پيشرفته
 

موضوعات :

 • ادبیات

 • کلمات کليدي :

 • ادبیات داستانی
 • جشنواره داستان انقلاب

 • ابراهیم حسن بیگی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1619 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  جشنواره در شرف تکوين

  دومین جشنواره  داستان انقلاب

  ابراهيم حسن‌بيگي

  چندسالي است که خبر برگزاري جشنواره‌هاي ريز و درشتي در عرصه‌هاي مختلف کشور، در صدر و ذيل اخبار صدا و سيما و مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته است. دلم مي‌خواست جايي بود و به ما مي‌گفت از ابتدا تا انتهاي سال جاري چه تعداد جشنواره در کشوربرگزار شده است. گمان کنم بيش از هزار جشنواره در کشور شاهد بوديم که از توليد کنندگان و پديدآورندگان کالاها در  همه عرصه‌ها تقدير کرده است.

  در حوزه فرهنگ و هنر جشنواره‌هاي ريز و درشت دولتي و خصوصي زيادي را شاهديم که متوليان آن، منتظرند تا در چرخه توليد اتفاقي بيافتد و اثر يا آثار برتري پديد آيد تا همه آنها به حکم وظيفه‌اي که برعهده دارند، از پديدآورنده آن اثر هنري و ادبي تقدير و تشکر کنند. البتهت فقط با ديپلم افتخار  و چند دانه سکه‌اي که باز جاي شکرش باقي است! حال اگر اثر درخوري توليد نشود چه بهتر! آنها جشنواره را برگزار کرده‌اند و سکه‌ها را نيز در صندوق امانات خود ذخيره کرده‌اند براي سال آينده يا روز مبادا!

  اگر فکر کنيد بين توليدگنندگان آثار فرهنگي و به ويژه ادبي با برگزارکنندگان جشنواره‌هاي ادبي رابطه‌اي هست، خيالتان راحت باشد که من مي‌گويم هيچ رابطه‌اي وجود ندارد. نويسنده در نوشتن داستانش کار خودش را مي‌کند و به اندازه‌ها و خط‌کشي‌هاي جشنواره‌هاي ادبي هم کاري ندارد. حال اگر بعد از انتشار کتابش جشنواره‌اي به او جايزه بدهد، چه بهتر و اگر هم ندهد اتفاقي نمي‌افتد و اين نشان مي‌دهد که جشنواره‌ها هيچ انگيزشي براي نويسنده ندارد. مگر جشنواره‌اي که جاذبه‌هايش انگيزه‌ساز باشد و به رند توليد اثر کمک کند.

  از بين ده‌ها جشنواره ادبي، تنها جشنواره داستان انقلاب اسلامي ار مي‌شناسم که نويسنده قبل از چاپ اثرش، نگاهي اميدوارانه به آن دارد. اميدوارانه از اين جهت که اگر اثرش برگزيده شود، هم جايزه قابل توجه آن نصيبش مي‌شود و هم در به چاپ رساندن اثر دغدغه‌اي نخواهد داشت؛ چراکه دفتر جشنواره داستان انقلاب آن را به چاپ خواهد رساند.

  جشنواره داستان انقلاب اگر خوب اداره شود و انعکاس رسانه‌اي بيشتري پيدا کند، شايد بتواند در ورود موضوع انقلاب اسلامي در آثار نويسندگان گام‌هاي خوبي بردارد. اين جشنواره هدفش ترويج موضوع انقلاب در آثار ادبي است و به همين دليل دستورکارش بررسي آثار چاپ نشده است.

  انقلاب اسلامي و تاريخ رويدادهاي آن ار خرداد 42 تا بهمن 57 از موضوعات نسبتا فراموش شده ادبيات داستاني ماست. جشنواره داستان انقلاب اسلامي طي دوسال اخير توانست تا حدودي اين موضوع مهم را ار محاق فراموشي بيرون بياورد. البته هنوز جشنواره داستان انقلاب نتوانسته نويسندگان پيش‌کسوت و با تجربه را با خود همراه کند که البته اگر چنين اتفاقي هم نيافتد جاي نگراني نيست، چون جشنواره داستان انقلاب موفق خواهد شد که نويسندگان جوان و نوقلم را وارد اين عرصه کند.

  بايد منتظر بود تا زمان کمي بگذرد. دو دوره برگزاري اين جشنواره نمي‌تواند خواسته‌هاي ما را برآورده کند. فرصتي لازم است تا نوقلمان پيوسته به انقلاب 57 کمي بزرگتر و با تجربه‌تر شوند. شايد به دست همين جوان‌ها، شاهکار داستاني انقلاب هم نوشته شود. ان شاالله

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه