پيشرفته
 

موضوعات :

 • اجتماعی
 • سیاست

 • کلمات کليدي :

 • جبهه فرهنگی
 • توزیع کتاب

 • جمال یزدانی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • جای خالی علم «درگیر»

 • مطلب بعدي >   1667 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  گفتارهای فرهنگی سیاسی

  به بهانه انتشار 9 کتاب از عماد افروغ

  جمال یزدانی

  ۲6 آبان‌ماه ۱۳۸۷ در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي نشست نقد و بررسي «گفتارهاي فرهنگي سياسي» مجموعه 9 جلد از کتاب‌هاي "عماد افروغ" برگزار شد. در اين نشست افروغ مجموعه 9 جلدي گفتارهاي فرهنگي و سياسي خود را معرفي کرد. اين مجموعه را سوره مهر منتشر کرده است.

  1. «هويت ايراني و حقوق فرهنگي»

  مقوله‌ حقوق فرهنگي ناظر به اين نكته اساسي است كه مفهوم حق را نبايد صرفا در عرصه‌هاي فردي و آزادي‌هاي اساسي، مدني و سياسي جستجو كرد و وظايف دولت را نيز نبايد محصور در حقوق دانست بلكه به دليل وجه اجتماعي حيات انساني و به عبارتي هستي اجتماعي انسان‌ها وظايف دولت كه خود تجلي يك حق اجتماعي، سياسي است شامل حقوق گسترده‌تر فرهنگي نيز هست.

  2. انقلاب اسلامي و مباني بازتوليد آن

  جمهوري اسلامي در مخالفت مبنايي با جدايي دين و اخلاق از سياست يا به عبارتي «سكولاريسم» شكل گرفته و منادي پيوند دين و اخلاق با سياست است اما خطري كه برخواسته از آرمان‌هاي متعالي و زمينه‌هاي مستعد فرهنگي و تاريخي را تهديد مي‌كند سياسي شدن دين و اخلاق ابزارگرايي ديني و يا به عبارتي «ماكياوليسم» مذهبي است.

  آسيب‌شناسي انقلاب اسلامي يكي از فصول و «ماهيت، ضرورت و اركان نقد در جمهوري اسلامي» از ديگر مباحث كتاب است.

  3.«ما و جهاني شدن»

  اين كتاب ابعاد و ريشه‌هاي گوناگون موضوع "جهاني‌شدن" را با نگاهي محققانه مورد بررسي قرار داده و به ارزيابي انتقادي تناقض‌ها و امكان وجودي اين پديده پرداخته است. اين اثر مي‌كوشد قابليت‌هاي مفهومي جهاني‌شدن را براي بسط و گسترش مقوله "جهاني شدن اسلامي" كه ارتباط وثيقي با امت‌ اسلامي به‌طور عام و مهدويت به‌طور خاص دارد، تبيين كند.

  4.«مناقشه حق و مصلحت و بن‌بست دانشجويي»

  مناقشه حق و مصلحت و نسب آن با چالش‌هاي مربوط به جنبش دانشجويي و ضرورت حل اين مناقشه به منظور آزاد‌سازي فكري و ايدوئولوژيك جنبش دانشجويي از دولتي شدن و ابزارهاي هژمونيك و استيلاي فرهنگي اصحاب قدرت از مباحث مطروحه در اين كتاب است. اين پرسش مطرح شده که آيا اين امكان وجود ندارد كه ارزش‌هاي غايي فداي انگيزه‌هاي قدرت‌طلبي شوند و يا بالاتر قدرت سياسي و يا حتي قدرت اقتصادي محور تعيين ارزش‌ها و حق و باطل شوند.

  5. محتواگرايي و توليد علم

  مفهوم ‌علم و مباني نرم‌افزاري آن در قالب فلسفه علم، جامعه‌شناسي علم، مباني متافيزيكي و نسبت آن با فرهنگ و جامعه و سوال‌هايي مربوط به دانشگاه اسلامي و جامعه‌شناسي ديني و چالش‌هاي مربوط به وحدت حوزه و دانشگاه و آسيب‌شناسي دانشگاه از مباحثي است كه در اين كتاب مورد بررسي قرار گرفته است. بايد به اين نکنه توجه کنيم که همزمان با اينکه از مقابله و مصاف نرم‌افزاري با غرب سخن مي‌گوييم و قابليت‌هاي نظري و مفهومي و معنوي و تاريخي و ديني خود را به رخ مي‌كشيم، غرب را مرجع داوري تلاش‌هاي علمي خود قرار مي‌دهيم.اين مصيبتي است كه به جان ما افتاده است.

  6.«گفتگو ابزار يا گفتمان»

  پرداختن به سؤال گفتگو به مثابه ابزار يا گفتمان و بررسي مباني هستي‌شناختي گفتگوي تمدن‌ها و چالش‌هاي آن و اشاره به ضرورت گفتگوي ميان ديني و بين ديني از جمله مباحثي است كه در اين كتاب مورد بحث قرار مي‌گيرد.

  با توجه به شرايط كنوني جهان، قابليت‌هاي نهفته در انقلاب اسلامي و لايه‌هاي تودرتوي آن و ملزومات نظري و فلسفي گفتگو، ضروري است كه در نگاه خود به جهان تغييراتي اساسي به وجود آوريم و ضمن وقوف بر ضرورت گفتگو به ويژه گفتگوي بين اديان قابليت‌هاي‌مان را به رخ كشيده و در معرض داوري قرار دهيم.

  7.«حقوق شهروندي و عدالت»

  بحث‌هاي اين كتاب عمدتا حقوق شهروندي است، يعني اصلا حقوق شهروندي به چه معناست، مفهوم آزادي و نظريه‌هاي آزادي مطبوعات، جامعه مدني و هويت آن در ايران، حزب و مصداق آن در جامعه مدني، خرده فرهنگ‌ها مشاركت و وفاق ملي، اتحاد ملي و انسجام اسلامي و دو ديدگاه و بحث هم در مورد عدالت است. حقوق شهروندي در ابعاد فردي و اجتماعي و طرح مفاهيمي از قبيل آزادي، جامعه مدني، وفاق، عدالت، تحرب و ارزيابي موانع پيش‌روي حقوق و سياست‌هاي پيشنهادي از مباحثي است كه در اين كتاب مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

  «روشن فكري و اصل‌گرايي فلسفي»

  درا ين کتاب تاکيد شده که يكي‌از پيش فرض‌هاي روشنفكري «حق مدار بودن» آن نسبت به انسان‌هاست و اگر روشنفكر قايل به حقوق ثابت براي انسان‌ها نباشد، اصولا آگاهي بخشي و رهايي چه معنايي خواهد داشت.

  9. گفتگوهاي سياسي

  كتاب "گفتگوهاي سياسي" مجموعه گفتگوهايي با برخي نشريات و روزنامه‌هاي سراسري است و نوعي ارزيابي وضعيت کنوني انقلاب، چالش‌هاي پيش رو و عملکرد دولت است. گفتگوهايي را كه مقداري نسبت به ساير گفتگوها جنبه آكادميك بيشتري داشت در اين كتاب جمع‌آوري كردم. اميدوارم اين گفتگوها بتواند تصوير نسبتا واقع‌نمايي از بخشي از عرصه سياست نشان دهد.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه