پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
 • مدیریت فرهنگی

 • کلمات کليدي :

 • تشکیلات توزیع
 • نشریات
 • فتیان

 • محسن حسام مظاهری

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1697 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  براي چراغ‌هاي خاموش

  محسن حسام مظاهري

  سردبير نشريه‌ي «فتيان»

  سي سال از انقلاب مي‌گذرد ...

  و با وجود خيل عظيمي از مراکز و سازمان‌ها و تشکل‌های فعال مذهبی، سیاسی، فرهنگی و... هنوز نمي‌توان از وجود تعریفي واحد و معیار از فعالیت تشکیلاتی در عرصه‌ی فرهنگ دینی و انقلابي سخن گفت. تعريفي با چفت و بست‌هاي محكم. تعريفي با كارآمدي لااقل يك دهه. تعريفي با مُعَرِفاني مشخص.

  سي سال از انقلاب مي‌گذرد ...

  و هنوز فعالان و مديران فرهنگي از فقدان مباحث نظری، کاربردی و تئوریک در زمینه‌ي كار تشكيلاتي رنج مي‌برند. و هنوز هرکدام بر اساس تجارب فردي و محدود خود و با مدل آزمون و خطا پیش می‌روند.

  سي سال از انقلاب مي‌گذرد ...

  و هنوز اين تشكل‌ها و گروه‌ها و مجامع مختلف در عين آن‌كه افقي مشابه دارند و بر مسيري يك‌سان ره‌سپارند، اما با هم حرف نمي‌زنند، داد و ستد نمي‌كنند، راه تعامل نمي‌دانند، سر هم‌فكري و هم‌راهي ندارند و خلاصه «چراغ‌هاي رابطه خاموش است»!

  سي سال از انقلاب مي‌گذرد ...

  و هنوز خيلي سئوال‌هاي ابتدايي در راه فعاليت فرهنگي، پيِ پاسخ مي‌گردند. هنوز بر راه‌هاي منتهي به بن‌بست، بر كوره‌راه‌ها، چندين ردپاست. چه، ره‌سپاران امروز را كاري با ره‌سپاران ديروز و پريروز نبوده است! چنين است كه بسياري ردپاها را كه دنبال مي‌كني به يك دايره مي‌رسي. و چنين است كه سال‌ها با شور و شوق فعاليت مي‌كني و به خيال خود تكليفي كه برعهده‌ات است را ادا مي‌كني، اما فرجام كار، زيرِ پا همان ضربدري را مي‌بيني كه نقطه‌ي آغاز حركتت را نشان مي‌دهد!  

  سي سال از انقلاب مي‌گذرد ...

  و حالا، در آستانه‌ی دهه‌ی چهارم، ديگر ادامه‌ي روند بر مدار تكرار پيشين، صعب‌تر از هر زمان مي‌نمايد و ضرورت بازانديشي و بازتعريف ضروري‌تر از هر وقت.

  زايش «فتيان» حاصل چنين دغدغه‌هايي بود.

  *

  تحقيقات و مطالعات آغازين براي راه‌اندازي نشريه، از اوايل تابستان 87 آغاز شد. راه، پيش‌تر، چندان ره‌رو نداشت؛ و همين، كار را صعب‌تر و حساس‌تر مي‌كرد. شوراي سياست‌گذاري تشكيل شد؛ جلسات مستمر و فشرده؛ بحث‌هاي تأسيسي و بنيادي. بخش‌هاي مختلفي براي نشريه تعريف شد: بخش اول «اخبار»؛ قرار شد در اين بخش در حد بضاعت محدود، سعي شود گستره‌ي وسيع تشكل‌ها و مراكز فرهنگي و تنوع و تكثر فعاليت‌ها و برنامه‌هاشان نمايانده شود. بخش دوم «قاب» نام گرفت و قرار شد مصاحبت و گپ و گفتي باشد با پيش‌كسوتان و صاحب‌نظران، حول محور موضوعاتي كه هر كار فرهنگي و تشكيلاتي با آن‌ها دست به گريبان است. سومين بخش «صراط» نام گرفت؛ و قرار شد گل‌چيني باشد از ادبيات مفهومي و نظري‌اي كه بزرگان فكري و انديش‌مندان محوري انقلاب اسلامي در اين ساليان توليد كرده‌اند و در عين غنا و به‌كارآيي، مع‌الاسف كم‌تر ديده و خوانده شده است. بخش چهارم «ياد ايام» نام گرفت و قرار شد محلي باشد براي معرفي و بيان تاريخ شفاهي يك مجموعه يا فعاليت فرهنگي كه در زمان معاصر و نزديك ما توانسته است كارنامه‌ي موفقي از خود به جا گذارده باشد. بخش پنجم «پرونده»اي نام گرفت و قرار شد شامل معرفي، گزارش، بررسي، ارزيابي و نقد فعاليت‌هاي يك تشكل فرهنگي خودجوش و كمابيش موفق و محوري باشد؛ در قالب مصاحبه‌هايي و يادداشت‌هايي از اعضا و مسئولان و هم‌راهان آن مجموعه و نيز منتقدان‌اش. و بالاخره ششمين بخش را «گعده» نام نهاديم. و قرار شد ـ چنان‌چه از نام‌اش برمي‌آيد ـ محلي باشد براي تبادل افكار و بيان نظرات صاحبان نظر و فعالان فرهنگي حول محور موضوعات مبتلابه فعاليت‌هاي تشكلي و فرهنگي و مذهبي. هر شماره يك موضوع، هر موضوع شامل چند يادداشت، هر يادداشت حاوي يك نگاه، يك نظر، يك بيان.

  *

  بر پيشاني فتيانِ يك، هفته‌ي دوم آبان‌ماه 1387 نقش بسته بود و تا زمان نگارش اين متن چهارمين فتيان هم توزيع شده است و فتيان پنجم در مرحله‌ي بازبيني نهايي مطالب است. در اين چهار ـ پنج صباح، به لطف حضرت حق، فتيان توانسته بسياري مخاطبان مشتاق و هم‌راهان هم‌دل، از شهرها و روستاهاي دور و نزديك، بيابد كه بخوانندش و به بحثش بنشينند و به نقدش كشند و برايش بنويسند. (با آن‌كه توزيع نشريه هنوز تا رسيدن به وضع مطلوب بس فاصله دارد.)     

  *

  فتيان سَرِ آن دارد كه در حد توانش رسانه‌اي براي اطلاع‌رسانی فعالیت‌های تشکل‌های فرهنگي هم‌سو باشد؛ سرِ آن دارد كه به معرفی و بررسی کارنامه‌ی فعالیت تشکل‌های موفق بپردازد؛ سرِ آن دارد كه کارنامه‌ی فعالیت شخصیت‌های تأثیرگذار بر تشکل‌های جوانان را بررسي كند؛ سرِ آن دارد كه به طرح مباحثي نظري و كاربردي با موضوع فعاليت تشكيلاتي بپردازد؛ سرِ آن دارد كه در راه الگوسازي كار تشكيلاتي گام نهد؛ و بالاخره سرِ آن دارد كه فرهنگ نقد و نقادی را به عنوان يك نياز ضروري ارج نهد و ترويج كند.

  و اين مهم، بي عنايت و توجه و هم‌راهي همه‌ي عزيزان و فعالان و دغدغه‌مندان اين عرصه ناممكن مي‌نمايد. اميد كه «فتيان» بتواند گامي باشد در راستاي بهبود وضعيت‌ها و نگرش‌ها در عرصه‌ي فعاليت فرهنگي و مذهبي، و غنابخشي به ادبيات نظري و مفهومي كار تشكيلاتي. چنين باد!

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه