهاي اشغالي به شهر سديروت در فاصله اندکي از شمال نوارغزه  اصابت کرد. دو سال بعد، اين  موشکها جان دو صهيونيست را گرفت. بزرگترين هشدار امنيتي براي اسراييليها رسيدن اين موشکها به شهر ساحلي عسقلان در جولاي 2006  بود که بهدليل استقرار بزرگترين نيروگاه برق و ايستگاه ذخيره سوخت و گاز در آن، شهري استراتژيک به شمار ميآيد.
   ويژگيهاي فني قسام 
  فناوري ساخت موشک قسام، ساده و ابتدايي و توليد آن بسيار کم هزينه است. اين موشک استوانهاي فولادي  به ضخامت 5/2 تا 3 ميليمتر است که يک سر جنگي كوچك دارد. در انتهاي موشک، خروجي گاز و 4 بالچه تعادلدهنده قرار دارد و  قسمت مياني راكت در برگيرنده موتور است. اين موتور چيزي جز مواد احتراقي نيست که نيروي پيشران موشک را تامين ميکند. قسمت جلويي يعني سرجنگي، با يك فيوز الكتريكي كه توليد جرقه ميكند به مواد منفجره فشرده متصل ميشود. سوخت جامد موشک نيز تركيبي از نيترات پتاسيم و پودر شكر است. اين موشک فاقد هر گونه سامانه  هدايت شونده است  اما به راحتي حمل و از سکوهاي پرتاب بسيار ابتدايي شليک ميشود.
  پيشرفت تدريجي  قسام
  در نمونههاي اوليه قسام، هدف گيري چندان دقيق نبود. اما رفته رفته  اين موشك با اصلاحاتي در طراحي به جايي رسيد كه با توان موشكاندازهاي متوسط برابري ميکرد؛ به ويژه آنکه قابليتهايي همچون افزايش برد و امکان  كنترل از راه دور به آن اضافه شد. زئيف شيو کارشناس مسائل نظامي اسرائيل  در مقالهاي با عنوان»موشکهاي قسام، تحولي استراتژيک» در روزنامه هاآرتص نوشت: "برد اين موشکها اگر همچنان زياد شود، بعيد نيست که فرودگاه بين المللي بن گوريون را هم هدف گيرد." موسسه واشنگتن براي سياست خاور نزديک هم در مطالعاتي که روي موشکهاي قسام انجام داد، آن  را سلاحي استراتژيک خواند که قادر خواهد بود توازن نظامي اسراييليها و فلسطينيها را به هم ريزد و در آينده  به جديترين تهديد عليه امنيت اسراييليها تبديل شود.
  انتفاضه اول و دوم؛ مقايسه شيوههاي مقاومت  
  مقايسه شيوههاي مقاومت و مبارزه  فلسطينيها در انتفاضههاي اول و دوم نشان ميدهد که روشهاي مقابله با اشغالگران دچار تحول اساسي شده است. در انتفاضه اول، قيام  مردمي بر ضد رژيم صهيونيستي در سازماندهيهاي  کوچک و اغلب در منطقه غزه بود.  اما در انتفاضه دوم که در 28 سپتامبر 2000 با ديدار آريل شارون از محوطه حرم الشريف مسجدالاقصي آغاز شد،  چندين گروه فلسطيني همچون گردانهاي عزالدين قسام وابسته به جنبش حماس، گردانهاي شهداي الاقصي وابسته به جنبش فتح، گردانهاي ابوعلي مصطفي وابسته به جبهه خلق براي آزادي فلسطين و جهاد اسلامي، مجريان مهمترين عمليات نظامي برضد رژيم صهيونيستي بودند. در انتفاضه اول، مهمترين ابزار دفاعي فلسطينيها  سنگ و در انتفاضه دوم، عمليات استشهادي و در کنار آن موشکهاي فلسطيني قسام بود.
  قسام؛  اعجاز مقاومت
  45 کيلومتر که از نقطه صفر خط مرزي حائل ميان رژيم صهيونيستي  و حماس  به عمق خاك سرزمينهاي اشغالي حركت كنيم  به منطقهاي ميرسيم که 900 هزار تا يک و نيم ميليون اسرائيلي را در خود جا داده است.  پديده موشكهاي دست ساز فلسطيني كه زماني رسانههاي غربي آن را به هيچ ميگرفتند، اکنون آن چنان آثار مخرب رواني، امنيتي و استراتژيك برجامعه اسرائيل تحميل کرده  که بياغراق ميتوان آن را اعجاز مقاومت در برابر اشغالگري نام گذاشت. قسام، موشکي كه زماني فقط10 كيلومتر پرواز ميكرد، به تازگي  برد خود را به 45  كيلومتر رسانده و گمان ميرود كه در روزهاي آينده بيش از اين نيز  پيشروي كند. حماس اعلام كرده  است  كه در صورت تداوم تهاجم اسرائيل به نوار غزه، موشكهاي قسام را در عمق خاك اسرائيل فرود خواهد آورد.
  بامداد سرخ:  هشدار 20  ثانيه قبل از اصابت  
  اسراييل براي مقابله با موشکهاي قسام سامانه هشدار سريعي با عنوان « بامداد سرخ» به كار گرفت كه موشک را در حال پرتاب، با رادار رديابي و با توپ ليزري منهدم ميکرد. اول بار اين سامانه را که شرکت نظامي رافاييل وابسته به وزارت دفاع اين رژيم با هزينهاي 20 ميليون دلاري، طراحي کرده بود، با تبليغات فراوان در دو شهرک صهيونيستنشين سديروت و گوش قطيف نصب و خاطر ساکنان اين دو شهرک را آسوده کردند که موشک، ديگر قادر به هدفگيري اين دو شهرک نخواهد بود. هنوز يک هفته نگذشته بود که يک  موشک سرگردان قسام بي آنکه سامانه هشدار سريع حتي آن را رهگيري کند در يکي از ادارات دولتي سديروت نشست و موجي از وحشت در ساکنان اين شهرک برانگيخت. فشار رواني اين اتفاق، باعث شد دهها صهيونيست اين شهرک کوچک چند هزار نفري را تخليه کنند. شهردار شهرک سديروت در گفت و گويي انتقادي در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ساکنان سديروت همواره در بيم و هراسند که موشک بعدي چه زمان به اين شهرک خواهد رسيد.  ناکامي ارتش اسرائيل در رهگيري موشکهاي قسام، اين رژيم را به گشتزني دائم در آسمان غزه و بمباران مکرر کارگاههاي صنعتي، تراشکاريها و آهنگريهاي غزه کشاند. اين رژيم همچنين از تشکيلات خودگردان فلسطيني خواست که با استقرار نيروهاي امنيتي فلسطيني در شمال نوار غزه، سد تازهاي در برابر موشکپراني نيروهاي مقاومت  ايجاد کند. عملياتي مانند روزهاي ندامت، ميدان خار، جهنم غلطان، سپر دفاعي، سفر رنگارنگ، سرنوشت محتوم، سوار شبگرد، رنگين كمان، پيكان جنوبي، راه قطعي، باران اول و بالاخره حمله كنوني به غزه، همگي تلاش هايي براي خاموشي موشكهاي قسام بوده اند.  با اين حال، راهکارهايي اين چنين  مانع از ادامه پرتاب موشکهاي قسام نشد.   
  هدف؛ سرزمينهاي اشغالي 
  فرصت نيروهاي اسراييلي براي خنثي کردن حمله يک موشک، حداكثر 15 دقيقه است و اين دقيقاً همان زماني است كه اعضاي مقاومت، براي هدف گيري عليه مواضع اسراييلي و فعال کردن آن از راه دور با  تايمر الكتريكي نياز دارند. آن گونه که ارتش رژيم صهيونيستي اعلام کرده است تنها در سال 2006 بيش از هزار فروند موشک فلسطيني  به مواضع اسرائيلي شليک شدهاست. براساس اين بيانيه به جز شهرکهاي سديروت، معليه لبونه و کفار تفوح که در نزديکي نوار غزه قرار دارند، مناطق کسيوفيم، الفراحين در شرق خان يونس، ابوصفيه و ابومطيبق در شرق مغازي و شهرکهاي ناحل عوز و نتيف عتسرا در شمال نوار غزه چندين بار هدف موشکهاي قسام قرار گرفتهاند. عسقلان، نتساريم، مفتاحيم، كريات ملاخي، اسدود، مجدل و كفر داروم از ديگر مناطقي است که موشکهاي مقاومت  به آن رسيده است. حتي پايگاههاي نظامي صهيونيستي از جمله  پايگاه کرم ابوسالم، آشيانه هواپيماهاي شناسايي در جنوب شهر عسقلان در ساحل درياي مديترانه و مقر توپخانه ارتش در شرق حجرالدين از اين موشکها در امان نماندهاند.
   قسام  و مهاجرت معکوس صهيونيستها
   دکترين نظامي حماس بر جنگ فرسايشي و پرتاب موشکهاي قسام مبتني بود و  گذشت زمان نشان داد که اين دکترين کاملا واقعگرايانه انتخاب شده است. بنا به آمار رژيم صهيونيستي تعداد موشكها از سال 2002 تا 2003 به چهار برابر يعني از 225 فروند به 861 فروند و در سال 2006 به بيش از 3000 فروند رسيده است. نگاه كلي به آمار پرتاب اين موشكها در 6 سال گذشته  نشان ميدهد كه روند پرتاب آنها از سير صعودي 200 درصدي در سال برخوردار بوده است. اين موشكها  علاوه بر اينکه چالش عمده بر سر راه ماشين جنگي اسرائيل گذاشته،  فضاي امنيتي شهرکهاي نزديک به نوار غزه را هم عوض و مهاجرت معکوس صهيونيستها را  تشديد کرده است. بنا به اعلام رسمي  اداره اطلاعات و آمار اسرائيل،  مهاجرت به اين رژيم چهار سال بعد از انتفاضه اول، 28 درصد  کمتر شده است؛ ضمن آنکه روند خروج يهوديان از اين شهرکها  به بيش از پنج درصد در سال رسيده است. اين رژيم  همچنين مجبور شده است پناهگاههاي زيرزميني جديد بسازد و تعداد زيادي روانپزشک براي معالجه ساکنان وحشتزده  به اين مناطق اعزام کند. موشکهاي قسام براي ارتش رژيم صهيونيستي نيز  به کابوسي وحشتناکي تبديل شده است و  هم اکنون بسياري از سربازان اسرائيلي  حاضر نميشوند در مناطق نزديک به نوار غزه خدمت کنند.
  قسام اگر از کرانه باختري شليک شود...
  موشكهاي قسام که عمدتاً در نوار غزه توليد و به كار برده ميشوند، بيشترين امكان را در اختيار مقاومت فلسطين قرار داده تا بتواند عمق  سرزمينهاي اشغالي را هدف قرار دهد.  اکنون نگراني عمده اسراييل، گسترش ساخت اين سلاح در كرانه باختري است. زيرا اكثر تمركز جمعيتي اسراييل در مناطق اطراف تل آويو است و حتي موشکهاي  قسام كوتاه برد حماس و موشكهاي كاتيوشايي كه در اختيار جنبش جهاد اسلامياست در صورت شليك از كرانه باختري، قسمت عمده جمعيت و صنايع اسرائيل را تهديد ميكنند.
  نتيجه گيري
  بسياري از تحليل گران، آينده اوضاع در غزه را بسته به موشکهاي دست ساز گروههاي مقاومت فلسطيني ميدانند. آنها معتقدند که اين موشکها همچنان برگ برندهاي در دست حماس است که با آن ميتواند ابتکار عمل را در جنگ هايي نظير آنچه در غزه رخ داد، در دست گيرد. ساخت موشکهاي قسام و دفاع از فلسطينيان و آرمان آنها  به گروهها و جنبشهاي مقاومت فرصت بيبديلي اعطا کرده تا حقوق  خود را ايفا کنند. سالهاست بر  گروههاي فلسطيني اثبات شده  که مقاومت تنها راه بازگرداندن حقوق مردم
  فلسطين است و اگر هم امتيازي در پشت ميزهاي مذاکره به فلسطينيان داده ميشود به دليل ادامه پايداري و مقاومت گروههاي جهادي است.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه