پيشرفته
 

موضوعات :

 • خبر

 • کلمات کليدي :

 • خبر

 • مطلب بعدي >   1749 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 11 : جنگی که بود جنگی که هست

  اخبار خارجی

  ۞ بازجویی از خانواده خواننده ضد جنگ در امریكا

  بازرسی خانه و بازجویی از خانواده یكی از خوانندگان منتقد گروه هیپ‌هاپ، خشم هنرمندان سیاسی را برانگیخت.
  مایكل فرانتی، خواننده اول دسته اسپرهد كه در برنامه "اكنون دموكراسی" در شبكه رادیویی پاسینیكا سخن می‌گفت، این حادثه را فاش كرد. به‌گفته او بازرسان نظامی، ‌خانه مادر یكی از خوانندگان گروه در بوستن را تفتیش كرده‌اند.
  مایكل فرانتی به نقل از این زن كه برای حفظ امنیت از بردن نامش خودداری كرد، می‌گوید: بازرسان با لباس شخصی وارد خانه‌اش شده و عكسهایی از گروه را در حال اجرای برنامه در تظاهرات ضد جنگ به او نشان دادند و درباره حسابهای بانكی، برنامه‌های سفر و پاتوقهای مایكل فرانتی از او سؤالهایی پرسیدند. فرانتی می‌گوید بازرسان به این زن گفتند با كدام نمایندگان مطبوعات حق مصاحبه دارد و با كدام‌یك نباید مصاحبه كند. سپس سی.‌دی.هایی را كه دخترش آورده بود به این بهانه كه نام دو آلبوم آن "مقاومت" است توقیف كردند.
  هنرمندان سیاسی و دیگر طرفداران فرانتی حمایت خود را از او اعلام كرده‌اند. گروه اسپرهد كه هفت‌سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد، تاكنون در چندین راه‌پیمایی ضد جنگِ سانفرانسیسكو، برنامه اجرا كرده است.
  قسمتی از ترانه گروه اسپرهد كه توسط فرانتی خوانده شده و مردم از آن بر روی تی‌شرتها و به‌عنوان شعار راه‌پیماییها استفاده كرده‌اند، چنین است: "می‌توانید دنیا را با بمبهایتان تكه‌پاره كنید؛ اما نمی‌توانید با بمباران به‌دنیا صلح هدیه دهید."

  ۞ ساخت مستند سیاسی "برملا شده: جنگ با عراق"

  "برملا شده: جنگ با عراق" مستندی سیاسی درباره سیاستهای جرج بوش و مشاورانش در مورد مسائل خارجی و جنگ با عراق است كه قرار است در سینماهای نیویورك، بوستون و واشنگتن به‌نمایش درآید.
  این فیلم كه توسط رابرت گرینوالد كارگردانی شده است تفاوتهای ویژه‌ای با "فارنهایت 9/11" دارد. گرینوالد برخلاف مایكل مور از شیرین‌كاریهای تصویری و مونتاژ تصاویر هیجانی استفاده نكرده است، بلكه پرونده عراق را با شیوه‌ای تاریخی و صبورانه بررسی كرده و پشت پرده‌هایی از اظهارات بوش و مشاورانش را برای مخاطب مكشوف می‌كند.
  او به‌طور مستقیم بر ضد بوش كیفرخواست صادر نمی‌كند بلكه با ارائه جمله‌ها و سخنان ضد‌و‌نقیض سردمداران امریكا سعی در هدایت افكار عمومی به سوی پشت‌پرده‌های جنگ عراق دارد.
  پیش‌بینی می‌شود این فیلم 83 دقیقه‌ای همانند فارنهایت 9/11 كه فروشی نزدیك به 150 میلیون‌ دلار داشته است، با استقبال مردم امریكا مواجه شود.

  ۞ انتقاد كارگردان "رودخانه مرموز" از هالیوود!

  شون پن" ستاره صریح‌اللهجه سینما، از هالیوود به‌خاطر كنار گذاشتن سوژه‌های سیاسی انتقاد كرد.
  شون پن" (كه به‌خاطر فیلم "رودخانه مرموز" برنده جایزه اسكار شده است) با فیلم جدیدش "ترور ریچارد نیكسون" در جشنواره كن حضور داشت.
  او از هنرمندان مخالف جنگ است و می‌گوید "سیاست آن‌طور كه ما می‌فهمیم، چنان در زندگی امروز ما ریشه دوانده كه اگر در تابلوهای نقاشی به‌گونه‌ای به آن اشاره نشود از نظر من تابلوهای به‌درد نخوری است."
  پن كه با حضور در عراق و سخنرانی بر ضد جنگ در سال 2003 انتقاد برخی محافل را برانگیخته بود، همچنان به پیگیری مبارزات ضد جنگ و طرح دیدگاههایش در این زمینه ادامه می‌دهد. او می‌گوید: گمان نمی‌كنم هنری پیدا شود كه به‌ وقایع دوران خود واكنش نشان ندهد و فكر نمی‌كنم فیلمهای سیاسی به اندازه كافی ارائه شده باشد.
  فیلم "ترور ریچارد نیكسون" براساس داستان واقعی یك فروشنده مبلمان ساخته شده كه در سال 1974 قصد داشت با كوبیدن هواپیما به كاخ سفید نیكسون را ترور كند.
  پن درباره فیلم می‌‌گوید "موضع تند ساموئل‌بیك، شخصیت محوری فیلم، بر ضد فساد او را وادار به اقدام خشونت‌‌بار می‌كند. اغلب مردمی كه تحت ستم هستند و صدای آنها خاموش می‌شود به شیوه‌ای افراطی و خشن تلافی می‌كنند. امیدوارم با وضعیتی كه در این فیلم نشان داده شده و شباهتی كه با اوضاع كنونی دارد، عده‌ای به فكر بیفتند چنین وقایعی را پیش از وقوع علاج كنند."

  ۞ چشم‌انداز سیاه امریكا در نمایشگاه هنرمند امریكایی

  میگویل مارتین طراح، نقاش و منتقد امریكایی، نمایشگاهی از آثارش را با نام "مردان بی‌نهایت شوم اجتماع: دولت‌مردان، مجیزگوها، نوچه‌ها" برپا كرده است.
  نظام آموزش و پرورش غیر انسانی، سوءاستفاده دولت‌مردان از مردم ناآگاه، و زوایای فراموش‌شده تاریخ امریكا، از جمله مضامینی است كه در آثار میگویل مارتین به‌چشم می‌خورد.
  او معتقد است نظام آموزش و پرورش امریكا، كودكان را حریص، ساده‌لوح، حقه‌باز و فرصت‌طلبانی خودستا و كوته‌بین می‌پروراند. بخشهایی از متن یكی از آثارش چنین است:
  "مربی نیروهای جدید جذب. ساعتهای طولانی تمرین... به‌علاوه كنترل اندیشه... چندی نمی‌گذرد كه گردن‌كلفتهای لباس‌چرمی‌پوش به‌وجود می‌آیند...
  بدنها قوی‌تر و دلها بی‌رحم‌تر می‌شود... آنها مزدور نظام ‌آموزش عمومی هستند و موظف می‌شوند یك عالمه جایزه پلاستیكی بی‌ارزش ببرند...."
  مارتین در مصاحبه‌ای می‌گوید "تا پیش از حوادث یازدهم سپتامبر از سیاست اطلاع زیادی نداشتم و به وقایع جاری با دقت نظر نمی‌كردم." او به لحاظ هنری و سیاسی خود را با مایكل مور مقایسه می‌‌كند و می‌گوید قصد اصلی‌اش از نمایشگاه نشان دادن واقعیتهایی است كه در خلال تحقیقاتش در ارتباطات مالی دولت بوش و مانورهای پشت‌ پرده بر او مكشوف شده است.
  اطلاعاتی كه به گفته او هرگز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های كشور نمی‌یابند.

  ۞ نمایشنامه ضد بوش و بلر در لندن به روی صحنه رفت

  "جنون جرح دوبیا" نام نمایشنامه طنزی است كه به هجو بوش و بلر پرداخته است. استقبال از این نمایش به‌حدی بود كه پس از مدتی زمان اكران طولانی‌تر شد و محل اجرا نیز به سالن بزرگ‌تری انتقال یافت.
  این نمایشنامه در مدت سه‌روز به قلم ژوستن پوچر نوشته شد و خود او نیز توانست با شش‌روز تمرین آن را روی صحنه ببرد.
  جرج بوش در این نمایش به شكل كودكی تصویر شده كه لباس زیر به تن دارد و در یك پناهگاه زیرزمینی گیر افتاده است و از روی حماقت به آنجا "اتاق خواب" می‌گوید. مشاوران بوش بی‌خبر از گیر افتادن او در پناهگاه، در حال طراحی حمله هسته‌ای به عراق هستند.

  ۞ طنز سیاسی افغانستان پس از طالبان

  سایت افغانی "زبان دراز" كه با زبان فارسی دری به انتشار شعر، طنز، چاپ عكس سیاستمداران و رخدادهای سیاسی می‌پردازد، نمونه‌ای از تلاش طنز‌پردازان افغان برای ورود به سوژه‌های سیاسی ـ اجتماعی است.
  در قسمتی از این سایت ضرب‌المثلهای افغانی در بستر فضای امروز حاكم بر افغانستان تفسیر می‌شود. "بچه یك‌روزه ره صد‌ساله رفت" اشاره‌ای است به حامد كرزای و "بادآورده را باد می‌برد" كمكهای خارجی را به تمسخر می‌گیرد.
  در بخشی از سایت شخصی به نام مصطفی كه با خانواده پادشاهی افغانستان نسبتی دارد و گویا به مقام سفارت منصوب شد، به‌خاطر ناتوانی‌اش در سخن گفتن روان به زبان دری، مورد هجو قرار گرفته است و شعری به‌عنوان یك درس برای او در سایت درج شده است كه با این جملات شروع می‌شود: "بابا آب داد، بابا رفت به دلگشا" (نام كاخی سلطنتی و قدیمی).

  ۞ تهدید علیه تابلوی ضد جنگ در گالری سانفرانسیسكو

  لوری هایگ ـ گالری‌دار اهل سانفرانسیسكو ـ كه تابلوی ضد جنگ اثر گای كالول را در ویترین گالری به نمایش گذاشته بود، مورد تهدید افراد ناشناس قرار گرفت.
  این افراد ناشناس با تهدید تلفنی خانم لوری هایگ و وارد كردن خساراتی به گالری از او خواستند هرچه زودتر تابلو را از ویترین بردارد. خانم هایگ به خاطر حفظ امنیت خانواده‌اش مدتی گالری را تعطیل كرد، ولی گروهی از هنرمندان و ناشران سانفرانسیسكو از جمله كسانی مانند ران ترنر كه در گذشته در خط مقدم مبارزان با سانسور بودند، با اعلام حمایت خود از خانم هایگ درخواست كردند دوباره گالری را بازگشایی كند.
  پلیس سانفرانسیسكو پس از تحقیق درباره تهدیدات به خانم هایگ توصیه كرد تابلو را از ویترین گالری بردارد كه او نیز برای حفظ جان خود به این توصیه عمل كرد.
  نقاشی سیاه و سفید كولول تصویر سه سرباز آمریكایی است. یكی از آنها شبیه به لیندی انگلند ـ سرباز آمریكایی كه قرار است به اتهام شكنجه زندانیان ابوغریب محاكمه شود ـ است و سر سیمی را كه به سه زندان عراقی بسته شده در دست دارد. تنها قسمت رنگی تابلو نقش پرچم امریكا روی یونیفورم سربازان است كه خون روی آن پاشیده شده است.

  ۞ تاریخ معاصر افغانستان در سریال "به سوی كابل"

  سریال تلویزیونی "به سوی كابل" به كارگردانی محمد عزیزیه از زاویه‌ای جدید حوادث افغانستان و پیامدهای جنگهای آن را بررسی می‌كند. حمله روسیه به افغانستان، پیدایش القاعده، فریب جوانان عرب و پیوستنشان به القاعده به امید شهادت و جنگ امریكا علیه افغانستان از محورهای این مجموعه تلویزیونی خواهد بود.
  این سریال كه قرار است رمضان امسال به نمایش درآید، نوشته جمال ابوحمدان است. او برای نگارش این اثر تاریخ دو دهه اخیر افغانستان را به دقت مطالعه كرده و بر اساس شرایط حاكم در هر دوره، شخصیتها و سیر دراماتیك را تنظیم كرده است.
  این مجموعه سعی دارد براساس اسناد، رد پای امریكا و پاكستان را در توطئه‌ها و فجایع انسانی به‌تصویر بكشد.

  ۞ اعتراض هنرمند یمنی به رواج ابتذال در ترانه‌های عربی

  ابوبكر سالم موسیقی‌دان یمنی با اعلام اینكه وضعیت روبه‌انحطاط ترانه‌های عربی نتیجه شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاكم بر كشورهای عربی است، رقص و ابتذال موسیقی‌دانهای عرب و بی‌توجهی‌آنها به دغدغه‌های منطقه‌ای را محكوم كرد و گفت: این خواننده‌ها چگونه به خود اجازه می‌دهند این‌ كارها را بكنند در‌حالی‌كه بر زمین زیر پایشان خون می‌چكد. او تأكید كرد وضعیت اسف‌بار ترانه‌های عربی متأثر از وضعیت نابسامان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی كشورهای عربی است.

  ۞ اجازه پخش فیلم مستند "فاجعه جنین" در فلسطین

  "مستند جنین" اثر محمد بكری، قتل ‌عام حدود 60 فلسطینی را در حمله سربازان اسرائیل به اردوگاه جنین در سال 2002 به‌تصویر كشیده است.
  دادگاه رژیم صهیونیستی كه از سال گذشته تاكنون اجازه پخش آن را در فلسطین نداده بود، حكم توقیف را لغو كرد. دادگاه فیلم را "دروغی تبلیغاتی" معرفی كرده بود كه بدون هیچ توجیهی سربازان اسرائیلی را به‌ قتل تعمدی زنان و كودكان متهم می‌كند.
  حكم اجازه پخش فیلم در فلسطین در‌حالی صادر می‌شود كه در این مدت فیلم در دیگر كشورها به نمایش درآمده است و پخش آن برای مردمی كه از نزدیك شاهد آن بوده‌اند تهدیدی برای رژیم اسرائیل به‌دنبال ندارد. دادگاه رأی نهایی را منوط به حذف قسمتهایی از فیلم كرده است. این شرط تاكنون از سوی كارگردان فیلم پذیرفته نشده است.

  ۞ قاضی سعودی تماشای شبكه الحره امریكا را تحریم كرد.

  به نوشته روزنامه الحیات یكی از قضات ریاض به تحریم تماشا ـ شبكه امریكایی الحره ـ و همچنین فعالیت و سفارش تبلیغ در آن، فتوا داد.
  شیخ ابراهیم ‌بن ناصر الخصیری كه از قضات دادگاه عالی پایتخت عربستان به‌شمار می‌آید این شبكه را مروج فساد دانست و كارمندان آن را مزدوران امریكا معرفی كرد. او هدف الحره را باز كردن راه تسلط امریكا بر ابعاد مذهبی، سیاسی و اجتماعی كشورهای منطقه می‌داند و می‌گوید: "این شبكه‌ای است كه برای اعراب برنامه پخش می‌كند تا آنها را به ضعف بكشد و بر آنها مسلط شود... حكومت امریكا هرگز نخواهد پذیرفت كه چیزی غیر از آنچه می‌خواهد بر صفحه این شبكه گفته شود."
  روزنامه‌های عربستان هم اعلام كردند امامان جماعت در مساجد این كشور با اعلام اینكه واشنگتن جنگ عقیدتی را بر ضد مسلمانان آغاز كرده است، شبكه الحره را تلاشی در راستای سست كردن عقاید مسلمانان به‌ویژه زنان نسبت به تعالیم دینشان معرفی كرده‌اند.
  گفتنی است شبكه الحره كه در راستای طرح "خاورمیانه بزرگ" فعالیت خود را آغاز كرده، تهدیدی جدی برای حكومت ریاض به‌شمار می‌رود.
  الحره كه حدود سه‌ماه پیش فعالیتش را آغاز كرده است به‌طور كامل از سوی دولت امریكا تأمین بودجه می‌شود و در تلاش است در میان شبكه‌های عربی جایگاه قابل ‌قبولی پیدا كند.

  ۞ كارگردان "مسیر 181" به قتل تهدید شد.

  مستند "مسیر 181" چندی پیش در رام‌الله به‌نمایش درآمد. این فیلم كه به كارگردانی میشل خلیفی فلسطینی و با مشاركت ایال سیفان كارگردان اسرائیلی ساخته شده است از قطعنامه 181 سازمان ملل به‌عنوان ایده اصلی استفاده كرده است.
  ایان سیفان از اسرائیلیهای ضد صهیونیسم است و به‌عنوان چهره‌ای ضد شارون و با توجه به سیاستهایش مانند احداث دیوار حایل و گسترش شهركهای یهودی، شناخته می‌شود. سیفان به‌خاطر فعالیتهایش از جمله فیلم "مسیر 181" از سوی سازمانهای صهیونیستی به قتل تهدید شد. چندی پیش ظرفی پر از خون كه گلوله تفنگی در آن شناور بود برایش ارسال شد و در نامه‌ای كه همراه بسته ارسال شده بود نوشته شده بود كه گلوله بعدی بدنت را پاره خواهد كرد.
  این فیلم چهار‌ساعته، روستاهای مسیری را كه بر اساس قطعنامه 181 سازمان ملل باید مرز فلسطین و اسرائیل باشد به‌تصویر كشیده است. بیش از 140 روستای فلسطینی در این مسیر قرار دارند كه برخلاف قطعنامه سال 1948 هم‌اكنون در قسمت اشغالی فلسطین قرار گرفته‌اند. ظلم و تجاوز به این روستاها و مشكلات معیشتی و امنیتی آنها محورهایی است كه مستند "مسیر 181" را تشكیل داده است.

  ۞ ابتكار یك هنرمند چك در برپایی نمایشگاه ضد كمونیست

  ژسكا اسكالینك هنرمند ناراضی چك در اقدامی ابتكاری نمایشگاه "مینی سالون" را در گالری هنر دانشگاه یوملس‌دار تموت برپا می‌كند.
  این هنرمند چك كه معتقد است سركوب هنرمندان از میراثهای نظام شكست‌خورده‌های كمونیسم در قرن بیستم است، با ارسال 244 جعبه به ابعاد 2×6×6 اینچ برای 300 هنرمند، از آنها خواسته است آثار خود را در این جعبه‌ها قرار دهند.
  ابعاد كوچك جعبه‌ها نمادی از محدودیتهای حكومتهای كمونیستی است.
  در این نمایشگاه كه با مضمون "حبس" برپا می‌شود آثار منحصر‌به‌فردی به نمایش درآمده است. در یكی از جعبه‌ها سه فشنگ را درون لانه پرنده‌ای می‌بینیم. در جعبه دیگر تعداد زیادی چوب كبریت ریخته شده است تا به تلویح وضعیت پرالتهاب و در شرف انفجار را القا كند. مضامینی مانند "سانسور" نیز در نمایشگاه مورد توجه قرار گرفته است.
  دولت جمهوری چك، مجموعه "مینی سالون" را جزء گنجینه ملی این كشور اعلام كرد.

  ۞ انتقاد هنرمند مصری از سیاست كشورهای عربی در نمایشگاه فرانكفورت

  داستان‌نویس مصری جمال غیطانی كمیته هماهنگی مشاركت كشورهای عربی در نمایشگاه كتاب فرانكفورت را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد. این نویسنده مصری كه از سوی كمیته هماهنگی اجازه حضور در نمایشگاه فرانكفورت را دریافت كرده بود، حذف برخی از نویسندگان عرب را از فهرست حاضرین در نمایشگاه به‌دلایل سیاسی دانست و آن را مورد انتقاد قرار داد و از میان آنها به دكتر احمد زدیل و داستان‌نویس مشهور مصری صنع‌الله ابراهیم اشاره كرد.
  صنع‌الله ابراهیم از نویسندگان مطرح مصر است كه چندی پیش از قبول جایزه نقدی وزارت فرهنگ مصر خودداری كرد. وی گفته بود نمی‌تواند جایزه را از حكومتی كه اجازه اقامت سفیر اسرائیل را در كرانه نیل داده است، و سفیر امریكا با اجازه آن یك محله كامل را در پایتخت اشغال كرده بپذیرد، درحالی‌كه اسرائیل و امریكا به كشتار فلسطینیان و عراقیها مشغول‌اند.
  گفتنی است نمایشگاه فرانكفورت بزرگ‌ترین نمایشگاه كتاب دنیاست كه هر‌سال با مشاركت كشورهای مختلف در آلمان برگزار می‌شود. كشورهای عربی امسال به‌عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشتند.

  ۞ پژوهشگر عراقی؛ دستهای بیگانه ابتذال را در عراق رواج می‌دهند.
  نزار خضیر پژوهشگر عراقی با انتقاد شدید از ترانه "پرتقال" تصریح كرد كسانی از بیرون با همكاری غربگراهای داخلی سعی دارند فرهنگ ابتذال را در عراق رواج دهند.
  این پژوهشگر عراقی ساكن یمن معتقد است این ترانه كه به صورت ویدئوكلیپ ساخته شده است تصویر زننده‌ای از زن عراقی ترسیم می‌كند و از او می‌خواهد سمبلی از دوره جدیدی شود كه اخلاق و ارزشها در آن جایی ندارد.
  خضیر كه كارشناس ادبیات و میراث فرهنگی محسوب می‌شود می‌گوید هرچند پس از سقوط صدام درهای عراق به‌روی جهان باز شد ولی این گشایش به روی بازارهای ابتذال بود، نه دنیای متكامل.
  خضیر حاضر شدن دهها رقاصه بر روی صحنه و به‌كارگیری عبارات زننده و ركیك را در این ویدئو‌كلیپ نمونه‌ای از "فرهنگ اشغالگری" می‌داند و توضیح می‌دهد بیشترین زنانی كه در این ویدئو‌كلیپ حضور دارند قبل از سقوط صدام عراق را ترك كرده‌اند.
  او معتقد است خروج آنها از عراق به‌منظور استفاده دستهای بیگانه از آنها برای ترویج فرهنگ ابتذال در عراق، صورت گرفته است.
  ویدئو‌كلیپ "پرتقال" هم‌اكنون از شبكه‌های ماهواره‌ای عربی در حال پخش است.

  ۞ اولین حضور ایران در نمایشگاه كتاب الجزایر

  ایران امسال برای نخستین‌بار در نمایشگاه كتاب الجزایر حضور یافت.
  این نمایشگاه از تاریخ دوم نوامبر امسال به‌مدت ده‌روز فعالیت خود را آغاز كرد.
  نهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب الجزایر با مشاركت 587 ناشر داخلی و خارجی برپا شد كه در میان آنها 224 ناشر از كشورهای عربی، 42 ناشر از اروپا و 91 ناشر از ایران‌، آمریكا و دیگر كشورها وجود داشت.
  در نمایشگاه امسال الجزایر از شخصیتهای فكری كه در پیروزی انقلاب الجزایر نقش مهمی داشتند، تقدیر شد كه فرانتز فانون متفكر افریقایی از برجسته‌ترین آنهاست.
  گفتنی است ایران و آمریكا برای اولین‌بار در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

  ۞ برپایی نمایشگاه عكس اردن در محكومیت احداث دیوار حائل.
  نمایشگاه عكسی با‌عنوان "دیوار را متوقف كنید" در محكومیت احداث دیوار حائل در سرزمین اشغالی در پایتخت اردن برگزار شد. در این نمایشگاه كه با حدود 100 قطعه عكس برپا شد گوشه‌ای از رنجهای شهروندان فلسطینی كه حاصل احداث دیوار حائل است در معرض دید عموم قرار گرفت.
  در مدخل نمایشگاه ماكتی از دیوار حائل به ارتفاع 3/5 متر ساخته شده است به‌طوری كه بازدیدكنندگان برای ورود به سالن اصلی باید از شكاف میان آن عبور كنند. نماینده جنبش ضد دیوار حائل در اردن "اسیر بطاینه" این جنبش را كاملاً مردمی می‌داند كه از رام‌الله آغاز گردیده و هدفش متوقف ساختن پروژه احداث دیوار و تخریب قسمتهای ساخته شده است.
  در این نمایشگاه افزون بر عكسهایی كه مشكلات خانواده‌های فلسطینی به‌دنبال احداث دیوار را نشان می‌دهد، نقشه‌ها و ماكتهایی نیز از شهرهای واقع در مسیر دیو و تغییرات به‌وجود آمده در آنها، قرار داشت.

  ۞ شاعران عراقی؛ رزمندگان عرصه فرهنگ

  عراقیها سالهاست با قصیده‌های مقاومت آشنایی دارند، محمد‌مهدی جواهری، الرمافی و عبدالغنی از جمله شاعران مبارز عراق در زمان اشغال این كشور به‌دست نیروهای بریتانیا بودند.
  پس از اشغال عراق به‌دست نیروهای امریكایی و پس از شكل‌گیری حكومت موقت برخی از شعرهای آن زمان بار دیگر در روزنامه‌ها به‌چشم می‌خورد. هرچند كمیت آن قابل توجه نیست.
  در میان شاعران جوان عراق موج جدیدی از شعرهای مقاومت و ضد اشغال شكل گرفته است، اما این اشعار جایی برای انتشار پیدا نمی‌كند. گذشته از روزنامه‌های وابسته به دولت موقت و وابسته به امریكا، روزنامه‌های ضد امریكایی نیز از بیم توقیف و تعطیلی حاضر به چاپ این اشعار نیستند. این در‌حالی است كه این اشعار در میان جوانان مخالف اشغال رواج خوبی پیدا كرده است، و به‌ویژه در مناطقی كه مقاومتشان شهرت بیشتری دارد، مانند اعظمیه واقع در منطقه مركزی بغداد، مناطق غربی عراق، موصل، بیجی، سامرا و بعقوبه، یافتن نسخه‌ای از اشعار مقاومت كار چندان سختی نیست.
  گرایشهای فكری این شاعران طیف وسیعی را شامل می‌شود ولی مضمون مشترك "مقاومت در برابر اشغال" در تمام این اشعار قابل مشاهده است.
  محمد‌سعید الجمیلی یكی از این هنرمندان است كه قصیده‌ای با نام "صفحه‌های عزت" سروده است.
  شعر عراقی پیش از سقوط صدام عرصه‌ای جز تمجید از حاكم این كشور و رؤیاهای او نمی‌شناخت، ولی پس از اشغال مانع اصلی از پیش‌روی شاعران عراق برداشته شد. بسیاری از شاعران جوان امروز در دوران صدام به‌عنوان شاعر شناخته‌شده نبودند. این طیف جدید اكنون خود را در مقابل كشوری اشغال‌شده و حاكمانی با ادعای دموكراسی می‌بینند و این تقابل محدودیتهای جدیدی برای آنها به ارمغان آورده است. عبدالفتاح صالح‌العانی یكی دیگر از این شاعران است و قصیده‌ای با عنوان "دموكراسی امریكا" دارد. متأسفانه ترجمه شعر او به فارسی زیبایی آن را از بین می‌برد. او در این شعر به برنامه‌های امریكا برای مشرق‌زمین مسلمان و از آن جمله حذف ماده‌های اسلامی از نظام آموزش و پرورش اشاره می‌كند كه به بهانه مقابله با ترویج تروریسم در‌صدد تغییر آنهاست.
  مهم‌ترین دغدغه این شاعران توزیع شعرهایشان در این مرحله حساس از تاریخ عراق است.
  یكی از این شاعران كه خود را به خبرنگار قدس‌پرس "ابن‌الرافدین" معرفی كرده است می‌گوید "ترس ما از این است كه تاریخ بنویسد شعر عراقی با حوادث زمان همراه نبود. ما شعرِ مبارز می‌نویسیم و این چیزی است كه از شعر مقاومت فلسطین آموخته‌ایم... هیچ چاره‌ای نیست جز اینكه قلمها و فكرها را برای حل مسئله‌مان و كمك به مقاومت به‌كار بگیریم.
  او اضافه می‌كند تفاوت ما با فلسطینیها در این است كه اینجا هیچ روزنامه‌ای حاضر به چاپ شعرها نمی‌شود حتی روزنامه‌هایی كه به‌ مقابله با اشغالگران شهرت دارند... نهایت كاری كه توانسته‌ایم انجام دهیم تكثیر شعرها و توزیع آن در مساجد و برخی اماكن كه فكر می‌كردیم به این ادبیات علاقه دارند، بوده است.
  یكی دیگر از راههایی كه این شاعران یافته‌اند نوار كاست است. شعرها به صورت سرود‌های بدون موسیقی و در برخی موارد همراه با موسیقی روی نوار ضبط می‌شود و نوارها برای توزیع به اماكن مورد نظر ارسال می‌گردد.
  جالب اینجاست كه این طیف از هنرمندان عراق علی‌رغم مشكلات بسیاری كه دارند، فلسطین را از یاد نبرده‌اند و برای آرمان سرزمین قدس نیز شعر می‌سرایند. عبدالفتاح العانی در یكی از قصایدش جهاد را تنها راه پیروزی فلسطینیان معرفی می‌كند.
  به نوشته روزنامه قدس پرس قصیده‌های مقاومت را باید روی دیگر مقاومت مسلحانه در عراق دانست.

  دسته بندي هاي برگزيده
  سوره