پيشرفته
 

موضوعات :

 • خبر

 • کلمات کليدي :

 • خبر

 • مطلب بعدي >   797 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 18 : قرائت دینی از عدالت یا قرائت عادلانه از دین؟

  اخبار

  رسول جعفریان

  از ‌رسول جعفریان، محقق و تاریخ‌پژوه، كتاب «كاوشهایی تازه در باب روزگار صفویه» توسط مركز تحقیقات ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم منتشر شد. وی مقالات خود را در زمینه تاریخ اسلام، دوره صفویه و معرفی برخی از كتابهای تاریخی در دفتر سیزدهم مجموعه مقالات تاریخی آماده كرده است كه از سوی انتشارات «دلیل ما» در قم منتشر می‌شوند.
  نویسنده «حیات سیاسی امامان شیعه» و «تاریخ صدر اسلام» علاوه بر تعلیقه بر ترجمه كتاب «دولت امویان» ناظر «دایره‌المعارف سیره نبوی» است كه در «پژوهشگاه حوزه و دانشگاه» تهیه و تدوین می‌شود.
  از همین نویسنده چاپ پنجم «جریانها و سازمانهای مذهبی سیاسی ایران» توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه شده است. ام‍ا وی امیدوار است در چاپ دیگر كتاب، تجدید نظری در آن اعمال نماید.
  جعفریان، همچنین از افتتاح پایگاه اینترنتی كتابخانه تخصصی تاریخ اسلام در قم به نشانی WWW.historylib.com خبر داد كه در آن كتابهای تازه تاریخی معرفی می‌شوند و مقالات تاریخی پژوهشگران از طریق آن قابل دسترسی است.


  مصطفی مستور

  مصطفی مستور، نویسنده، جدیدترین فعالیتش را «پرسه در حوالی زندگی» عنوان كرد. این اثر مجموعه‌ای از 40 عكس از عكاسان معروف جهان است كه وی برای هر كدام از این عكسها شعر، داستان، داستان كوتاه و حاشیه می‌زند. این مجموعه به صورت دوزبانه منتشر می‌شود و برنامه‌هایی هم برای توزیع جهانی آن اندیشیده شده است.
  نویسنده «استخوان خوك و دستهای جزامی»، ترجمه سینمای كیشلفسكی را تحت عنوان «سرشت و سرنوشت» به پایان رساند و برای چاپ به نشر مركز سپرد.
  وی مجموعه داستان «حكایت عشقی بی‌قاف، بی‌شین و بی‌نقطه» و نمایشنامه «دویدن در میدان تاریك مین» را زیر چاپ دارد.
  نویسنده «چند روایت معتبر» از چاپ دوم این كتاب خبر داد و افزود: كتاب «روی ماه خدا‌وند را ببوس» زیر چاپ دهم و كتابهای «فاصله ‌و داستان دیگر»‌، «من دانای كل هستم» و «استخوان خوك و دستهای جزامی» به چاپ دوم می‌رسند.
  لازم به ذكر است وی در اواخر تیرماه «در خانه كتاب» در نشستی پیرامون ترجمه كتابهای ادبیات دینی به تحلیل «یك مهمانی، یك رقص» از مجموعه داستانهای «ایزاك با‌شویس لسینگر» می‌پردازد.


  اكبر نبوی

  اكبر نبوی به سمت معاونت پژوهش و آموزش انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس منصوب شد.
  وی با برشمردن دلایل قبول این مسئولیت گفت: سینمای دفاع مقدس از نظر یك سری از شاخصه‌های بنیادین دچار مشكلات جدی است، ضمن اینكه فعالیتی به‌صورت دقیق انجام نگرفته است به شكل جدی از فقر اطلاعات هم رنج می‌برد.
  وی برگزاری نشستهای فكری و فرهنگی ماهانه و ایجاد بانك اطلاعات سینمای دفاع مقدس، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در زمینه سینمای دفاع مقدس، راه‌اندازی كتابخانه و بایگانی تخصصی جنگ را از برنامه‌های این معاونت در سال‌جاری اعلام كرد.
  این منتقد سینما از ایجاد دپارتمانهایی در زمینه‌های آزادی خرمشهر، عملیات فتح‌المبین، والفجر 8 و دیگر عملیاتها خبر داد و گفت: كار دپارتمان آزادی خرمشهر شروع شده است و بقیه هم به زودی آغاز می‌شود. وی در پایان اظهار امیدواری كرد؛ اگر كار مطالعاتی‌‌ِ آغاز‌شده به نتایج مثبت برسد مدرسه كارگاهی فیلمنامه‌نویسی انجمن نیز راه‌‌اندازی می‌شود.
  اكبر نبوی اخیرا‌ً در جلسه «بررسی سینمای سیاسی امروز» در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران حضور یافت. گفتنی است در این جلسه كه به همت انجمن ایرانی مطالعات فرهنگ و ارتباطات برگزار شد بهروز افخمی و حمیدرضا جلایی‌پور هم حضور داشتند.


