پيشرفته
 

موضوعات :

 • اصل هشت
 • مفاسد اقتصادی

 • کلمات کليدي :

 • فساد نهادینه شده

 • یاسر علی پور

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1636 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  افترا و تشویش اذهان عمومی

  نگاهي به شکايت جاسبي از سليمي نمين

    یاسر علی پور

  روزی از روزهای بهمن 86 که عباس سلیمی نمین در دانشگاه فردوسی مشهد، به‌مناسبت انتخابات مجلس هشتم، ضمن آسیب‌شناسی کار نمایندگی، وامدار شدن برخی نمایندگان وقت با مدارک و کرسی‌های دانشگاه آزاد را مثال زد، هرگز پیش‌بینی نمی‌کرد که این سخنانش سال پرماجرایی را برایش رقم بزند. روزنامه‌نگار صریح‌الهجه‌ای که با انتقادات و افشاگری‌هایش در «کیهان هوایی» سالهای منتهی به 76 چند بار دادگاهی و البته تبرئه شد، در دانشگاه فردوسی اشاره‌ای کرد به حمایت بی‌سابقه و تأمل‌برانگیز 220 نماینده وقت _80 درصد مجلس هفتم_ از عبدالله جاسبی که به‌گفته وی، نمونه‌ای از تعاملات  نمایندگان با رئیس دانشگاه آزاد است.

  سخنان سلیمی نمین را روزنامه ایران منتشر کرد. دانشگاه آزاد هم در نامه‌ای بدون امضا به آن پاسخ داد و ضمنا سلیمی نمین را به پیگیری قضایی تهدید کرد. سلیمی نمین دانشگاه آزاد را به مناظره حضوری _به‌جای تهدید_ دعوت کرد و ضمنا خواست کسی پای نامه‌های دانشگاه آزاد را امضا کند. از آن پس، مناظره _حضوری که نه_ مکتوبی بین این دو شکل گرفت و دامنه‌اش به آنچه «فسادهای مدیریتی و مالی دانشگاه آزاد » نامیده می‌شد، گسترش یافت. از بین اتهاماتی که سلیمی نمین در نوشته‌ها یا سخنرانی‌های دانشگاهی درباره جاسبی مطرح می‌کرد، مهمترینش وامدار کردن صاحب‌منصبان و رسانه‌ها با مدارک مراوده‌ای و کرسی‌های هیئت علمی» بود که به‌گفته وی مسئولان را از انجام وظیفه باز می‌داشت.

  مناظره دوطرفه، با ورود علیرضا زاکانی _نماینده مجالس هفتم و هشتم_ سه‌جانبه شد. زاکانی که در مجلس هفتم ضمن عهده‌داری ریاست هیئت تحقیق و تفحص از آموزش عالی، وارد دنیای دانشگاه آزاد شده بود، رفته‌رفته مسائلی را رو کرد. در یکی از این موارد، نماینده تهران مدعی شد صدها برگ پرونده فروش سؤالات کنکور دانشگاه آزاد، در دستگاه قضایی،گم  شده است. در پی این ادعا سعید مرتضوی دادستان تهران گفت: زاکانی اعتدال روانی خود را از دست داده است.

  چند هفته‌ای نگذشت که ماجرای تملک زمین واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در مستندی 45 دقیقه‌ای به‌نام «بازخوانی یک پرونده» بین اصحاب رسانه و در اینترنت منتشر شد. این فیلم حاوی صحنه‌ها و روایتهای تکان‌دهنده‌ای درباره تصرف زمینهای مهدی هادوی _اولین دادستان انقلاب در تهران_ بود که بازتاب وسیعی در بین مخاطبان و رسانه‌های اینترنتی داشت. دانشگاه آزاد مدتی بعد در پاسخ به این مستند، فیلمی ساخت.

  پاییز 87 که مدرک علی کردان _وزیر وقت کشور_ کانون توجه افکار عمومی شد، زاکانی تصاویر درخواست کتبی کردان _معاون اداری و مالی وقت صدا و سیما_ و پاراف جاسبی را منتشر کرد که تصریح می‌کرد: «پیش از ارزیابی مدرک، برای آقای کردان تدریس گذاشته شود». مقارن با استیضاح علی کردان در مجلس بود که دانشجویان دانشگاه یزد در حاشیه سخنرانی سلیمی نمین شعار ‌دادند: «امروز کردان؛ فردا جاسبی!»

  در همین ایام بود که سلیمی نمین  اعلام کرد، فرزندش یاسردانشجوی سال دوم کارشناسی ارشد واحد علوم تحقیقات_ از ادامه تحصیل محروم و مدرک کارشناسی دانشگاه آزادش نیز باطل اعلام شده است . مسئولان دانشگاه آزاد هرگونه ارتباط محرومیت فرزند سلیمی نمین از ادامه تحصیل و نیز ابطال مدرک کارشناسی‌ وی با انتقادات پدرش را رد کردند و گفتند وی در دوران کارشناسی مشروط بوده است.

  مدتی بعد، عباس سلیمی نمین _که به گفتن و نوشتن درباره عبدالله جاسبی ادامه می‌داد_ با شکایت جاسبی و دانشگاه آزاد به دادسرای عمومی تهران احضار شد؛ با ‌اتهاماتی نظیر ایراد کذب و افترا، به کار بردن الفاظ رکیک، تشویش اذهان عمومی و... . علاوه بر خود سلیمی نمین، بیش از 190 خبرنگار و روزنامه‌نگار، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، به اینکه دادگاه بدون هیئت منصفه مطبوعات برگزار می‌شود، اعتراض کردند.

  اواسط بهمن _چند روز مانده به اولین جلسه دادگاه سلیمی نمین_ مستند «بازخوانی پرونده2» با همان امضای «کمیته مردمی مبارزه با تخلفات عبدالله جاسبی» منتشر شد. در این فیلم، سلیمی نمین و یک حقوقدان اتهام جدیدی را مطرح کردند.

  دومین جلسه دادگاه سلیمی نمین فروردین 88 با حضور خبرنگاران برگزار می‌شود.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه