پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


نعمت الله سعيدي

ديگر مطالب اين نويسنده :

 • قهر کرد و رفت!

 • فکر کردن با صدای بلند (قسمت دوم )

 • هجرت از هالی‌وود به حالی‌وود یا: مسئله این است خوردن یا خورده شدن!

 • جشنواره كیلویی؛ بررسی وجبی

 • هر آدمی «شاهدی» دارد

 • یك شاعر معمولی! اینجا داخل گود است!

 • وحشی دشت معاصی را دو روزی رم دهید

 • عرض سلام دارم و...

 • تجربه‌هاي نو در نگارش تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

 • جنگ خياباني فرهنگي!

 •     1551 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب  
  راه شماره  : 

  تیتر تست
  تست

  به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، امروز هفتاد و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد.

  در این مراسم که 90 دقیقه به طول انجامید نمایندگان رسانه‌ها سوالات خود را از حجت الاسلام محسنی اژه‌ای پرسیدند.

  در زیر مشروح این نشست را می‌خوانید.

  به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، امروز هفتاد و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد.

  در این مراسم که 90 دقیقه به طول انجامید نمایندگان رسانه‌ها سوالات خود را از حجت الاسلام محسنی اژه‌ای پرسیدند.

  در زیر مشروح این نشست را می‌خوانید.

  رفع تصرف و خلع ید از 5 هزار هکتار زمین در استان اصفهان

  حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در سال 93 بر اساس آماری که از همه استان‌ها گرفتیم از 42 هزار و 466 هکتار از اراضی که به نحو غیرقانونی تصرف شده بود یا در ابتدا شکلی غیرقانونی نداشت و در ادامه شکل غیرقانونی یافته بود خلع ید شد و در اختیار دولت و منابع طبیعی قرار گرفت.

  وی افزود: در سال جدید با شدت بیشتری این کار پیگیری می‌شود و امیدواریم سایر قوا نیز کمک کنند تا از این دست موضوعات جلوگیری شود.

  اژه‌ای افزود: در همین راستا در استان اصفهان از شرکتی که در سال 66، 5 هزار هکتار از اراضی را در استان اصفهان با مجوز وزیر بهداشت دریافت کرده بود تا از آ‌ن برای تولید و بهره‌برداری از گیاهان دارویی استفاده کند خلع ید صورت گرفت چرا که از سال 66 تاکنون این شرکت تعهدات خود را انجام نداده است و این زمین را نیز به دولت باز نگردانده است.

  وی افزود: سال 93 این پرونده در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی آن در سال 94 آغاز شد که بر اساس آن تمام این 5 هزار هکتار منهای 150 هکتار از آن خلع ید شد و در اختیار دولت و منابع طبیعی قرار گرفت و امیدواریم این روند ادامه یابد.

  اگر 3-4 کار انجام شود از بروز فساد جلوگیری می‌شود

  در ادامه این جلسه،اژه‌ای اظهار کرد: اگر در کشور 3 یا 4 حوزه اصلاح شود از بسیاری مفاسد پیشگیری می‌شود که یکی از آنها موضوع زمین‌خواری است و دیگری موضوع بانک‌هاست که در این زمینه ستاد مبارزه با فساد اقتصادی متشکل از سه قوه شکل گرفته است و در دولت قبل و دولت فعلی نیز در سطح رئیس جمهوری صحبت‌هایی صورت گرفت تا سیستم بانکی اصلاح شود.

  سخنگوی قوه قضاییه افزود: قوه قضاییه نیز معتقد است باید با اصلاح سیستم بانکی بسیاری از مفاسد اصلاح شود چنانکه در ماه‌های اخیر از افرادی که بدهی‌های کلان داشتند یا با بانک کنار آمدند و برخی نیز که حاضر به پرداخت بدهی نبودند بازداشت شدند و برخی نیز با بانک قرار و مداری گذاشتند و مهلتی خواستند تا بدهی را پرداخت کنند.

  وی در خصوص تعاونی‌های اعتباری و مؤسسات مالی نیز گفت: هم دولت و هم بانک مرکزی و قوه قضاییه معتقدند این موضوع باید سامان پیدا کند چرا که این موضوع در کل به ضرر اقتصاد کشور است و اقتصاد مقاومتی و فعالان اقتصادی که به شکل قانونی خواهان فعالیت هستند دچار مشکل خواهند شد و حتی ممکن است خود بانک‌ها نیز در آینده دچار مشکل شوند.

  اژه‌ای تأکید کرد: قوه قضاییه در این زمینه مصمم است و بانک مرکزی هم باید به طور جدی وارد عمل شود و چنانکه من در جلسات گذشته گفتم عزم جدی را در بانک مرکزی نمی‌بینیم ولی بانک مرکزی می‌گفت جدی هستیم ما نیز اعلام کردیم اگر جدی هستید باید نشانه‌هایی دیده شود تا معوقات در سال‌های 92 و 93 کاهش یابد تا بفهمیم در این کار جدی هستید و اینکه معوقات بار دیگر افزایش پیدا نکند ولی آنان اکنون هم می‌گویند مصمم هستیم و ما هم اعتماد می‌کنیم.

  بازداشت 10 بدهکار بانکی با مبالغ بالا/ ادامه برخورد دستگاه قضا با بدهکاران بانکی

  در هشتاد و هشتمین نشست قوه قضاییه خبرنگار فارس خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت در اردیهبشت ماه سال گذشته خبرگزاری فارس گزارشی را منتشر کرد با این عنوان که «950 بدهکار بزرگ بانکی را بشناسید». پس از این گزارش اسامی‌ای مطرح شد مانند بدهکار 6500 میلیاردی که گفته می‌شد بخشی از اموال خود را به صورت دلار از کشور خارج کرده است.

  آیا از سال گذشته تاکنون به لیست این بدهکاران بانکی نام افراد جدیدی اضافه شده است یا خیر؟ آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده این افراد را توضیح دهید.

  اژه‌ای در پاسخ گفت: افرادی که در این پرونده‌ها بودند پس از مذاکره با بانک‌ها درخواست استمهال بیشتر را داشتند. عده‌ای گفتند قصوری در عدم پرداخت نداشتند به همین جهت هم بانک‌ها با آنها همکاری کردند.

  اژه‌ای ادامه داد: برای برخی از این افراد بانک تقسیط را در نظر گرفت اما در بخشی دیگر سازمان ثبت اجراییه‌ها را به اجرا گذاشت و مبالغ را وصول کرد.

  معاون اول قوه قضاییه با تأکید بر اینکه تعداد معدودی از این افراد هفته گذشته بازداشت شدند، گفت: افرادی که بازداشت شدند تقریباً مشخص بود اقدام جدی نمی‌کنند الان هم در مقام رسیدگی به اموال‌شان هستیم و اگر جرمی مرتکب شده باشند به جرم‌شان رسیدگی می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: به طور نسبی اگر به همین ترتیب جلو برویم وضع بهتر می‌شود به شرط اینکه بانک‌ها مسیر گذشته را تکرار نکنند و دستگاه‌های نظارتی و بانک‌ مرکزی هم نظارت را اعمال کنند.

  سخنگوی دستگاه قضا تأکید کرد: تعداد بازداشتی‌ها بالا نبوده شاید حدود 10 نفر باشند اما مبلغ همین 10 نفر، بسیار قابل توجه است.

  اژه‌ای تصریح کرد: امیدواریم رسیدگی‌ها و نظارت‌ها از سوی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی و همچنین دستگاه‌های نظارتی به گونه‌ای باشد که مجدداً پس از وصول معوقات با معوقات جدیدی روبه‌رو نباشیم.
  اموال بابک زنجانی در مرحله نخست بررسی 4 هزار میلیارد تومان برآورد شد

  حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت بابک زنجانی و صحبت‌های وزیر نفت درباره وی گفت: به طور طبیعی همیشه خود متهم می‌گوید اموال من این قیمت را دارد که پذیرفته نیست و نیاز به کارشناسی دارد.

  وی افزود: اموال ایشان تاکنون و در مرحله اول کارشناسی 4 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که مورد اعتراض قرار گرفته و به هیأت سه نفره کارشناسی رفته است بنابراین تاکنون این اموال تکافوی بدهی بانک و نفت را نمی‌دهد.

  وی افزود: اتفاق جدیدی که در سال 94 رخ داده وکالتی است که بابک زنجانی به نفت داده است تا پس از شناسایی اموالش در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد. وزارت نفت نیز نماینده رسمی‌اش را به دادستانی معرفی کرده و پس از اعلام نظر نهایی کارشناسی، اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل می‌شود تا به تملک آنها درآید.

  سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: پرونده بابک زنجانی هنوز به دادگاه نرفته و در مرحله صدور کیفرخواست است. در حال حاضر 3 نفر بازداشت هستند و بقیه با قرار مناسب آزادند.

  دسته بندي هاي برگزيده