  مصطفی محدثی خراسانی

  مصطفی محدثی، سردبیر مجله شعر در گفت‌و‌گویی كوتاه با سوره گفت: در فاصله اندكی دو شماره از مجله شعر را منتشر كرده‌ایم.
  شماره 41 ویژه‌نامه دكتر سید‌حسن حسینی و مربوط به اردیبهشت‌ماه بود كه نیمه اول تیرماه منتشر شده است.
  در شماره 42 كه به تازگی منتشر شده مصاحبه مختصری با قادر طهماسبی (فرید) داریم.
  وی در ادامه گفت: در شماره 43 مجله ویژه‌نامه‌ای با موضوع «غزل» منتشر خواهد شد كه در آن شماره به غزل، پیشینه و وضعیت آن در جریان شعر معاصر خواهیم پرداخت.
  محدثی با اشاره به اینكه بنیاد حفظ و آثار و ارزشهای دفاع مقدس، مجموعه‌ای از شعرهای دفاع مقدس وی را تحت عنوان «طنین كوه» زیر چاپ دارد، افزود: مجموعه‌ای ‌از شعرهای سال 78 تاكنون‌ِ خود را به همراه تعدادی از اشعار گذشته در دست تهیه و تدوین دارم كه احتمالا‌ً برای نشر به حوزه هنری خواهم سپرد.
  این شاعر متعهد در جلسه نقد و بررسی ادبیات معاصر به عنوان منتقد در تالار مولوی دانشگاه تهران حضور یافت و به نقد شعرهای هادی خورشاهیان در مجموعه «این غزلهای سلیمان نیست» پرداخت.
  گفتنی است كه وی به همراه 20 تن از شاعران نیمه دوم تیرماه جاری در یك سفر فرهنگی عازم تاجیكستان خواهد شد.
  در این سفر یك‌ هفته‌ای كه از سوی انجمن شاعران ایران برگزار می‌شود سهیل محمودی، دكتر صابر امامی، اسماعیل امینی، عبدالجواد حجت، عبدالملكیان مصطفی علیپور و ضیاء موحد نیز حضور دارند. قیصر امین‌پور به علت حال نامساعد، در این سفر شركت نمی‌كند.


  شهریار زرشناس

  جلد اول «مقدمه‌ای بر رویكردها و مكاتب ادبی» از شهریار زرشناس در انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی زیر چاپ است و از همین نویسنده، جلد دو‌م «تاریخچه روشنفكری در ایران» توسط كتاب صبح منتشر خواهد شد.
  كانون اندیشه جوان هم كتابی از وی را تحت عنوان «نهیلیسم، بررسی فلسفی و تاریخی ماهیت نیست‌انگاری» تا پایان سال منتشر می‌نماید.
  این پژوهشگر مجموعه مقالات خویش را تحت عنوان «جستارهایی در ادبیات معاصر ایران و جهان» به چاپ سپرده است. وی در آستانه پانزده خرداد در همایشی كه توسط دانشگاه باقرالعلوم و موسسه امام خمینی قم برگزار شده بود در مورد شكست نظریه‌های غربی تحت عنوان «انقلاب اسلامی و عبور از گفتمان روشنگری و پسامدرنیته» سخنرانی كرد.
  زرشناس در همایشهای دكتر شریعتی و شهید دكتر بهشتی نیز حضور داشت و به بررسی و تحلیل آثار و اندیشه‌های دو اندیشمند معاصر پرداخت.
  لازم به ذكر است كه از وی كتابهای «توسعه، سرمایه‌سالاری و كاپیتالیسم» و «مبانی نظری غرب مدرن» توسط كتاب صبح به تجدید چاپ رسیده‌اند.


  رضا برجی

  رضا برجی، مستندساز، مستند «سرزمین جنگ» را در مورد عراق در دست تهیه دارد. این مستند یك ماه قبل از حمله آمریكا به عراق تا وضعیت چند ماه پیش را به تصویر می‌كشد. «سرزمین جنگ» كه برجی، تهیه‌كننده و كارگردانی آن را بر عهده دارد و سعید صادقی، مجید كلهر و... در تهیه آن همكاری دارند، تا دو سه ماه آینده از شبكه اول سیما پخش خواهد شد.
  وی به همراه مرتضی سرهنگی، نویسنده ادبیات پایداری سفری به بوسنی و هرزگوین داشته است كه نمایشگاه عكس و كارگاههای مستندسازی برای مخاطبان برگزار خواهد نمود. مرتضی سرهنگی هم كارگاههای گزارش‌‌نویسی برپا می‌كند.


  علی مؤذنی

  علی مؤذنی، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و فیلمساز، فیلم سینمایی «تفتیش» را ساخته است كه تدوین آن به پایان رسیده و موسیقی آن در حال ساخت است. وی خود، كارگردانی و تدوین و سیما فیلم تهیه‌كنندگی این فیلم را بر عهده گرفته است.
  مؤسسه فرهنگی طه در قم چهار كتاب و نمایشنامه سالهای گذشته وی را اخیرا‌ً منتشر كرده است.
  نویسنده «نوشدارو» منتظر فرصت مناسبی است تا تجدید نظر اساسی و ویرایشی در مورد مجموعه داستانها، و رمانهایش‌ ـ برای چاپ مجد‌د‌ ـ اعمال كند كه به گفته خودش متأسفانه تا به حال فرصت آن پیش نیامده است اما به زودی برای این كار اقدام خواهد كرد.


  علیرضا قزوه

  علیرضا قزوه در گفت‌وگویی كوتاه با سوره در مورد فعالیتهایش گفت: همچنان سفرنامه كرمان را می‌نویسم كه به قسمتهای پایانی‌اش نزدیك شده‌ام. علاوه بر آن جلد دوم «قدم زدن در كلمات» را در دست تهیه دارم كه مجموعه مصاحبه‌هایی با شاعران ایران و جهان است و قرار است برای چاپ به انتشارات سوره مهر حوزه هنری بسپارم.
  از قزوه كتابهای «قطار اندیمشك» و «با كاروان نیزه» تجدید چاپ می‌شوند و مجموعه شعر «عشق علیه‌السلام» به چاپ دو‌م می‌رسد. وی اخیرا‌ً در جشنواره شعر «ایران ما» حضور فعال داشته است. این جشنواره از پنج تن از شاعرانی كه شعرهای میهنی سروده باشند مانند سید حسن حسینی، مهرداد اوستا، مهدی اخوان ثالث تجلیل نموده است.
  گفتنی است دو تن از دانشجویان كارشناسی ارشد ادبیات موضوعات رسا‌له‌های علمی خود را «زندگی و آثار علیرضا قزوه» و «نگاهی به تركیب‌بندهای عاشورایی قزوه» انتخاب كرده و مشغول به تحقیق و پژوهش در این‌باره‌اند.


  راضیه تجار

  راضیه تجار به تازگی در همكاری تازه با هلال احمر، در طول تابستان به اعضای «سازمان جوانان هلال احمر» داستان‌نویسی آموزش می‌دهد.
  وی بعد از آن قرار است در جشنواره سراسری جوانان عضو هلال احمر كه شهریور ماه در زنجان برگزار می‌شود، شركت نماید. از تجار «جای خالی آفتابگردانها» و مجموعه داستان «آرام، شب‌به‌خیر» به تازگی منتشر شده است.


  سعید زیباكلام

  از دكتر سعید زیباكلام، استاد فلسفه دانشگاه تهران به تازگی «معرفت‌شناسی اجتماعی» از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.
  وی كتاب «ساختار انقلابهای علمی» اثر پرنفوذ توماس كوهن را در زمینه علم‌شناسی در دست ترجمه دارد كه رو به اتمام است.
  استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) سخنرانیهایی با موضوعات مختلف داشته است كه برخی از آنها عبارت‌اند از: «علوم اجتماعی دیگری بسازیم؟» در سمینار فلسفه علم دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات؛ «نقش جنبش دانشجویی در انتخابات نهم» در دانشگاه تهران به دعوت جهاد دانشگاهی؛ «ویژگیها و ممیزات رئیس‌جمهور آینده» در همایش یك روزه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك.قابل ذكر است كه ترجمه «چیستی علم» وی از سوی انتشارات سمت در آینده‌ای نزدیك به چاپ هفتم می‌رسد.


  سید قاسم یاحسینی

  سید قاسم یاحسینی از نویسندگان ادبیات پایداری، كتابهای «پنهان زیر باران» (خاطرات سردار ناصری، فرمانده قرارگاه نصرت)، «میهمان فشنگهای جنگی» (خاطرات رزمنده‌ای كه سه روز بعد از قطعنامه اسیر شد)، «تركش تقدیر» (خاطرات همسر شهید مسعود خلعتبری، اولین شهید ارتش در رویارویی با آمریكا در خلیج ‌فارس) را برای تدوین، تنظیم نهایی و چاپ به دفتر ادبیات و هنر پایداری حوزه هنری سپرد.
  از این نویسنده بوشهری كتاب «خرمشهر؛ پایتخت جنگ» (ویرایش دوم) و «رودرروی شیطان» (خاطرات عبدالكریم مظفری) به چاپ دوم رسید و «پشت سنگر موج» (خاطرات حسن شریفی در رابطه مقابله با آمریكاییها در خلیج ‌فارس) از سوی نشر شاهد بنیاد شهید چاپ شده است و كتاب «پای پیاده روی آب» (خاطرات عملیاتهای مقابله به مثل با آمریكاییها در خلیج‌ فارس) كه از سوی حوزه هنری به چاپ رسیده، نایاب شده است. كنگره سرداران شهید بوشهر نیز كتاب «بوشهر؛ دو قرن مقاومت علیه استعمار» وی را به زودی تجدید چاپ می‌كند.
  گفتنی است كتاب «خرمشهر؛ پایتخت جنگ» این نویسنده جایزه كتاب سال 83 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاع مقدس و «روی در روی شیطان» نیز جایزه كتاب سال 80 دفاع مقدس را به خود اختصاص داده است. وی از نویسندگان «عرشیان» ماهنامه كنگره سرداران شهید استان بوشهر است كه تاكنون 14 شماره از آن به چاپ رسیده است.


  مازیار بیژنی

  بیژنی در گفت‌وگو با سوره گفت: «كار خاصی در حال حاضر ندارم. بنا بود دفتر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی مجموعه طرحهایم را با موضوع عدالت اجتماعی تحت عنوان «گزنه» به چاپ برساند كه به دلایل مشكلاتی هنوز موفق به چاپ آن نشده است و این كتاب كه برای چاپ به ناشر دیگری سپرده شده است تاكنون به بازار نیامده است.
  وی در مورد وضعیت كاریكاتور و اخبار آن افزود: «امسال دوسالانه كاریكاتور در تهران برگزار می‌شود. خبرهای چندانی در مركز (تهران) نیست اما استانهای دیگر خیلی فعالیت می‌كنند و هر چه خبر هست در استانهاست. اردبیل و تبریز در این زمینه چند مدتی است كه حسابی دارند فعالیت می‌كنند.»
  گفتنی است كه وی در حال آماده‌سازی و گردآوری جلد سوم «مقاله‌های بی‌متن» است كه احتمالا‌ً از سوی انتشارات كیهان منتشر می‌شود.


  ابراهیم حسن‌بیگی

  ابراهیم حسن‌بیگی، مجموعه كودكی و نوجوانی 14 معصوم را در دست تهیه دارد كه تاكنون از این مجموعه، زندگی پیامبر(ص) ـ تحت عنوان «پیامبر مهر» ـ و دوران كودكی امام حسین(ع) را آماده نموده است.
  از حسن‌بیگی كتاب «عموجان عباس» (قصه كودكان عاشورا و حضرت رقیه(س)) به چاپ دهم می‌رسد. این كتاب از سوی انتشارات مدرسه منتشر شده است.
  رمان «نشانه‌های صبح» (درباره جنگ و ادبیات دفاع مقدس) نیز از سوی انتشارات سوره مهر حوزه هنری در آینده‌ای نزدیك به چاپ دوم خواهد رسید.
  گفتنی است وی اخیرا‌ً در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر از نبود نظام برنامه‌ریزی‌شده و تثبیت‌شده در نظام پرداخت به نویسندگان اهل قلم و پدیدآورندگان آثار مكتوب در كشور انتقاد كرد و گفت: «نویسنده كمترین درصد دریافتی را از فروش كتابهای خودش به دست می‌آورد.» وی در پایان گفت‌وگو از مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان تنها مركز قانون‌گذاری كه می‌تواند در این امور رسیدگی كند خواست در كمیسیونهای خود موضوع را مورد بحث قرار دهد و با اعاده حقوق تضییع‌شده اهل قلم به یاری آنها برخیزد.


  انتشارات كتاب صبح

  كتاب صبح جلد دوم نگاهی به تاریخچه روشنفكری در ایران را با موضوع «نسل دوم روشنفكران مشروطه و روشنفكری در دوران پهلوی» از شهریار زرشناس زیر چاپ دارد. جلد اول این كتاب به پیدایش روشنفكری تا نسل اول روشنفكران مشروطه می‌پردازد كه اواخر سال 83 به چاپ رسیده است.
  «مهندسی ژنتیك و پایان طبیعت بشری» نوشته بیل مك كیبن با ترجمه سبحان محقق نیز زیر چاپ است.
  از همین نویسنده كتابی دیگر توسط علی سلمان‌زاده در حال ترجمه است كه عنوان آن دقیق نشده است، اما احتمالا‌ً با نام «پایان طبیعت» منتشر خواهد شد. از سوی این ناشر، كتابهای «واژه‌نامه فرهنگی سیاسی» و جلد اول «تاریخچه روشنفكری» از شهریار زرشناس در آستانه چاپ دو‌م‌اند و كتابهای «مبانی نظری غرب مدرن»، «قرن بیوتكنولوژی» «سرمایه‌داری و كاپیتالیسم» به چاپهای دوم و «لیبرالیسم» از فاطمه رجبی به چاپ سوم رسیده‌اند.


  بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید بهشتی

  بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید آیت‌‌ا... دكتر بهشتی كتابهای «موسیقی و تفریح در اسلام» و «نماز چیست؟» ایشان را منتشر كرده است. «شناخت اندیشه‌های اجتماعی» و «اسلام و مقتضیات زمان از دیدگاه شهید بهشتی» دو اثری است كه درباره ایشان منتشر شده است.
  این بنیاد به زودی كتابهای ترجمه تاریخ قرآن نولدكه (نویسنده آلمانی) و تفاسیر قرآن از شهید بهشتی را منتشر می‌كند. تفسیر سوره‌های كوچك قرآن و تفسیر قرآن از ابتدا تا آیه‌های پایانی آل عمران بحثهای تفسیری شهید مظلوم در آلمان است كه در 2 جلد و در حدود 1200 تا 1300 صفحه تحت عنوان «تفاسیر قرآن» منتشر می‌شود.


  موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)

  موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در سال‌روز ایام رحلت امام مجموعه 5 جلدی «امام در آینه اسناد»، «خاطرات آیت‌‌ا... پسندیده»، «آیات‌ الاحكام» به زبان عربی و «تفسیر و شواهد قرآنی» را منتشر كرده است كه دو كتاب اخیر مستندات قرآنی و روایی در تألیفات و سخنرانیهای حضرت امام(ره) است. چاپ 26 و 27 كتاب «حدیث بیداری» اخیرا‌ً هم‌زمان منتشر شده است.
  «نقش و وظایف اقتصادی دولت از دیدگاه امام(ره)»، «جایگاه شورا در اندیشه امام» و از مجموعه تبیان «دفاع مقدس و جنگ تحمیلی» آماده شده است كه در آینده‌ای نزدیك منتشر می‌شوند.
  از پروژه‌های دیگر موسسه، تنظیم و مستندسازی دیدگاهها و نظریات ابراز‌شده از سوی غیر ایرانیان در مورد امام است كه اولین جلد آن در خردادماه با عنوان «امام از نگاه نخبگان» چاپ شده است. در این كتاب كه خاطرات و نظرات بیش از ‌هزار نفر نسبت به امام(ره) آمده است اسامی جیمی كارتر، گورباچف، نلسون ماندلا، حافظ اسد و فیدل كاسترو به چشم می‌خورد.
  گفتنی است صحیفه امام به چاپ چهارم می‌رسد و تا پایان سال 22 جلد آن به زبان عربی و انگلیسی منتشر خواهد شد.


  واحد تدوین تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی

  واحد تدوین تاریخ شفاهی حوزه هنری خاطرات مرتضی نبوی، احمد توكلی، مصطفی رهنما (از روحانیون مبارز كه فعالیتش را با جمعیت دفاع از مردم فلسطین آغاز می‌كند و از معدود زندانیان مسلمان تبعیدی در خارك است)، عزت‌‌ا... مطهری، كاظم اكرمی (وزیر آموزش و پرورش در زمان شهید رجایی)، حسین شریعتمداری، حافظ‌نیا (از دانشجویان مبارز و فعال در فرانسه)، ابوالقاسم سرحدی‌زاده (وزیر كار دوران شهید رجایی و نماینده سابق مجلس) و صادق عاشوری را در دست تهیه دارد كه همگی در مرحله پایانی تهیه و تدوین یا در آستانه چاپ قرار دارند. به گفته یكی از مسئولان این واحد، خاطرات عزت‌ا... مطهری نقطه عطفی در بحث خاطره‌گویی است. بیش از این خاطرات احمد احمد و مرضیه جدید‌چی (دباغ) از این واحد با استقبال مواجه شده است به گونه‌ای كه خاطرات احمد احمد به چاپ پنجم رسیده است.


  موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی

  این مؤسسه ماحصل نشستهای تخصصی برگزار شده با موضوعات «بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی كودتای 28 مرداد»، «كالبدشكافی واقعه 17 شهریور 57»، در «كاپیتالاسیون» و «كشف حجاب» را در چهار جلد مجزا منتشر كرد.
  در برخی میزگردها نام هدایت‌ا... بهبودی، عبدا... شهبازی، قاسم تبریزی، روح‌ا... حسینیان، عبدالمجید معادی‌خواه و...به چشم می‌خورد. این مؤسسه پیش از این «كودتای نوژه» و «كشف حجاب؛ زمینه‌ها، پیامدها و واكنشها» را نیز به چاپ رسانده است كه كودتای نوژه به چاپ چهارم رسید.


  مركز اسناد انقلاب اسلامی

  مركز اسناد انقلاب اسلامی در خردادماه و تیرماه جاری «كتابهای انتخابات مجلس هفتم» (در 2 جلد)، «بررسی تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق (منافقین)»، «خاطرات محمدرضا اعتمادیان»، «خاطرات دری نجف‌آبادی»، «نقش گروههای معارض در روابط ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی»، «جلد دوم جام شكسته» (خاطرات عبدالمجید معادی‌خواه) و «زندگی و مبارزات شهید دكتر مفتح» را منتشر كرده است و «بیست سال تكاپوی اسلام شیعی در ایران» نوشته روح‌ا... حسینیان را به چاپ دوم رسانده است.
  این مركز تا پایان تیرماه كتابهای «سه نظام» (بررسی مقایسه‌ای حدود اختیارات و وظایف بالاترین مقام رسمی در ایران)، «خاطرات مرحوم آیت‌ا... صالحی مازندرانی»، «تحولات حوزه علمیه قم» (پس از پیروزی انقلاب اسلامی)، «دونامه مهندس كاظم حسیبی به آیت‌‌ا... كاشانی و پاسخ آن»، «خاطرات حجت‌‌الاسلام حسنی» (امام جمعه ارومیه) و «خاطرات دكتر شروین» (از اعضای جبهه ملی) را منتشر می‌كند.
  انتشار «خاطرات علی ‌دانش منفرد» (از اعضای هیئت مؤتلفه)، «خرم ولی ‌خونین» (در مورد خرمشهر)، «تاریخ كانون نشر اندیشه اسلامی»، «دادگاه مطبوعات پس از پیروزی انقلاب اسلامی» و «همه چیز فرو می‌ریزد» (كودتای 28 مرداد به روایت تصویر) از فعالیت مركز در مردادماه جاری است. در ماه شهریور، «زندگی و مبارزات شهید آیت‌‌ا... صدوقی»، «تاریخ شفاهی مدرسه حقانی»، «تاریخ شفاهی» (از 14 مهرماه 1357 تا 22 بهمن همان سال)، «امام خمینی و هویت ملی»، «انقلاب اسلامی در بجنورد» و جلد دوم «خاطرات آیت‌‌ا... طاهری خرم‌آبادی» را منتشر می‌نماید.
  مركز اسناد انقلاب اسلامی كه در زمینه تاریخ انقلاب اسلامی و معاصر فعال است تاكنون بیش از 300 جلد كتاب در مورد شخصیتها، رویدادها، مفاهیم سیاسی و اجتماعی مرتبط با انقلاب اسلامی منتشر كرده است.


  كنگره سرداران شهید استان مازندران

  كنگره سرداران شهید استان مازندران كتابهای «خواب گل سرخ» (شهید بلباسی)، «از دیار اقیانوس» (شهید محمدحسن قاسمی طوسی)، «لبخندی كه ماند» (شهید حسین علی عظیمی)، «منصور» (شهید منصور گلبادی‌نژاد)، «بی‌نام و نشان» (شهید علیان‌نژاد) و «خاطرات همسر شهید شیرسوار» را آماده چاپ دارد.
  این مركز از مجموعه خاطرات همسر سرداران شهید، خاطرات همسر سردار شهید حاج حسین بصیر را با نام «او آینه آمنه» به كوشش حسین ذكریایی منتشر كرد و در ادامه خاطرات همسر سرداران شهید شیرودی، ابوعمار (سید حسین مرتضوی)، مهرزادی، سبزعلی خداداد، سلیمان‌نژاد، بردبار، كمیل ایمانی، درویشی، شیرسوار، سید منصور نبوی و خیریان را در دست تهیه دارد.
  خاطرات شهدای گران‌قدر بصیر، نوبخت، محمد تیموری، احمدی، گلگون، برادران حیدرزاده، برادران ابراهیمی و ابراهیم زمانی نیز از شهدای استان مازندران در دست تحقیق و نگارش است.
  گفتنی است «نشریه سبز سرخ» دو‌هفته‌نامه این كنگره می‌باشد.


  اتمام فیلمنامه شهید بهشتی

  نگارش فیلمنامه «لوح فشرده» به پایان رسید. این فیلمنامه تك‌قسمتی كه داستان آن در آلمان روی می‌دهد روایتگر زندگانی شهید بهشتی و پیامدهای حادثه هفتم تیرماه است.جلیل عرفان‌منش مدیر گروه تاریخ و مناسبتهای شبكه اول سیما با اعلام این خبر گفت: «هم اینك درصدد فراهم كردن مقدمات تولید این فیلم هستیم.» وی ادامه داد: «این فیلمنامه رویكردی غیرمستقیم به زندگی و مبارزات شهید بهشتی دارد و نمایانگر این واقعیت تاریخی است كه انقلاب اسلامی از دیرباز قربانی تروریسم بوده است.»عرفان‌منش به تولید سریال زندگانی شهید رجایی تحت عنوان «دولت عشق» اشاره كرد و افزود: «ساخت فیلم و سریال از زندگانی چهره‌های درخشان تاریخ انقلاب اسلامی در دستور كار این گروه قرار دارد.»


  **** **** **** **** **** **** ****
  *

  كتاب «روزی مردی برخاست» درباره‌ آیت‌ا... طالقانی از مجموعه مفاخر ملی و مذهبی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.


  *

  همایش غرب‌شناسی برای فارغ‌التحصیلان نخبه مركز جهانی علوم اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.


  *

  همایش نقد و بررسی روشهای درآمد شبكه‌ای به سبك گلد‌كوئیست با حضور كارشناسان حوزه‌های اقتصادی، قضایی، شرعی و حقوقی توسط بسیج دانشجویی دانشكده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.


  *

  كتاب «راهی به سوی آزادی» با اشعاری در رثای امام خمینی‌(ره) در روسیه منتشر شد.
  پروفسور «ایگناتیف» استاد دانشگاه هاروارد در هفته اول تیرماه در خانه هنرمندان ایران سخنرانی كرد. موضوع سخنرانی وی «نقش روشنفكر در جامعه جهانی» بود.


  *

  جلد دوم و سوم مجموعه فرهنگ موضوعی قرآن كریم در قم منتشر شده است و جلد چهارم و پنجم این مجموعه نیز به زودی از سوی بوستان كتاب قم منتشر خواهد شد.


  *

  چهارمین جشنواره بین‌المللی كاریكاتور با موضوع ماهی، غذای سلامتی با انتخاب نفرات برتر در تبریز برگزار شد.


  *

  جام قهرمانی تیم فولاد خوزستان در لیگ برتر فوتبال در یادمان شهدای گمنام شلمچه نصب شد.


  *

  فیلم مستند «بدون دخترم» اوایل تیرماه از سوی شبكه اول سیما پخش شد. «بدون دخترم» پاسخی به فیلم آمریكایی «بدون دخترم هرگز» است. گفتنی است چگونگی ساخته شدن این فیلم در گفت‌وگوی سوره با كارگردان آن، در شماره اول دورة جدید آمده است.


  *

  همایش دو روزه «هنر معنوی» در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. محمدرضا ریخته‌گران و محمدعلی رجبی سخنرانان این همایش بودند.


  *

  محمدعلی مجاهدی، «جلوه‌های ولایی در شعر فارسی» را در مركز آفرینشهای ادبی حوزه هنری بررسی می‌كند. این جلسات هر پانزده روز یك‌بار، یكشنبه‌ها در سالن شمارة 2 تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.


  *

  كتاب «عاشورا و موسیقی» نوشته تورج زاهدی با موضوع بررسی تعزیه، موسیقی و تاریخچه آن توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری منتشر می‌شود. از همین نویسنده كتاب نشانه‌شناسی موسیقی فیلم نیز به زودی منتشر خواهد شد.


  *

  انجمن قرآنی بانوان با هدف ساماندهی به فعالیتهای قرآنی بانوان سراسر كشور و برگزاری جلسات آموزشی ویژه مربیان قرآنی مجوز ثبت دریافت كرد.


  *

  «رنگ خدا» ساخته مجید مجیدی در دانشگاه صوفیه مجارستان به نمایش درآمد. موسوی وابسته فرهنگی ایران در صوفیه، پیش از نمایش فیلم به تشریح وضعیت سینمای كشورمان پس از انقلاب پرداخت.


  *

  كتاب «نیایش نسل سرخ» شامل وصیت‌نامه 6 هزار شهید استان فارس توسط مهدی كاموس از سوی نشر نوید شیراز از به چاپ رسید.


  *

  فرهنگ‌نامه قرآن كریم از سوی دفتر انتشارات كمك‌ آموزشی وزارت آموزش و پرورش و سازمان پژوهشی و برنامه‌ریزی آموزشی منتشر شد.


  *

  نودمین شماره مجله علمی‌ ـ تخصصی «معرفت» به صاحب امتیازی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قم، ویژه علوم سیاسی است كه «مردم‌سالاری از دیدگاه استاد مصباح یزدی»، «مهدویت و جهانی‌سازی»، «تحول دولت در عصر جهانی شدن» و «اندیشه سیاسی شیعه و خطر ارتجاع و التقاط» از مقالات این شماره‌اند.


  *

  «گلچین عرفانی امام خمینی(ره)» به كوشش دكتر هادی وكیلی از سوی پژوهشكده امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شد. این كتاب در پنج فصل و به موضوعات خاص عرفان اسلامی می‌پردازد.


  *

  كتاب «امام غیب» اثر هانری كوربن، پژوهشگر و اسلام‌شناس فرانسوی به اسپانیایی ترجمه شد.


  *

  كتاب «علم اسلامی؛ راهی برای رسیدن به تمدن اسلامی» (مجموعه سخنرانیها و مقالات نهمین همایش آموزشی جامعه اسلامی دانشجویان) با گفتارهایی از عماد افروغ، سیدعباس نبوی، شهریار زرشناس، مهدی گلشنی و حداد عادل به همت دفتر نشر معارف منتشر شده است.


  *

  معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام كرد: سینمای ایران از نظر تعداد تولید فیلم دهمین كشور دنیاست.


  *

  كارگردان ایرانی مستند «در جست‌وجوی كوروش كبیر» در عراق بازداشت شد. خانواده وی از ارگانهای مدافع حقوق بشر تقاضای كمك كردند.


  *

  پانزده عنوان از كتابهای دفتر ادبیات دفاع مقدس حوزه هنری تجدید چاپ می‌شوند. «نامه‌های فهیمه»، «حرمان هور»، «عقاب تپه شصت»، «جنگ دوست‌داشتنی» و «جنگ پابرهنه» از جمله آنهاست. مجموعه 6 جلدی بانوی ماه (مصاحبه با همسران شهید) نیز تجدید چاپ می‌شوند.


  *

  نمایش «خدا بود و دیگر هیچ نبود» به نویسندگی و كارگردانی شكر‌خدا گودرزی درباره فرازهایی از زندگی شهید چمران با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تالار وحدت برگزار شد.


  *

  اثر جدید هوشنگ مرادی كرمانی با عنوان «شما كه غریبه نیستید» توسط كیومرث پوراحمد و بلقیس سلیمانی در خانه كتاب نقد شد.


  *

  كمال تبریزی فیلم سینمایی «شهریار» را در دست تهیه دارد كه به زندگانی شهریار، شاعر معاصر می‌پردازد.


  *

  مسئول دفتر معاون اداری و مالی صدا و سیما گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تعیین كتابهایی كه باید در صدا و سیما تبلیغ شود، كوتاهی می‌كند.


  *

  سریال تاریخی «شهر آشوب» در مورد زندگانی غیاث‌الدین جمشید كاشانی، ریاضیدان برجسته ایرانی در قرن نهم هجری در سیما فیلم ساخته می‌شود.


  *

  فیلم «بزرگمهر حكیم» دربارة وزیر انوشیروان ساسانی و از شخصیتهای برجسته ایرانی در تاریخ پیش از اسلام ساخته می‌شود. این فیلم از شبكه دوم پخش خواهد شد.


  *

  پژوهشكده فرهنگ و معارف نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها «كتاب‌شناسی حضرت فاطمه(س)» را تا پایان تابستان منتشر می‌‌كند.این پژوهشكده كتاب‌شناسیهای دیگری همچون امام حسین(ع)، امام زمان(ع) و كتاب‌شناسیهای اخلاقی و عرفانی را در حال تدوین و ارائه دارد.


  *

  با سفارش شبكه CBS آمریكا، سریال زندگی پاپ ژان پل دوم ساخته می‌شود.


  *

  پس از كناره‌گیری ابوالقاسم طالبی از پروژه تولید 30 فیلم، محمدحسین صوفی این پروژه را بر عهده گرفت. رئیس مركز موسیقی و سرود صدا و سیما با شیوه‌ای جدید در پی ساخت فیلم درباره موفقیت عملكرد 8 ساله دولت خاتمی و كارآیی نظام است.


  *

  «دیوان امام خمینی(ره)» با تعلیقات علی‌اكبر رشاد به چاپ چهل و نهم رسید.
  مجموعه شعر «مردی از جنس باران» سروده رضا اسماعیلی منتشر شد. این مجموعه به امام خمینی تقدیم شده است.


  *

  با همت رایزنی فرهنگی ایران در لاهور، مردم لاهور شبكه سوم جام‌جم را دریافت می‌كنند.
  كرسی «ایران‌شناسی» در دانشگاه پنجاب پاكستان افتتاح شد.


  *

  كتاب «مرد كاغذی» از حمیدرضا شاه‌آبادی به زودی منتشر می‌شود. شاه‌آبادی مدیر انتشارات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان است كه كتابهای «مقدمه‌ای بر ادبیات كودك» و «حكایت مرد تنها» (روایت داستانی زندگی شهید مدرس) از او منتشر شده است.


  *

  سید جواد هاشمی، نمایش «دردانه آفرینش» را در تالار شهید آوینی فرهنگسرای بهمن تهران به روی صحنه برد. این نمایش علاوه بر معصومیت حضرت زهرا(س)، صبر و پایداری و كوشش زنان مسلمان ایران در سالهای جنگ تحمیلی را به نمایش می‌گذارد.


  *

  پایگاه جهانی اطلاع‌رسانی نهج‌البلاغه با نشانی WWW. balaghah.net افتتاح شد. مطالب این پایگاه به چندین زبان فارسی، عربی، انگلیسی، پرتغالی، اردو، تایلندی، تاجیكی، فرانسوی و.... ارائه می‌شود.


  *

  جامع‌‌ترین «مقاله‌شناسی امام حسین(ع)» حاوی 1200 مقاله عرضه شد. مقاله‌شناسی امام حسین(ع) توسط انتشارات مؤسسه اطلاع‌رسانی اسلامی مرجع و تهیه و تنظیم خانه پژوهش قم به چاپ رسیده است.


  *

  كتابخانه دیجیتالی علامه شرف‌الدین كه در نوع خود اولین كتابخانه اینترنتی یكی از عالمان شیعی به حساب می‌آید آغاز به كار كرد. برای دیدار و استفاده از این كتابخانه می‌توانید به نشانی WWW.Sharaf- al – din.com مراجعه نمایید.


  *

  مركز اسلامی انگلیس كتاب «ولایت فقیه» مهدی هادوی تهرانی (مدرس حوزه علمیه قم) را به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر كرد. هاوی تهرانی بیش از70 جلد كتاب در زمینه‌های مختلف فقه، حقوق، فلسفه و معرفت‌شناسی دارد كه تاكنون 10 درصد آثارش به چاپ رسیده است.


  *

  سریال «بله آقای وزیر» كه 3 سال پیاپی برنده جایزه بافتای بهترین سریال تلویزیونی كمدی شده است در شبكه دوم دوبله می‌شود.این سریال انگلیسی بدون وابستگی حزبی به مسائل روز می‌پردازد.


  *

  شورای تخصصی كانون نمایشنامه‌‌نویسان دفاع مقدس اولین جلسه خود را در انجمن تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در هفته او‌ل تیرماه برگزار كرد.


  *

  همایش «دین، سیاست و عرفان در اندیشه امام خمینی»(ره) خردادماه در سوریه برگزار شد.


  *

  ده هزار بیت از اشعار مرحوم آقاسی به همت فرهنگسرای پایداری تهران گردآوری شده است و به زودی منتشر می‌شود. كتاب «دفتر آبی» (اشعار ابوالفضل سپهر) این فرهنگسرا با اضافاتی به چاپ پنجم رسید.


  *

  میزگرد «بازتاب مشكلات اجتماعی در ادبیات» با حضور هوشنگ مرادی كرمانی، حسین بشریه و محمدعلی دادخواه در دانشكده بهزیستی تهران برگزار شد.


  *

  گزیده اشعار طاهره صفارزاده با نام «اندیشه در هدایت شعر» از سوی نشر نزدیك در تهران منتشر شد.


  *

  مهدی چمران از اتمام فیلمنامه زندگی شهید چمران توسط سید مهدی شجاعی خبر داد. وی افزود: «سیصد نوار از سخنرانیهای این شهید پیاده شده كه بعد از موضوع‌بندی به چاپ خواهد رسید.»


  *

  همایش بزرگ «خبرنگاران مسجد» خردادماه در مشهد برگزار شد.


  *

  رمان «كوری»، برنده جایزه نوبل، در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اواخر تیرماه نقد و بررسی می‌شود. در این نشست محمدرضا سرشار، علی‌اكبر صادقی رشاد و سمیرا اصلان‌پور حضور دارند. پیش از این كتاب «حاجی آقا» از صادق هدایت با حضور سرشار، اصلان‌پور، حسین فتاحی، محسن مؤمنی و محسن پرویز در پژوهشگاه نقد و بررسی شد. مشروح این نقد در ادبیات داستانی خرداد ماه سال جاری آمده است.


  *

  دومین جشنواره ادبی پروین اعتصامی در دو سطح ملی و بین‌المللی هفته اول مرداد ماه برگزار می‌شود. این جشنواره توسط دفتر مجامع و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

  دسته بندي هاي برگزيده
  سوره