پيشرفته
 

موضوعات :

 • جنبش نرم افزاری و تولید علم

 • کلمات کليدي :

 • ماهواره ملی

 • هادی ذالکی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • کارمندی هرگز...

 • مطلب بعدي >   1639 تعداد بازديد
  10.00 (1 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  پايان ترديد و تهديد

  پرتاب ماهواره اميد به فضا

  هادی ذالکی

  ماهواره اميد نخستين ماهواره ساخت ايران است که در تاريخ 15 بهمن 1387 به فضا پرتاب شد. ماهواره اميد به همراه ايستگاههاي زيرزميني و پرتاب فضايي جمعا نخستين سامانه فضايي بومي ايران را تشکيل مي دهند. اولين ماهواره سينا1 است که توسط روسيه در سال 2005 ساخته و براي ايران به فضا پرتاب شد. ساير ماهواره هاي خاص ايران عبارتند از: زهره، پارس، مصباح1 و مصباح2. ايران جزء کشور دارنده ماهواره است و همچنين دهمين کشوري است که پس از روسيه( 1975)، امريکا(1958)، فرانسه(1965)، ژاپن(1970)، چين(1970)، انگلستان(1971)، هند(1980)، اسرائيل(1988) و اکراين(1995) راسا ماهواره ي خود را به فضا پرتاب کرده است.

  ×××

  انتشار خبر پرتاب موفقيت آميز ماهواره اميد، همچنان که در ادامه ي اخبار موفقيتهاي علمي و صنعتي و فناوري ايران، موجي ازاميد و افتخار در فضاي داخلي کشور ايجاد کرد، با واکنشهاي تامل برانگيز رسانه هاي خارجي نيز  مواجه شد. دلسوزي بنگاههاي خبري دنيا براي جامعه بشري و هشدار نسبت به خطر ايران هسته اي نکته حائز اهميت اين واکنشهاست.

  نيويورک تايمز به نقل از جفري فوردن از موسسه فناوري ماساچوست نوشت: " ايران با وجود رويارويي مخالفت جهاني، به جمع کشورهاي داراي فناوري ماهواره اي منحصر به فرد پيوست." و افزده است: " به رغم اين که ماهواره اميد در مقايسه با يک کلاهک هسته اي کوچک است، اين اقدام ممکن است مفاهيم نظامي نيز داشته باشد."

  ژنرال بن يسرائيل رئيس سابق آژانس فضايي اسرائيل پرتاب ماهواره بر ايراني را تهديد هسته اي قلمداد کرد و در گفت وگو با جروزالم پست مدعي شد: " براي پرتاب ماهواره بايد نيروي کشش بيشتري به ماهواره بر داد تا بتواند ماهواره اي سي تا پنجاه کيلويي را به مدار ببرد و اگر ايران موفق به اين کار شده باشد، تهران مي تواند موشک هاي بالستيک با کلاهک اتمي را هم به سوي اروپاي غربي شليک کند." به گزارش خبرگزاري فرانسه يک مقام امنيتي ملي امريکا که نامش فاش نشده است گفت:  براي ايراني ها اين گام مهم نمادين رو به جلو است.

  ×××

  اگرچه پس از پرتاب ماهواره اميد برخي از مقامات و رسانه هاي غربي سعي کردند آن را در چارچوب اهداف نظامي و تسليحاتي ايران تفسير کنند. آنچه در لابلاي اظهارات و تحليلهاي مختلف آنها به خوبي مشاهده مي شود، اعتراف به قدرت و توانمندي چشمگير جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي علمي و تحقيقاتي است. روزنامه امريکايي نيويورک تايمز پرتاب ماهواره ايران را يک شاهکار فني واقعي دانست. الشرق الاوسط چاپ لندن، پرتاب ماهواره اميد از سوي ايران را اقدامي در سطح علمي بالا توصيف کرد و تحريمهاي اعمال شده غرب را يکي از دلايل پيشرفت علمي جمهوري اسلامي برشمرد.

  بازتاب خبري پرتاب ماهواره اميد در خبرگزاريهاي منطقه و کشورهاي همسايه نيز قابل توجه است. براي نمونه، رسانه ها وشبکه هاي خبري پاکستان از پرتاب ماهواره اميد به عنوان شاهکار دانشمندان علوم وفضايي ايران ياد کردند و تصريح کردند که برونداد سي سال تحريم و تحميل جنگ به ايران، استقلال علمي بوده است. تما اين موضع گيري هاي مثبت و منفي، در حالي است که در ديدگاه ايران، ماهواره اميد پرتاب شده است تا به تعبير رئيس جمهوري اسلامي ايران "يکتاپرستي و صلح و اميد را در جهان بگسترد"

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه