پيشرفته
 

موضوعات :

 • خبر

 • کلمات کليدي :

 • خبر

 • مطلب بعدي >   1571 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 11 : جنگی که بود جنگی که هست

  اخبار فرهنگی

  آتش كه در دل سنگ

  " آتش كه در دل سنگ" مجموعه اشعار منثور حسین اسرافیلی است كه طی یكی دو ماه آینده به بازار كتاب می آید. موضوع این مجموعه از اشعار اسرافیلی درباره فلسطین، عراق، افغانستان و حوادث اخیر است كه خطاب به بوش سروده شده است.
  همچنین "شرحه، شرحه آتش"دیگر اثر وی است كه در بردارنده یك اثر بلند در مدح و منقبت حضرت زینب "سلام الله علیها" است. این دو كتاب قرار است به همت انتشارات خورشید، باران به چاپ برسد.
  حسین اسرافیلی در حال آماده سازی كتابی با موضوع" شعر دهه هفتاد" است كه این كتاب هم بزودی اماده چاپ خواهد شد.


  سهیلی و تب توت‌فرنگی


  سعید سهیلی كارگردان فیلمهای "مردی از جنس بلور"، "مردی شبیه باران" و "سهراب" درباره ساخت فیلم جدید خود با عنوان "تارا و تب توت‌فرنگی" به خبرنگار سوره گفت: من این فیلم را برای دل خودم ساختم و توجه زیادی در هنگام ساخت به گیشه نداشتم. اگر هم می‌خواستم چنین‌كاری كنم دستهای پنهان اجازه چنین كاری را نمی‌دادند، چون فیلمهای قبلی من در شرایط خیلی بد و بدون كوچك‌ترین تبلیغاتی اكران شد. تاكنون هرچه هم پی‌گیری كرده‌ام موفق نشده‌ام، علت این مسئله را كشف كنم.
  این كارگردان درباره تغییر نام فیلمهای خود گفت: این مسئله نیز برای من عادت شده است، چرا كه وزارت ارشاد با قدرت بیشتری كه دارد نام فیلمهای مرا تغییر می‌دهد. ابتدا فیلم "برهنه" را به "تب بدهند" و فیلم "غوغا دختر شهر آشوب" را به "غوغا" و... تغییر دادند. و من نیز نتوانستم كاری انجام دهم. این كارگردان در ادامه گفت: نام این فیلم تغییر نخواهد كرد و اگر فیلم درست اكران شود به واسطه موضوع متفاوتی كه دارد با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.


  تعویق مجدد اكران«صنوبر»


  مجتبی راعی ـ كارگردان فیلم "صنوبر" ـ از عدم اكران این فیلم انتقاد كرد. راعی دراین‌باره گفت: درحالی‌كه نسخه تلویزیونی این مجموعه در 5 قسمت آماده نمایش است، اما نتوانسته‌ایم این مجموعه را پخش كنیم، چرا كه در صورت پخش این كار دیگر كسی برای تماشای نسخه سینمایی این كار به سینما نمی‌رود.
  چندی پیش تهیه‌كننده این فیلم اعلام كرده بود كه صنوبر در سالروز رحلت امام اكران خواهد شد، اما در آن زمان این اتفاق نیفتاد. راعی نسخه سینمایی این فیلم را بعد از نمایش در جشنواره یك‌بار دیگر تدوین كرده بود تا فیلم را هرچه بهتر روانه اكران كند. او عقیده دارد این فیلم پتانسیل زیادی برای جذب دانش‌آموزان دارد. لازم به ذكر است این فیلم در جشنواره دو سال پیش جایزه ویژه آموزش و پرورش را دریافت كرد.


  "جای خالی آفتابگردان ها"؛ زن و جنگ


  راضیه تجار، داستان نویس، از انتشار یك مجوعه داستان كوتاه با موضوع زن و جنگ خبر داد. این مجموعه كه "جای خالی آفتابگردان ها نام دارد قرار است توسط انتشارات خورشید باران به بازار كتاب بیاید. تجار در گفتگو با سوره گفت: یك مجموعه دیگر داستان كوتاه هم با موضوع آزاد توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری به چاپ خواهد رسید كه عنوان آن "آرام شب بخیر" انتخاب شده است.
  زندگی نامه شهید بابایی كه بصورت چند داستان كوتاه با محوریت شخصیت این شهید تدوین شده است از دیگر كارهای وی است كه قرار است به همت نشر شاهد منتشر شود.


  در گستره فرهنگ بین الملل


  ماهنامه "در گستره فرهنگ بین الملل" منتشر شد. این ماهنامه كه در حوزه" ارتباطات فرهنگی در عرصه بین الملل " فعالیت می كندتوسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و به سردبیری حجت الاسلام سید عباس نبوی منتشر می شود.
  تا كنون دو شماره از این ماهنامه منتشر شده است و در این دو شماره مطالبی راجع به حضور فرهنگی انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل، چالش های فعالیت فرهنگی در این عرصه، نگاهی به گذشته، حال ، آینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و... عرضه كرده است.


  عزیزالله حمیدنژاد با فیلم "شكوفه‌های سنگی" در جشنواره كودك

  حمیدنژاد می‌گوید: این فیلم درباره كودكان است و می‌تواند تأثیرات مثبتی برای كودكان و نوجوانان به همراه داشته باشند. وی درباره طولانی شدن زمان فیلم‌برداری این اثر گفت: بخشی از فیلم باید در بهار فیلم‌برداری می‌شد كه به‌ناچار تا فصل بهار صبر كردیم، درنتیجه مراحل فنی فیلم كمی به‌طول انجامید.
  حمیدنژاد درباره فیلم "اشك سرما" نیز افزود: این فیلم در شرایط خیلی سختی تولید شد، به‌طوری‌كه باید به ارتفاعات كردستان می‌رفتیم تا یك سكانس را در آنجا فیلمبرداری كنیم. در اصل كل روز به‌دلیل بارش برف در راه بودیم تا یك سكانس را فیلم‌برداری كنیم، كه البته گاهی موفق به این كار نیز نمی‌شدیم، چون دوربین یخ می‌زد و دیگر نمی‌توانستیم كار كنیم. به هرحال از نتیجه كار راضی هستم و امیدوارم مردم نیز در زمان اكران از فیلم استقبال كنند.


  دفاع مجدد ابوالفضل جلیلی از ابجد


  او می‌گوید مرا به‌عنوان كارگردان در كشورهای دیگر بیشتر از ایران می‌شناسند؛ چون فیلمها هم به‌جای ایران در كشورهای آسیایی و اروپایی اكران می‌شوند. این كارگردان می‌گوید: همیشه سعی می‌كنم فیلمی تأثیرگذار بسازم "ابجد" را نیز با چنین دیدگاهی ساختم، به‌طوری‌كه فرزندم بعد از دیدن این فیلم گفت: این فیلم خیلی ایرانی است و فقط به‌درد جوانان ایرانی می‌خورد.
  جلیلی در ادامه افزود: من سعی كردم در این فیلم بگویم. هر آدمی می‌تواند هم یك مسلمان واقعی باشد و هم یك هنرمند. حالا نمی‌دانم كجای این موضوع مشكل دارد كه با نمایش آن مخالفت شده است. برای من فرقی نمی‌كند. این فیلم اكران شود یا از سیما پخش شود؛ مهم این است كه فیلم دیده شود. این كارگردان در انتها نیز گفت: این فیلم را می‌توانستم با سرمایه‌گذار خارجی بسازم اما دوست داشتم برای ایران و مخاطبان ایرانی فیلم بسازم. به‌هرحال من دیگر پوست‌كلفت شده‌ام، تاكنون ده فیلم ساخته‌ام كه هیچ‌كدام بدون مشكل نبوده است.


  قزوه و "غزل معاصر تاجیكستان


  علیرضا قزوه، كه سابقه فعالیت در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در تاجیكستان را دارد، به زودی یك اثر پزوهشی درباره ادبیات تاجیكستان منتشر خواهد كرد.
  وی درباره این اثر گفت: این كتاب یك اثر پژوهشی درباره غزل معاصر تاجیكستان است. قزوه افزود: در این كتاب به چهل وچهار تن از شاعران تاجیكستانی پرداخته شده كه در كنار نقد آثارشان زندگی نامه آنها نیز گنجانده شده است.


  توقف ساخت "خیلی دور خیلی نزدیك"


  رضا میركریمی بعد از ساخت فیلمهای "كودك و سرباز"، "زیر نور ماه" و "اینجا چراغی روشن است" ساخت چهارمین فیلم خود را با عنوان "خیلی دور خیلی نزدیك" آغاز كرد. اما این فیلم در نیمه راه متوقف شد. علت این مسئله نیز كمبود بودجه است؛ چرا كه بخشی از داستان این فیلم در كویر رخ می‌دهد و گروه همه صحنه‌های مربوط به كویر را فیلم‌برداری كردند. البته پیش از زمان پیش‌بینی شده وقت صرف فیلم‌برداری در این منطقه شد. سازمان توسعه سینمایی سوره به‌ناچار از تهیه این فیلم انصراف داد.
  میركریمی می‌گوید: هنوز توقف یا شروع كار مشخص نیست. این كارگردان درباره اكران فیلمهای دیگر خود نیز گفت: این مسئله به‌عادت بدی برای من تبدیل شده كه فیلم بسازم و اكران نشود. با اینكه قولهایی درباره اكران دو فیلم "كودك و سرباز" و "اینجا چراغی روشن است" به من داده شد، اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است. البته فیلمهای زیادی هستند كه هنوز موفق به اكران نشده‌اند. ظاهراً فیلمهای متفاوت با چنین وضعیتی مواجه هستند و تا زمانی‌كه قدرت دست سینماداران است باید چنین وضعیتی برای فیلمهای فرهنگی به‌وجود آید.


  شیخ‌طادی و فراموش سینمای جنگ


  پرویز شیخ‌طادی كارگردانی كه ساخت فیلمهای "دختری از آسمان" و "چتری برای كارگردان" را بر عهده داشته به‌تازگی ساخت فیلم جدید خود را با عنوان "پشت پرده مه" به پایان رسانده است.
  او درباره هدف خود از ساخت فیلمی با مضمون كودك گفت: داستان این فیلم درباره پسربچه كر و لالی است كه در مدرسه یك روستا درس می‌خواند. با ورود ناظم جدید پسربچه دچار مشكلاتی می‌شود. تلاش ناظم در جهت برقراری ارتباط با او و مادرش پسربچه را دچار سوءتفاهم می‌كند كه منجر به بروز واكنشهای مختلفی می‌شود.
  این كارگردان گفت همان‌طور كه از خلاصه داستان فیلم مشخص است موضوع فیلم درباره دانش‌آموز كر و لالی است كه دچار مشكلاتی می‌شود. عقیده من بر این است كه كر و لالها ضعف بیشتری از ناشنوایان دارند، به همین دلیل دوست داشتم برای آنها كاری انجام داده باشم.
  این كارگردان گفت: از زمانی كه به سینمای جنگ كمتر توجه شد خیلی از فیلم‌سازان در عرصه‌های دیگر به فعالیت پرداختند؛ من نیز گوشه‌ای دیگر از سینما را با "پشت پرده مه" تجربه كردم.


  چشم های شیشه ای


  مجموعه مستند چشم های شیشه ای به كارگردانی حسین دهباشی به زودی از سیمای جمهوری اسلامی پخش خواهد شد. دهباشی در باره این مجموعه گفت: برای تهیه این مجموعه با پنجاه تن از رجال و وزراء دولت افغانستان و شورای حكومتی عراق مصاحبه شده است و همچنین از حضور دكتر آشنا به عنوان پژوشگر و نادر طالب زاده به عنوان مشاور عالی برنامه استفاده شده است.
  وی افزود:مجموعه تاریخی "راز ها و دروغ ها" كه به رجال سیاسی و نظامی ایران از كودتای 28 مرداد 1332 تا 22 بهمن 57 می پردازد از دیگر كارهایی است كه در دست تهیه است. دهباشی اضافه كرد: این برنامه به سفارش شبكه چهارم سیما و مركز اسناد انقلاب اسلامی ساخته می شود و مراحل ساخت تا دو سال به پایان خواهد رسید.
  وی علت طولانی شدن ساخت این برنامه را حضور مصاحبه شوندگان در خارج از كشور و همچنین پیدا كردن معادل‌های تصویری منطبق با برنامه عنوان كرد.
  گفتنی است دو مجموعه " چین و ماچین" درباره مناسبات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی سه كشور هند، چین و ژاپن و همچنین "عدالت بدون مرز" با موضوع حقوق بین الملل از دهباشی آماده پخش از شبكه اول سیماست.


  آهنج با "زخم زیتون" می‌آید


  محمدرضا آهنج كارگردانی كه چندی پیش مجموعه "گلها" را در پخش داشت به‌تازگی ساخت فیلم سینمایی "زخم زیتون" را به پایان رسانده است.
  آهنج درباره ساخت این فیلم می‌گوید: "زخم زیتون" قصه ظلمی تاریخی است كه به ملت مظلوم فلسطین رفته است. فیلم داستان مبارزه مردم لبنان و فلسطین با نیروهای اشغالگر را در دهه‌های 80 و 90 روایت می‌كند. آهنج درباره ظلمی كه رژیم اشغالگر قدس به فلسطینیها می‌كند می‌گوید: همیشه از دیدن صحنه‌هایی كه از فلسطین پخش می‌شد ناراحتی زیادی را متحمل می‌شدم. دوست داشتم كاری برای مردم فلسطین انجام دهم، اما نمی‌توانستم، تا اینكه ساخت این فیلم پیشنهاد شد، و این بهترین فرصت بود تا دین خود را ادا كنم. اما از آنجایی كه نمی‌توانستیم به فلسطین برویم كار را در لبنان فیلم‌برداری كردیم و هم‌اكنون نیز فیلم مراحل فنی خود را سپری كرده و آماده نمایش است.


  الماسی زائران را به تلویزیون می‌آورد


  "زائران" عنوان جدیدترین فیلم مستند جهانگیر الماسی است. این داستان مستند به سفر یك پژوهشگر ایرانی برای نگارش رمانی درباره یك شهید و موقعیت اجتماعی او می‌پردازد. الماسی، كارگردان این فیلم می‌گوید: زائران راجع به آرمانهای یك شهید است. در این مستند این سؤال مطرح می‌شود كه فردی كه چهار فرزند خود را گذاشته و به جبهه رفته و شهید می‌شود، چه آرمانهایی داشته است؛ و این آرمانها در جامعه ما تا چه حد تحقق یافته است. الماسی در این فیلم سعی كرده از سبك و سیاق ساختاری مدرن برای طرح موضوع استفاده كند، تا از شعارزدگی دور شود.
  مستند زائران یك گرافیك تصویری است كه شخصیت اصلی آن نگاهی مدرن به واقعیتها دارد. این فیلم به‌گونه‌ای ساخته شده كه برای بیننده‌های مختلف مراتب مختلفی قرار داده است.
  الماسی می‌گوید: این فیلم در شهرهای میناب و بندرعباس در سخت‌ترین شرایط فیلم‌برداری شده است و هزینه كار تنها سه میلیون تومان بوده است.
  الماسی همچنین در سال 72 مستندی با عنوان "زمانی برای امیدعلی" را به سفارش شبكه دو ساخته است كه تاكنون به نمایش درنیامده است.


  ایرانمنش با "همسفران" همراه می‌شود


  در سال 1365 و در عملیات كربلای یك در منطقه مهران عده زیادی از رزمندگان با گاز خردل شیمیایی شدند. یكی از این رزمندگان بازیگر خوب سینما رضا ایرانمنش بود. این بازیگر می‌گوید: قبل از اینكه به این بیماری دچار شوم تا مدتها سرفه می‌كردم كه این سرفه‌ها روزبه‌روز بیشتر شد تا اینكه تاولهایی در بدنم مشاهده كردم. بعد از بستری شدن در بیمارستان بهبودی نسبی خود را به دست آوردم اما هر بار گاز خردل خود را به‌گونه‌ای نشان می‌داد و خاطرات جنگ را برای من زنده می‌كرد. این بازیگر همچنین گفت: با اینكه مریض بودم پیشنهادهایی برای بازی داشتم و از من می‌خواستند بعد از بهبودی در كارهای آنان بازی كنم. ایرانمنش همچنین گفت: مجموعه‌ای با عنوان "روژان" (كه موضوع آن درباره 8 سال دفاع مقدس است) را در نوبت پخش دارم. لازم به ذكر است این بازیگر به‌زودی در مجموعه "همسفران" ایفای نقش خواهد كرد.


  تلاش گرافیكی برای بیان ارزش‌ها


  28 پوستر تبلیغاتی محمدرضا میری، با مضمون رابطه پیروزی انقلاب اسلامی با نهضت امام حسین(ع) و بسیج مستضعفین در محل نگارخانه فرهنگسرای غدیر مشهد، به نمایش درآمد. محمد رضا میری، خلق این آثار را حاصل دو سال كار به صورت پراكنده دانست و اظهار داشت: سیره اجتماعی ائمه اطهار (علیهم‌االسلام)، سیره‌ سیاسی اجتماعی شهدا و معرفی دولتمرد الگو در انقلاب اسلامی، موضوعاتی بوده كه با الهام گرفتن از فرمایشات حضرت امام (ره) و سخنان شهدا به آنها پرداخته‌ام. نفر اول مسابقات گرافیك دانشجویان كشور در سال گذشته گفت: پوسترها به صورت تایپ و گرافیك و با استفاده از المان‌های خاص عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طراحی شده است.


  اولین فیلم سینمایی سیدجواد هاشمی


  "دوئت" نام اولین فیلم سینمایی سیدجواد هاشمی است كه پیش از این بازیگر و كارگردان چند مجموعه تلویزیونی بوده است "دوئت" برای حضور در جشنواره فیلم فجر امسال آماده می‌شود. این فیلم قصه نابینایی به‌نام اسماعیل را روایت می‌كند كه دوست نوجوان فلسطینی‌اش را از دست می‌دهد. او تصمیم می‌گیرد. به‌یاد ابراهیم و تمام نوجوانان و كودكان بی‌خانمان به‌اجرای كنسرت و تك‌نوازی ویولن بپردازد.
  جهانگیر الماسی، پوراندخت مهیمن و اسماعیل جبری به‌عنوان بازیگر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.
  هاشمی درباره ساخت این فیلم می‌گوید: همیشه موضوع اولین فیلمی كه تصمیم به ساخت داشتم برایم مهم بود. زیرا بازیگر و كارگردان نیستم كه هركاری را انجام دهم و دوست ندارم با ساخت فیلمهای سطحی وجهه‌ای را كه در اجتماع به‌دست آورده‌ام از دست بدهم.


  برزیده به دنبال تهیه كننده


  عبدالحسن برزیده كارگردان فیلمهای "دكل" و "پرواز خاموش" مدتی است كه در سینما فعالیتی ندارد. او درباره دوری خود از سینما می‌گوید: "در این مدت قرار بود برای ساخت دو مجموعه تلویزیونی با صدا و سیما همكاری كنم. با اینكه یكی از سریالها تا مرحله پیش‌تولید نیز پیش رفت اما به‌یكباره جلوی ساخت كار گرفته شد. برزیده گفت: بعد از منتفی شدن ساخت این دو مجموعه نگارش فیلم‌نامه‌ای با عنوان "پیك‌نیك در جهنم" را به‌پایان رساندم. این فیلم به داستان خانواده‌ای می‌پردازد كه زمان جنگ می‌خواهند از مناطق جنگی خارج شوند. این خانواده پیش از این با یكدیگر مشكل داشتند، اما برای خروج از مناطق جنگی ناچارند 24 ساعت در كنار هم باشند. این امر حوادثی را دارد كه داستان اصلی فیلم را شكل می‌دهد.
  برزیده می‌گوید: هنوز با تهیه‌كننده‌ای برای ساخت این فیلم به توافق نرسیده‌ام كه اگر چنین شود، فیلم‌برداری كار را هرچه زودتر آغاز خواهم كرد. لازم به ذكر است یكی از مجموعه‌های این كارگردان قرار بود در افغانستان ساخته شود، كه موفق به ساخت آن نشد.


  تبریزی با استاد شهریار به تلویزیون می‌آید


  بعد از انتقادهای زیادی كه به كمال تبریزی برای ساخت فیلم "مارمولك" شد این كارگردان تصمیم گرفت ساخت فیلمی متفاوت را نسبت به كار قبلی خود تجربه كند. این فیلم كه "ندارها" نام دارد نوشته علی‌رضا طالب‌زاده است. تبریزی همچنین به‌زودی ساخت مجموعه‌ای با عنوان "شهریار" را آغاز خواهد كرد. تبریزی درباره ساخت این سریال به خبرنگار سوره گفت: تاكنون چند مجموعه و فیلم سینمایی درباره زندگی این شاعر بزرگ ساخته شده است. به‌همین دلیل تصمیم نداشتم این فیلم را بسازم، اما زمانی‌كه فیلم‌نامه مهدی سجاده‌چی را در مورد این شاعر خواندم از سناریو خیلی خوشم آمد و تصمیم به ساخت این مجموعه گرفتم. امیدوارم كار خوبی شود و به‌عنوان سندی درباره زندگی این شاعر بزرگ در آرشیو تلویزیون برای نسلهای آینده نگهداری شود.


  قاسمی جامی به‌دنبال "شهادت‌طلبان"


  حسین قاسمی جامی كارگردانی است كه سریال "سیمرغ" و فیلم "پرواز روح" ازجمله كارهای اوست. این كارگردان چندی پیش ساخت فیلم "شهادت‌طلبان" را به پایان رساند. وی درباره انگیزه ساخت این فیلم در كشور لبنان گفت: داستان فیلم به‌گونه‌ای بود كه باید در این كشور فیلم‌برداری می‌شد. به‌همین دلیل سعی كردیم در این فیلم برای هرچه بهتر شدن كار از بازیگران عرب استفاده كنیم.
  وی درباره اكران فیلم گفت: من به‌عنوان كارگردان وظیفه خود را انجام دادم و تصمیم درباره نمایش عمومی فیلم كار تهیه‌كننده است. وی در پایان درباره ساخت فیلمهای جنگی گفت: برای ساخت چنین فیلم‌هایی سوژه‌های زیادی وجود دارد و هرگاه فرصتی برای من پیش آید در زمینه دفاع مقدس كار خواهم كرد، چون احساس می‌كنم به شهدا مدیون هستم و باید در این مورد دین خود را ادا كنم.


  " شب و قلندر" و "نقش برجسته میدان تجریش"


  منیژه آرمین نویسنده رمان شب و قلندر از آماده سازی بخش دو م این رمان خبر داد.رمان شب و قلندر در قالبی داستانی به بررسی تاریخ معاصر ایران در دوره مشروطه می پردازد و تا كنون یك جلد از این كتاب به همت انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.
  آرمین گفت: در زمینه هنر های تجسمی هم در حال حاضر بر روی نقش برجسته میدان تجریش كار می كنم كه نتیجه آن تا شش یا هفت ماه دیگر مشخص می شود. وی همچنین اضافه كرد كه یك مجموعه داستان كوتاه نیز آماده چاپ دارد.


  جایزه اول بخش مصاحبه جشنواره مطبوعات دفاع مقدس، به مهدی همازاده تعلق گرفت


  مدیریت غیر نظامی جنگ ، رشته مصاحبه ماهنامه سوره با چند تن از فرماندهان سالهای دفاع مقدس در جشنواره مطبوعات دفاع مقدس امسال رتبه اول بخش مصاحبه را كسب كرد.
  این مجوعه گفتگو كه در شماره پنجم ماهنامه سوره در سال 82 به چاپ رسید ه بود به همت مهدی همازاده ابیانه، عضو تحریریه سوره، آماده و تنظیم شده كه توانست عنوان بهترین گفتگو را با موضوع دفاع مقدس در این دوره كسب كند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  سوره