پيشرفته
 

موضوعات :

 • هنرهای تجسمی

 • کلمات کليدي :

 • جبهه هنر انقلاب اسلامی

 • مجید اکبر زاده

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • پوستر عاشورايي

 • آن نکته درحجاب

 • مطلب بعدي >   1822 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  اولين جشنواره در سي امين سال

  نخستین جشنواره هنر های تجسمی

  مجید اکبرزاده

  وزارت ارشاد چند صباحی است که در آستانه دهه فجر با نگاه جدیدی اقدام به برگزاری جشنواره­های جديدي در مجموعه "جشنواره هاي فجر" کرده‌است. جشنواره شعر فجر امسال به دوره سوم رسيد و جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال در سي‌امين سال انقلاب براي بار نخست برگزار شد.

  جای خالی هنرهای تجسمی در جشنواره­های فجر مدتها دیده می­شد و این جشنواره باید زودتر از این در کنار جشنواره‌هاي موسیقی و سینما و تئاتر فجر قرار می­گرفت. اما اکنون آنچه برای هنرمندان اهمیت دارد ادامه برگزاری این جشنواره است که می­تواند شروع یک حرکت نو و محکم در عرصه هنرهای تجسمی باشد تا جایگاه واقعی هنرهای تجسمی در جامعه آشکار شود.

  در ۳۰ سال گذشته هنرمندان تجسمي اولين گروهی هنري بوده‌اند كه پيام انقلاب و همچنين دستاوردهاي ۸ سال دفاع مقدس را به تصوير كشيده‌اند از اين رو هم حق اين است كه بيش از پيش به هنرهاي تجسمي و هنرمندان اين عرصه توجه شود.هنرمندان تجسمي در ۳۰ سال پس از انقلاب اسلامي نزديك به ۷۰۰  جايزه معتبر جهاني را دريافت كرده‌اند ولي تاكنون ظرفيت‌هاي بالقوه هنرمندان بطور كامل در نظر گرفته نشده است.

  علت تاخیر در برگزاری این جشنواره در حوزه هنرهای تجسمی از سویی عدم هماهنگی بین نهادهای دولتی و هنرمندان بود که سبب عدم برگزاری آن شده بود و از سویی دیگر قرار نگرفتن بودجه به منظور برگزاری مطلوب این جشنواره بود که شاید دلیل آن این باشد که دست­اندرکاران و تصمیم­گیرندگان برای برگزاری این جشنواره هنوز به ارزش این فعالیت و قرار گرفتن چند هنر در کنار هم پی نبرده بودند.

  در شرایطی که جشنواره های متعددی هر سال بدون آنکه هدف مشخص و برنامه خاصی داشته باشند برگزار می شوند، برگزاری جشنواره تجسمی فجر می­تواند در جهت رشد و معطوف کردن نگاه هنرمندان به این حوزه موثر باشد .

  اگر هنرمندان بدانند هر سال جشنواره­ای در حد و ابعاد جشنواره فیلم و تئاتر فجر را پیشرو دارند، تلاش بیشتری در این زمینه انجام می­دهند و مطمئناً برگزاری جشنواره می­تواند در پیشبرد هنرهای تجسمی تاثیرگذار باشد.

  شاید یکپارچه کردن جشنواره­ها هم سبب بهبود وضعیت هنرهای تجسمی شود. اگر بودجه­هایی که صرف برگزاری خرده­جشنواره ها می­شود در برگزاری چنین جشنواره­ای هزینه شود مطمئناً نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. 

  برای جامعه­ای که بخش­های هنری آن، از اعتبار و اهمیت ویژه­ای برخوردار نیست و بیشتر به عنوان یک بخش فرعی، جنبی و یا حتی تفریحی به نظر می­آید برگزاری جشنواره­ها راهی برای برطرف کردن سوء تفاهم­هاست .

  بین­المللی بودن این جشنواره و حضور خارجی­ها هم در ایجاد ارتباط بین هنرمندان و آمدن کارهای خوب و حضور هنرمندان خوب در رقابت ها تاثیرگذار است و این امراتفاق بسیار با ارزشی است ولی باید طوری برنامه­ریزی شود که آثار هنرمندان متعهد ایرانی هم در کشورهای دیگر به عنوان دستاورد انقلاب به نمایش درآید.

  يک نکته هم اختصاصا درباره جشنواره امسال: حق این بود و هنرمندان و مخاطبان انتظار داشتند که در سی­امین سالگرد انقلاب اسلامی اولین جشنواره تجسمی فجر، مروری هم داشته باشد بر اتفاقات ریز و درشت هنری مرتبط با انقلاب ولی شتابزدگی در برگزاری سریع جشنواره مانع شد.

  آثار هنری ایجاد شده در بدو انقلاب درباره استکبارستیزی، تلاش هنرمندان در تبیین ارزش­های انقلاب اسلامی، شکل­گیری هنر مقاومت در جريان جنگ تحميلي و مداومت در تبلیغ و تهییج مردم برای دفاع مقدس، مسائل جهانی اسلام مانند مسئله فلسطین سرفصل موضوعاتی است که می­توانست در این جشنواره بررسی و درباره آن آثار ارائه یا تاریخچه تصویری از این سی سال هنری عرضه شود.

  با این­حال می­توان امیدوار بود برگزاری این جشنواره بتواند در هر سال جدیدترین اتفاقات این حوزه را بررسی کند و در پیشبرد هنرهای تجسمی موثر باشد.

   

   

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه