پيشرفته
 

موضوعات :

 • غزه
 • کاریکاتور

 • کلمات کليدي :

 • غزه
 • کاریکاتور

 • سید مسعود شجاعی طباطبایی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • در جستجوی عمارهای آمریکای لاتین

 • مطلب بعدي >   1704 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  کاریکاتور غزه

  سيدمسعود شجاعي طباطبايي

  محاصره ناجوانمردانه‌اى كه رژيم صهيونيستى از دو سال قبل عليه مردم غزه اعمال کرد ما را بر آن داشت تا مسابقه‌اى به شكل بين‌المللى با موضوع غزه برپا كنيم و از كاريكاتوريست‌هاي دنيا بخواهيم با هنر خود با مردم مظلوم فلسطين همراهی کنند.

  غالب رسانه‌هاى قدرتمند در اختيار لابى‌هاى صهيونيستى و استكبار جهانى است، و مردم دنيا از طريق تلويزيون و رسانه‌هاى مكتوب كمتر از وقايع تلخى كه هر روز در فلسطين و خصوصا در غزه رخ مي‌داد و مى‌دهد مطلع مى‌شوند. ولى خوشبختانه عرصه اينترنت امكان بسيار خوبى ايجاد كرده تا بتوانيم مسابقات متعددى از جمله اين مسابقه را ساماندهى كنيم. سايت ايران كارتون كه به‌طور متوسط هر ماه بيش از 6 ميليون بازديد از آن صورت مى‌گيرد و سال گذشته به عنوان بهترين سايت مرجع كاريكاتور دنيا انتخاب شد، محل مناسبى براى برپايى نمايشگاه بين‌المللى كاريكاتور غزه به شكل اينترنتى بود. به‌واسطه تعاملى كه در اين عرصه با سايت‌هاى تخصصى كاريكاتور در سراسر دنيا داشتيم، توانستيم اين موضوع انسانى را به شكل فراگير در عرصه جهانى مطرح کنيم.

  حضور هنرمنداني از 65 كشور دنيا با 2520 نشان‌دهنده توجه خاص كاريكاتوريست‌هاى جهان نسبت به موضوع بود. 650 اثر در مرحلة اول انتخاب و در سايت ايران كارتون به نمايش درآمد. 300 اثر هم به مناسبت شصتمين سالروز اشغال فلسطين در موزة هنرهاى معاصر فلسطين، فرهنگسراى خاوران و فرهنگسراى بهمن به نمايش عمومى درآمد.

  داوران خارجى مسابقه به شكل سمبوليك از ايران و جهان بدين ترتيب انتخاب شدند: آقايان هانى عباس از فلسطين، كارلوس آموريم از برزيل/ آمريكاى لاتين، داچوان زيا از چين/ خاور دور، رائد خليل از سوريه به همراه محمد امين آقايى و قاسم لطفى و سيد مسعود شجاعى طباطبايى از ايران.

  آثار رسيده سه محور داشت: مظلوميت مردم غزه، جنايات رژيم صهيونيستى و در نهايت مقاومت مردم فلسطين. در رايزنى‌هايى كه از طريق اينترنتى با داوران مسابقه انجام گرفت، قرار شد تاكيد اصلى در انتخاب آثار برتر بيشتر در نمايش مقاوت مردم غزه باشد.  آثار نفرات اول تا سوم با اين رويكرد موردنظر قرار گرفتند و ده نفر بعدى كه شايسته دريافت لوح تقدير بودند، از دو بخش ديگر اانتخب شوند.

  سه نفر برگزيده اول تا سوم به دلايل ذيل حائز اين رتبه‌ها شدند. سعيد صادقى كاريكاتوريست ايرانى توانست به‌زيبايى افكار حقيقى مردم »غزه « را نشان دهد. او در طرح خود نقشه غزه را به شكل آتشفشانى در حال انفجار به تصوير كشيده بود. آتشفشانى كه دامنه آن رژيم صهيونيستى را فرا خواهد گرفت. مارسيو ليته كاريكاتوريست برزيلى در مكان دوم قرار گرفت. او در كاريكاتور خود اسلحه‌اى را به تصوير كشيده، كه بخشى از اجزاى اين اسلحه نقشه غزه است و ماشه آن پرچم فلسطين را نشان مى‌دهد. از برزيل 45 نفر از با حضور پرتعداد خود توجه ويژه‌اى نسبت به اين مسأله انسانى داشتند.

  نفر سوم ليوسويا كاريكاتوريست اهل اندونزى ببود که در طرح خود دماسنجى را به تصوير كشيده كه درجه حرارت بالاى آن، وضعيت بحرانى »غزه « را نشان مى‌دهد. او در اين طرح به استعاره به جاى جيوه از نماد خون در دماسنج استفاده كرده‌است، خوني كه از قالب خود بيرون زده و در حال فوران است. از اندونزي 65 نفر در اين مسابقه شرکت کردند که از نظر تعداد بعد از هنرمندان ايران در رتبه دوم بودند. يک سال و نيم قبل از شروع جنگ22 روزه فراخوان اين مسابقه اعلام شده بود و هنرمندان کاريکاتوريست به خوبي با ددمنشي صهيونيست‌ها آشنا بودند. طرح‌هاي ارسالي کاملا گوياي اين مساله است. به نظر مي رسد بعد از جنگ 33 روزه با لبنان و جنگ 22 روزه با مردم غزه، اگر همين گونه پيش برود با يک جنگ 11 روزه ديگر، اوقات خوش اشغالگري براي هميشه به سر خواهد آمد.

  وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى در بازديد از نمايشگاه با اشاره به حضور كاريكاتوريستهاى 65  كشور جهان در مسابقه بين المللى كاريكاتور غزه و نقش ايران در تبديل اين هنر به يك كانون بزرگ اعتراض و افشاگرى عليه ظلم و تجاوز و همبستگى با ملتهاى مظلوم جهان گفت: يكى از توفيقات عظيم هنرهاى تجسمى ما در سالهاي اخير در عرصه كاريكاتور بوده است و هنر كاريكاتور در سالهاى اخير تبديل به مصداق واقعى و تجسم عينى هنر اصيل و متعهد و انسانى شده و آن را الگويى براى ديگر رشته ها و شاخه هاى هنرى در ايران كرده است. تجربه نشان داده كه اگر ما، تقليد نكنيم و حرف خودمان را بزنيم و زبان و نگاه مستقل و منحصر بفرد خود را حفظ كنيم، نگاه هنرشناس همه جهان هم با ما همراه مى شود و در برابر حقيقت، خضوع مى كند. اين بيان و انديشه اصيل را مى توان بعنوان الگويى موفق در ساحت ادبيات و رمان، سينما، تئاتر، موسيقى و انواع هنرهاى تجسمى پياده كرد و نتايج درخشان آنرا نيز مشاهده نمود.

  خالد مشعل دبير سياسى جنبش حماس هم روز هشتم خردادماه 1387 از نمايشگاه بين المللى كاريكاتور غزه ديدار كرد و نمايشگاه را بسيار تاثيرگذار و بزرگ ارزيابى كرد وگفت: اين نمايشگاه قطعا حلقه‌اى از مبارزه عظيم و تاريخى مردم فلسطين در برابر جبهه متحد تجاوز و زورگويى از اسرائيل تا آمريكاست و هنرمندان حاضر در عرصه بى شك در صف مقدم پيكار با ظالمان اشغالگر جاى گرفته‌اند .خالد مشعل همچنين پيشنهاد كرد اين نمايشگاه در كشورهاى عربى، خاورميانه و كشورهاى اروپايى به صورت دوره‌اى و مستمر برپا شود تا يك جبهه گسترده و واحد جهانى بر عليه صهيونيسم، در عرصه هنر، اعلام حيات كند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه