پيشرفته
 

موضوعات :

 • ویژنامه شعر و موسیقی ضد استکباری
 • شعر

 • کلمات کليدي :

 • شعر
 • امریکای جهانخوار

 • محمد رضا شقیعی کد کنی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1498 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 27 : صدور انقلاب به زبان موسیقی

  نیویورک

  شعر ضد آمریکایی از استاد شفیعی کدکنی

  استاد محمدرضا شفیعی کدکنی را همه می شناسند، اما شاید کمتر کسی شعر ضد آمریکایی ایشان را با عنوان «نیویورک» شنیده باشد. در سالهایی که استاد برای تدریس در پرینستون آمریکا به سرمی‌برد، این شعر کوتاه را سرود که اگرچه در آثاری همچون «هزاره دوم آهوی کوهی»[i] منتشر شد اما کمتر به چشم آمد.

  شاید به همین خاطر باشد که مصطفی محدثی خراسانی این كتاب را در کنار اثر دیگری به نام «آینه‌ای برای صداها» جزو بهترین كتاب‌هایی می نامد که كه تا به حال خوانده‌است و می افزاید: "در واقع این دو اثر از نظر من دایرالمعارفی از فرهنگ و تمدن، عرفان و فضیلت‌هایی است كه امروز ما وارث آن هستیم و همه‌ی این‌ها در این دو اثر به خوبی متجلی است. در این اثر ذهن و زبان منسجم و سرشار از هوشمندی و خلاقیت و كشف و شهود سرآینده  به خوبی به چشم می‌خورد و از این رو اثری است كه می‌توان مطالعه آن را به هر جوان ایرانی توصیه كرد. در واقع افرادی كه می‌خواهند با شعر و زبان امروزی به خوبی آشنا شوند، مطالعه‌ی این اثر برای آن‌ها از واجبات است. چرا كه در آن با تمام معیارهای صحیح ادبی مواجه می‌شوند. در واقع كتاب «هزاره كوهی» یكی از ناب‌ترین مجموعه‌های «م.سرشك» است كه در زمره‌ی ماندگارترین اشعار معاصر فارسی قلمداد شده است و برای همیشه ماندگار می‌ماند. در این مجموعه اشعار از قدرت موسیقایی بیش‌تری برخوردارند و زبان شاعر پخته‌تر و اندیشه‌هایش فلسفی‌تر است. نكته قابل توجه در این اثر این است كه شاعر به سنت‌های ادبی ایران و اسلام نیز به زیبایی دلبستگی نشان داده است و این رایحه‌ی فرهیختگی را در جای جای آثارش منتشركرده است. در واقع زبان در این دو مجموعه دقیق و فصیح و روشن است و اثری از مغلق گویی و پرگویی درآن‌ها دیده نمی‌شود. از این رو مطالعه‌ی این اثر در كنار این‎كه با لذت‌بخشی برای خواننده همراه است، گنجینه‌ای از معلومات را نیز در اختیار او قرارمی‌دهد."

  اینک مجال مناسبی است تا این اثر خواندنی از استاد نیز همچون آثار دیگر ایشان که از گلوی سازها و حنجره ها تاکنون برآمده است، مورد توجه قرار گیرد:

  نیویورک

  او می مکد طراوت گل ها و بوته های افریقا را

  او می مکد تمام شهد گلهای آسیا را

  شهری که مثل لانه ی زنبور انگبین

  تا آسمان کشیده،

  و شهد آن: دلار.

  یک روز

  در هرم آفتاب کدامین تموز

  موم تو آب خواهد گردید

  ای روسپی عجوز؟

     [i]- شفیعی کدکنی- محمدرضا، هزاره دوم آهوی کوهی: پنج دفتر شعر: مرثیه های سرو کاشمر، خطی ز دلتنگی، غزل برای گل آفتابگردان، .. ، نشر سخن.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه