پيشرفته
 

موضوعات :

 • رسانه ها
 • رسانه

 • کلمات کليدي :

 • وبلاگ
 • وبلاگ نویسی

 • محمد ولوی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • زمینی با قاعدة بازی خودی

 • شعله به شعله روبه‌رو

 • فیس بوک را اشغال کنید

 • دشمن سازمان یافته و دوستـان منفعـل

 • از گرسنگی بمیرد... هر کس که در «حز ب ملی» نیست

 • انتخابات داغ در کرانه شرجي مديترانه

 • مطلب بعدي >   1839 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  راه های مجازی به سمت حقیقت

  پيشنهاداتي براي فعاليت در عرصه مجازي

  محمد ولوي


   

   

  الف. وبلاگ

  پيشتر وبلاگ‌نويسي حالت تفريحي داشت و حساسيت زيادي را برنمي‌انگيخت. بعدها که قدرت رسانه‌اي وبلاگ آشکار شد بعضي دلسوزان انقلاب بخصوص از نسل سوم انقلاب، هر چند با تاخير با احساس تکليف پا در اين عرصه گذاشتند. حركتهاي وبلاگي در انتخابات رياست‌جمهوري 84، جنگ 33 روزه  لبنان، جنايات صهيونيستها در غزه، تخريب مسجدالاقصي، هتاكي به يكي‌از دختران محجبه دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، پرونده هسته‌‌اي، ‌عملكرد صدا و سيما، توقيف تحريريه چهارم سوره، بيانگر ظرفيت بالاي وبلاگ در تاثيرگذاري بر جامعه بخصوص قشر جوان است.

   وبلاگ زدن كار بسيار ساده‌اي است. اگر وبلاگ نداريد همين الان مي‌توانيد  دست به كار شويد. به يكي از سرويس دهندگان وبلاگ‌نويسي رايج از قبيل وردپرس فارسي، بلاگفا، پرشين بلاگ، ميهن بلاگ، پارسي‌بلاگ و ... مراجعه كنيد و در مورد هر آنچه كه ميخواهيد بنويسيد.

  پيشنهاداتي براي راه اندازي وبلاگ :‌

  1- راه‌اندازي وبلاگ در مورد مسائل و مشكلات شهر و روستاي محل زندگيتان با هدف مطالبه‌گري و رفع مشكلات مردم و انعكاس آن براي دهيار، شهردار، شوراي محله، روستا يا شهرتان.

  مثلا در وبلاگي كه به اسم يكي از شهداي نائين نامگذاري شده ميخوانيم :

  "گلايه اي به نماينده محترم و فرماندار نايين و مدير مخابرات ...

  ضمن تبريک مجدد به آقاي دکتر حسني بعنوان وکيل مردم شهرستان نايين و خطه کوير در مجلس هشتم. چند ماهي است که شرکت آزادانديشان ايراج براي کارگاه موزاييک‌سازي خود درخواست دو خط تلفن از اداره مخابرات شهرستان نايين نموده که با پيگيريهاي مدير عامل محترم شرکت آزادانديشان جناب حاج‌آقا زاهد توافق نمودند که دوخط تلفن واگذارنمايند امابه چه شکل وبا چه هزينه اي ؟ ابتداگفتند از مخابرات تا محل شرکت بيش از400 متر است و مخابرات امکانات ندارد که تلفن واگذار نمايد گفتند در برنامه سال جاري هم نيست که مخابرات در ايراج توسعه يابد. اگر بخواهيد بايد هزينه‌هاي آن را خودتان بپردازيد هزينه‌ها از اين قرار است:1-کندن تير پايه از روستاي بالا 2-هزينه بارگيري 3- هزينه حمل و نقل 4- هزينه کندن جاي 15 تير پايه از مخابرات تا جلوي شرکت 5- هزينه رنگ آميزي 6- هزينه مصالح مورد نياز ازقبيل سيمان وماسه 7- زين نصب تير پايه ها 8- واريز مبلغ 63000تومان بابت هرخط تلفن حالا شرح هزينه هايي که توسط شرکت آزادانديشان شده بدين شرح است .....

  2- راه اندازي وبلاگ در مورد شهداي شهر ، روستا و محله. با پدر و مادران و بستگان و همرزمان آنها مصاحبه بگيريد و عكس، مقاله و مطلب و خاطره جمع‌آوري كنيد و در يك وبلاگ قرار دهيد.

  براي نمونه و الگوگيري مي‌توانيد به وبلاگهاي http://1175.blogfa.com مردان كوهستان شيران لرستان و وبلاگ http://shahidejavidolasareiraj.persianblog.ir مربوط به  شهيد رسول نادري http://www.shahidnadery.blogfa.com از فرماندهان تيپ 57 لرستان مراجعه كنيد.

  3- فرض کنيد اتفاقي در زمان انقلاب در محل زندگي شما اتفاق افتاده كه علي رغم بزرگي و اثرگذاري به گوش بقيه نرسيده. با افرادي كه در آن واقعه حضور داشته اند مصاحبه بگيريد و عكسها و فيلمها و احتمالا نوارهاي صوتي به جا مانده از آن واقعه را تجميع كنيد و بر روي يك وبلاگ قرار دهيد. مطمئن باشيد بعد از مدتي كوتاه وبلاگتان مثل توپ صدا خواهد كرد !

  4-با راه‌اندازي وبلاگ براي مسجد، پايگاه بسيج و تشكل ها و محافلتان كار اطلاع رساني فعاليتهايتان و  ارتقا بنيه فكري، عقيدتي اعضاي تشكل و درخواست هاي خود را با كمترين هزينه زماني و مالي  ميتوانيد  انجام دهيد. براي نمونه ببينيد وبلاگ زير را كه متعلق به کانون فرهنگي شهيد لنگري به آدرسhttp://shahidlangari.blogfa.com/ است.

  5- راه‌اندازي وبلاگ براي حل معضلات دانشكاهتان (مسائل صنفي ، دانشجويي – عقيدتي و آموزشي)

  تجربه موفقيت آميز اين قضيه به عينه براي خود من در طول دوران دانشجويي ثابت شد.

   

  ب.  منتديات، ملتقيات و مدونات عربي

  هر قدر وبلاگنويسي در ايران طرفدار پيدا كرده و فارسي را به زبان چهارم وبلاگنويسي در جهان تبديل كرده، عربها جذب تالارهاي گفتمان اينترنتي شده‌اند. كافيست در جستجوگر گوگل  كلمه "منتديات" به معني "تالار گفتمان" را جستجو كنيد تا به 260 ميليون نتيجه بر بخوريد. در اينجا ميتوانيد از هر آنچه كه در جهان عرب در زمينه هاي مختلف علمي، فرهنگي، هنري و سياسي ميگذرد آگاه شويد . جالب اينجاست كه در بسياري از تالار گفتمانهاي عربي قسمتي مخصوص به ايران و مسائل آن وجود دارد كه موافقان و مخالفان در آن به بحث و جدل مشغول هستند .

  در يكي از بحثهايي كه در بخش مسائل ايران در يكي از اين تالار گفتمانها در گرفته خواندم که:

  ما عاشق خط و فكر و سيره و قدرت و هوش و ولايت و فقاهت امام خميني هستيم

  من يك سني الجزايري هستم ولي ميگويم واجب است كه نظريه ولايت فقيه امام خميني در كل دولتها و كشورهاي اسلامي پياده گردد

  ايران امروز قدرت بزرگي است براي آنكه عزت خود را از اسلام طلب ميكند و براي همين خداوند او را عزيز كرده است. اما ما اينكار را نكرديم و خداوند ذليلمان كرد.

  لبيك يا سيدي يا روح‌الله الخميني... ما سربازان و شاگردان تو هستيم، به تو عشق ميورزيم و ميخواهيم كه در راه و تفكر تو حركت كنيم

  الله اكبر ، خميني‌رهبر

  خداوند ايران اين مركز حق و عدل و علم  را ياري كند، مردمي كه كه به سنت رسول عمل ميكند پيش از آنكه شيعه اهل بيت(ع) باشند.

  اين همه شور و علاقه در جهان عرب متاثر از گفتمان انقلاب اسلامي، درحاليست كه بسياري از دانشجويان بسيجي رشته ادبيات عرب ما هنوز از برقراري حداقل ارتباط با يك عرب عاجزند!

  حساب كنيد كه اگر در هر كدام از اين تالار گفتمان ها چند نفر ايراني مسلط به عربي وجود داشت ميتوانست چه تاثير بالايي براعراب بگذارد ؟؟؟

  پيشنهاد :

  عربيتان خوب نيست؟كتابها زجر آور و قواعد بي‌سر و ته  عربي دوران دبيرستان را فراموش كنيد. مطمئن باشيد از من كه در كنكور سراسري عربي را 6% زدم وضعتان بدتر نيست! اوايل سال 78 بود كه اتفاقي در وبگردي براي دانلود موزيكهاي مقاومت لبنان عضو سايت "منتدي المقاومة و جنوب لبنان" شدم و با عربي دست و پا شكسته و نامفهوم پر از غلط شروع به برقراري ارتباط با اعضاي اين تالار گفتمان با حدود 30000 عضو كردم.

  در ابتدا اخبار ايران را كه به زبان عربي در سايتها و خبرگزاريها قرار گرفته بود در اين تالار گفتمان قرار ميدادم و اعضا در ذيل مطلب نظر ميدادند. گنگ و نامفهوم بودن نظرات اونها براي من ميل و علاقه من را براي برقراري ارتباط دوجانبه تحريك ميكرد

   به جستجو براي يافتن سايت قابل ملاحظه‌اي براي يادگيري عربي به زبان فارسي در اينترنت پرداختم كه به برنامه آموزش فارسي براي عربها در راديو عربي ايران رسيدم و همزمان آن را كه بصورت متن و صدا در سايت راديو به آدرس http://arabic.irib.ir/ قرار داده شده بود را  در تالار گفتمان كپي پيست ميكردم كه در اين حين علاقمندان زيادي براي يادگيري زبان فارسي جذب موضوع شدند.ضمن اينكه كساني هم بودند كه به زبان فارسي مسلط بودند.

   تقريبا روزي 2-3 ساعت را با هم به يادگيري متون و كلمات آن ميپرداختيم. آنها ايرادات و مشكلات من به عربي را  ميگرفتند و من هم بالعكس  ايرادات آنها به زبان فارسي را به آنها به انگليسي و عربي دست و پا شكسته گوشزد ميكردم.

  الان و بعد از گذشت كمتر از يكسال از شروع كار دوستاني در لبنان، فرانسه، عربستان و بحرين  پيدا كرده‌ام كه به راحتي با آنها به زبان عربي چت ميكنم ضمن اينكه از طرف مدير اين تالار گفتمان به‌عنوان مسئول بخش زبانهاي خارجي سايت منصوب كرده  و همين قضيه باعث شد به فكر تقويت بيشتر زبان انگليسي هم بيفتم.

  خلاصه روزي نيست كه با عباراتي  که در آن من را با از قبيل استاذ الفاضل، المشرف الكريم و عباراتي از اين دست خطاب قرار داده‌اند برخورد نكنم! اون قدر باحاله!!

  اگر هم عربي بلديد يا تا حدودي بر آن تسلط داريد ميتوانيد هم‌اكنون به سرويس دهنده‌هاي وبلاگ عربي برويد و با سرچ كلماتي از قبيل "ايران– امام خميني و سيدحسن نصرالله" به وبلاگهاي جالب توجهي برسيد.

  http://www.jeeran.com/

  http://maktoobblog..com/

  http://baseeje.jeeran.com/

  براي ورود به تالارهاي گفتمان عربي هم فعلا اين دو تا تالار گفتمان را داشته باشيد :

  www.bintjbeil.org/forum

  www.lebsouth.com

   

  ج. دايرة المعارف متن‌باز ويكيپديا

  ويکي پديا يک دائره المعارف اينترنتي است که هر کسي مي‌تواند در آن مطلب بنويسد. ويکي‌پديا را سازمان غيرانتفاعي ويکي‌مديا مديريت مي‌کند و نام دامنهٔ آن و تمام پروژه‌هاي مشابه، مانند ويکي‌واژه، متعلق به آن سازمان است.

  ميليونها "ويکي‌پديا‌نويس" در دنيا هست. شما هم مي‌توانيد يکي از آنها باشيد. تمام چيزي که شما احتياج داريد دانستن نحوهٔ ويرايش صفحه‌ها و داشتن اطلاعاتيست که مي‌خواهيد در اختيار ديگران قرار بدهيد، است.

  با کليک بر روي دکمهٔ تاريخچه هر صفحه مي‌توانيد آخرين افرادي را که اطلاعات آن صفحه را وارد کرده‌اند، پيدا کنيد. اگر در آخرين نسخهٔ يک صفحه متوجه ايراد و اطلاعات غلطي شديد، جسور باشيد و آن را تصحيح کنيد. اينکار يکي از ابتدايي‌ترين قدمهاي بازنگري دانشنامه‌است. اگر مطمئن نيستيد و يا مطلبي را ابهام‌آميز مي‌دانيد، در مورد آن در صفحهٔ بحث مقاله براي ديگران پيغام بگذاريد.

  با توجه به طبيعت مشارکتي پروژه، يک نقطهٔ ارتباط مستقيمي وجود ندارد. از طريق صفحاتي مانند قهوه‌خانهٔ ويکي‌پديا و صفحات بحث کاربران مي‌توانيد با اعضاي پروژه در ارتباط باشيد. اگر مايل نيستيد ارتبالط عمومي داشته باشد، مي‌توانيد از طريق پست الکترونيک کاربران که در صفحهٔ کاربري آنها قرار گرفته‌است با آنها در ارتباط باشيد.

  به دليل اين که هر کسي توانايي ويرايش صفحات را دارد امکان دارد که اطلاعات درون صفحه‌ها نادرست يا قديمي باشند.  با اين حال افراد زيادي از طريق صفحه تغييرات اخير بر روي آنها نظارت دارند، در نتيجه اطلاعات نادرست سريعاً از بين مي‌روند.

  ويکي‌پديا به چندين زيان ايجاد شده و نسخع انگليسي آن تا پائيز گذشته بيش از ۱٫۹۷۵٫۰۰۰ مقاله داشته‌‌است. ويکي‌پدياي فارسي هم که چهار سال پيش تأسيس شد، هم اکنون بيش از ۲۵٫۰۰۰ مقاله دارد. تعداد مقاله‌هاي ويکي‌پدياي انگليسي چندين برابر دائره المعارفهاي معتبر بريتانيکا و اينکارتا است.

  پيشنهاد :

  ممكن نيست در موتورهاي جستجو اسم، واقعه و مكاني را جستجو كنيد و در همان صفحه اول نتايج جستجو، به مطلبي در مورد آن به نقل از وبگاه ويكيپديا برنخوريد.

  متاسفانه به‌دليل عدم توجه اهالي ارزشي جامعه مجازي ويكيپدياي فارسي بر خلاف شعار اوليه و گول‌زننده آن مبني بر دستيابي و تلاش به براي نيل به نهايت صحت و حقيقت به مكاني براي تحريف وقايع تاريخي  و هتك چهره بسياري از افراد شده است.

  اگر ميخواهيد در عين وبگردي به برداشته‌هاي فكري خود اضافه كنيد. ويكيپديا بهترين مكان است تا ضمن افزايش اطلاعات خود تبليغات و دروغ‌پردازيهاي معاندين انقلاب و نظام را خنثي كنيد. اگر شما اطلاعات درست خودتان را اضافه نکنيد چندي بعد اطلاعات غلط آنها را همه درست فرض خواهند کرد.

   

  د. سفارت اسرائيل در اينترنت

  يوتيوب به وسيله چاد هرلي٬استيون چن و جواد کريم به وجود آمد که هر سه از کارمندان شرکت Pay Pal بودند. آنها پس از موفقيت سايت فليکر که براي اشتراک‌گذاري تصاوير بود به فکر افتادند تا سايتي براي اشتراک‌گذاري فيلم بسازند.

  دامنه يوتيوب دقيقاْ در ۱۵ فوريه ۲۰۰۵ فعال شد و سايت به تدريج در ماه‌هاي بعد راه‌اندازي شد. شش ماه بعد در ماه مي ۲۰۰۵ سايت به طور رسمي و عمومي افتتاح شد. در ۱۳ نوامبر به دنبال موفقيت خيره‌کننده يوتيوب٬گوگل يوتيوب را به مبلغ ۱۶۵۰ ميليون دلار خريد.

  مجله وال‌استريت ژورنال در شهريور هشتاد و پنج  تنها اندكي پس از آغاز به كار آن  آمار و ارقامي جالب از يوتيوب اعلام کرد :

  - ويديوهاي يوتيوب ۱۷۳۰ ميليون بار تماشا شده است.

  -۷۰ درصد کاربران يوتيوب آمريکايي هستند و نيمي از آنان زير ۲۰ سال مي باشند.

  - کل زماني که مردم صرف تماشاي يوتيوب کرده محاسبه کنيم برابر با ۹۳۰۵ سال خواهد بود.

  - تخمين زده مي‌شود تعداد ويديو هاي يوتيوب ۱۰۰ ميليون عدد باشد.

  - هر روز ۶۵ هزار ويديو در يوتيوب آپلود مي‌شوند.۱

  يوتيوب امروز داراي بازديدكننده قابل توجهي در كشورهاي اسلامي است. در اين سايت هجوم و تخريبهاي زيادي عليه اسلام و ايران صورت ميگيرد اما يكي از امكانات يوتيوب اين است که مي‌توان به فيلمهايي که محواي دروغين دارند پاسخ داد. يعني شما ميتوانيد اگر مطلب كذبي در فيلمي مشاهده كرديد با قرار دادن يك فيلم به عنوان جواب بقيه را از كذب بودن فيلم اول آگاه كنيد.

  مثلا در جوابيه فيلم فتنه كه در توهين به پيامبر اسلام ساخته شد، فيلم فراتر از فتنه قرار دارد كه بازديدكنندگان آن حتي از خود فيلم فتنه بيشتر شده است.  نظرات زيادي هم در كامنتهاي فيلم فراتر از فتنه در عذرخواهي  از مسلمانان به چشم ميخورد و در نظرات فيلم فتنه كامنتهاي زيادي در اعتراض به كارگردان هلندي فيلم ديده مي شود. 

  يكي از كاربران ذيل كليپي که از فيلمهاي زمان انقلاب با آهنك "الله الله" منتشر شده نظر داده است :

  "بسيار زيباست، از روزي كه اين فيلم با اين موزيك استثنايي را در اينجا ديده ام تحت تاثير آن قرار گرفته ام روزي نيست كه به اينجا نيايم و آن را گوش نكنم . كشور ايران و مردم ايران مردم بزرگي هستند."

  يكي از فيلمهايي كه توسط يك كاربر ناشناس در يوتيوب منتشر شده فيلمي است از يك مصاحبه با طلبه عدالتخواه سيرجاني كه تا اين تاريخ حدود 800 بار تماشا شده است.

  پيشنهاد :

  اگر به اينترنت پرسرعت در منزل يا محل كارخود دسترسي داريد يوتيوب بهترين فرصت است تا فيلمهاي انقلابي و مذهبي و سخنرانيهايي را كه در آرشيو خود داريدٰ با زير نويسهايي به زبانهاي  مختلف در يوتيوب منتشر كنيد تا در زماني كوتاه همه دنيا آن را مشاهده كنند.

   

  ه. شبكه هاي وب 2يي

  شبكه هاي وب2يي يك ابزار قدرتمند براي تبليغات هستند بطوريكه تبديل به يكي از برگ برنده‌هاي باراك اوباما در انتخابات آمريكا شدند.

  امروزه در مورد "وب 2" صحبت هاي فراواني به ميان مي آيد و تعريف هاي متفاوتي از آن مي شود اما هنوز تعريف واحد و جامعي براي وب دو اعلام نشده است. اما از وب دو به عنوان يک سکو ياد مي شود که تمامي ابزارها و برنامه ها در سيطره آن قرار مي گيرد و وب دو به آنها احاطه دارد.

  از معروفترين سايتهاي "وب 2" ميتوان به فيس بوك، سكندلايف ، فرندفيد و توييتر اشاره كرد. فرندفيد يكي از اين شبكه هاي وب 2 يي است كه با استقبال زيادي از سمت وبلاگنويسان ارزشي مواجه شده است.

  فرض کنيد شما به فعاليتهاي اينترنتي يك وبلاگنويس علاقه داريد اما به علت كمبود وقت نميتوانيد از همه فعاليتهاي او اطلاع پيدا كنيد. كافيست آدرس فرندفيد او را داشته باشيد. اگر او وبلاگش را بروز كند، متوجه خواهيد شد. اگر فيلمي را در يوتيوب آپلود كند، خواهيد فهميد. اگر اظهار نظري را در توييتر كرده باشد، متوجه خواهيد شد. اگر عكسي را در فوتو بلاگ خود بارگذاري كرده باشد خواهيد ديد و خلاصه اينكه او هميشه در دسترس شماست.

  حسن فرندفيد اين است كه پس از مدتي عضويت و مونيتور كردن كاربران آن ميتوانيد دوستاني پيدا كنيد كه با شما اشتراك نظر دارند.

  در فرندفيد اطاقهاي گفتگوي جالبي ايجاد شده اند :

  اتاقهايي با نامهاي پايگاه بسيج فرندفيد، جنبش عدالتخواهي فرندفيد، جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي و...

  شما در يكي از اتاقها به اسم "كافه حزب‌الله" مي‌توانيد حدود 600 وبلاگ ارزشي را تحت نظر داشته باشيد و به محض آنكه يكي از آنها بروز شد ميتوانيد مطلع شويد.

   

  سکندلايف در سوگ غزه

  مسئله غزه و کشته شدن انسان‌هاي بي گناه از آن چيزهايي است که اگر چه تازگي ندارد اما مي تواند به سختي دل هر انساني را به درد آورد. اما طبيعتا به جز ما انسان‌هاي ديگري هم در اين دنيا هستند که از اين جنگ‌هاي خونين متالم شده باشند. کساني حتي در دنياي مجازي!

  سکند لايف يعني زندگي دوم. سکند لايف يک شبکه مجازي است که تقريبا سعي ميکند دقيقا دنياي واقعي را شبيه‌سازي کند. شما مي‌توانيد بعد از اين که از شرکت سازنده بازي يا شبکه با استفاده از پول کاملا واقعي پول سکندلايف را خريداري کنيد وارد بازي يا همان دنياي سکند لايف ‌شويد و شروع ‌کنيد به زندگي.

  اين زندگي با کاراکتر خاص شما خواهد بود که مي‌تواند 180 درجه با شخصيت واقعي شما فرق داشته باشد.

  اکنون دامنه جنگ‌هاي خونين در نوار غزه به سکندلايف هم رسيده است و کاربران زيادي از روزهاي آغازين تهاجم به غزه در سکند لايف هم مانند زندگي واقعي شروع به تظاهرات و اعتراضات شديد به سياست هاي اسرائيل کرده‌اند!

  اسلام آنلاين.نت گزارش مي‌دهد که يک موزه هم درست شده است که سعي مي‌کند اين رويدادهاي ار را پوشش بدهد و به‌نوعي موزه‌اي بشود براي حوادث غزه! از مدتها قبل در سکند لايف، مانند دنياي واقعي موزه‌اي براي تاريخ هولوکاست تاسيس شده بود اما تاسيس چنين موزه‌اي براي غزه تازگي دارد!

  سفارت اسرائيل در توييتر

  کارکنان سفارت اسرائيل در نيويورک هم که انگار برعکس همتايان ايراني خود از اطلاعات به‌روزي در زمينه فناوري اطلاعات برخوردارند چشم اميد به شبکه‌هاي اجتماعي و در صدر آنها توييتر دارند!

  کنسولگري اسرائيل در نيويورک دو اکانت توييتر israelconsulate و DavidSaranga را ايجاد کرده تا در توييتر يک کنفرانس خبري برگزار کنند! اعلاميه‌هاي زيادي هم براي اين کنفرانس در 30 دسامبر ( ساعت يک تا سه  بعد از ظهر ) هم پخش شد که کاربران توييتر بتوانند سوالات خود را مطرح کنند و سفارت هم به آنان پاسخ دهد. مسئوليت اين کار با ديويد سارانگا بود.

  ديويد سارانگا به خاطر يک چيز خاص مشهور است و آن هم تمايلات "وب 2يي" اوست او اولين ديپلمات اسرائيلي است که در اين حد از "وب2" بهره‌برداري کرده اوست. بسياري او را به‌عنوان يک ‌پيشگام در بهره‌برداري سياسي از وب دو مي‌شناسند.

  او کسي بود که براي بهبود چهره اسرائيل در بين جهانيان يک ويدئوبلاگ راه انداخت که بسيار هم سر و صدا کرد! او همچنين براي کاربران فوق‌العاده زياد ماي‌اسپيس (که در آن زمان در صدر شبکه‌هاي اجتماعي آنلاين بود) يک صفحه راه انداخت که با آنها در تماس مستقيم باشد.

  وقتي هم که غولي به نام فيس‌بوک سر بر آورد نوبت به استفاده از فيس‌بوک رسيد که صفحه‌اي در آن ساخته شود تا چهره اسرائيل را بيش از پيش براي کاربرانش زيبا نشان دهد!

  ديويد سارانگا سپس شروع به ساخت وبلاگ‌هاي ديپلماتيک کرد و هم‌اکنون هم براي توجيه جنايات غزه از توييتر استفاده مي‌کند.

  تبليغات رسانه‌اي هر روز و با سرعت تصاعدي در حال گسترش در شبکه‌هاي "وب2"يي است. با اين حال بعضي از مسئولان مملکتي ما بجاي برنامه‌ريزي براي بهره‌برداري از اين تبليغات ترجيح مي‌دهند صورت مسئله را پاك، اين شبکه‌ها را مسدود و خيال خودشان را راحت کنند!

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه