پيشرفته
 

موضوعات :

 • هنر متعهد
 • عدالت اجتماعی

 • کلمات کليدي :


  ایوب خرسندی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • کلیدهای زندگی

 • تجربه‌هاي نو در عرصه انديشه

 • مطلب بعدي >   1769 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  هنر «فقر و غنا» و محاجّه با هنر معناگرا

  دومین دوره مسابقة حرفي از جنس زمان

  ایوب خرسندی

   

  «امروز سرآغاز فهرست بلند مسائل كشور، مسئلة عدالت است. مسابقة رفاه ميان مسئولان، بي‌اعتنايي به گسترش شكاف طبقاتي در ذهن و عمل برنامه‌ريزان‌، ثروت‌هاي سربرآورده در دستاني كه تا چندي پيش تهي بودند، هزينه كردن اموال عمومي و اقدامهاي بدون اولويت، و به طريق اولي در كارهاي صرفا تشريفاتي، ميدان دادن به عناصري كه زرنگي و پررويي آنان همه گلوگاههاي اقتصادي را به روي آنان مي گشايد، و خلاصه پديدة بسيار خطرناك انبوه شدن ثروت در دست كساني كه آمادگي دارند آنرا هزينة كسب قدرت سياسي كنند و البته با تكيه بر آن قدرت سياسي اضعاف آنچه را هزينه كرده‌اند، گرد مي آورند. اينها و امثال آن نقطه‌هاي استفهام برانگيزي‌ست كه هر جوان معتقد به عدل اسلامي، ذهن و دل خود را به آن متوجه مي‌يابد و از كساني كه مظنون به چنين تخلفاتي شناخته مي‌شوند پاسخ مي‌طلبد و همچنين در كنار آن از دولت و مجلس و دستگاه قضايي، عملكرد قاطعانه براي ريشه‌كن كردن اين فسادها را مطالبه مي كند. (پيام 6/8/81)

    جنبش دانشجويي به خاطر سلامت ذاتی و روح آرمان‌خواهي خود، نامزد شایسته‌ای برای به پا داشتن پرچم مطالبة عدالت به عنوان «سر‌سلسلة فهرست بلند مسائل كشور» و تبديل آن به «مطالبة افکار عمومي» است. آن چه معمولاً از آن غفلت می‌شود، توجه به ابعاد فرهنگی آرمان‌خواهی و عدالت‌طلبی و توجه به این نکته است که مطالبه‌گری سیاسی در فقدان زمینه‌های فکری و بسترهای هنری و رسانه‌ای، ممکن است به مبارزه‌ای کور و فرسایشی بدل شود. کار اجتماعی با نگاه فرهنگی حرکتي است دقيق، هدفمند و حساب شده که در بلند مدت ثمر مي دهد

  «هنر ديني عدالت را در جامعه به صورت يك ارزش معرفي مي‏كند؛ ولو شما هيچ اسمي از دين و هيچ آيه‏يي از قرآن و هيچ حديثي در باب عدالت در خلال هنرتان نياوريد. ...هنر ديني عبارت است از هنري كه بتواند مجسم‌كنندة و ارائه‌كنندة آرمانهاي دين اسلام - كه البته برترين آرمانهاي اديان الهي است - باشد. اين آرمانها سعادت ‌، حقوق معنوي،‌ پرهيزگاري انسان و عدالت جامعة انساني را تأمين مي‏كند.» (مقام معظم رهبري در ديدار با هنرمندان)

  11خردادماه  87دومين دورة مسابقه هنري «حرفي از جنس زمان» به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد. عدالت اجتماعي و جنگ فقر و غنا و محورهاي اصلي اين مسابقه‌‌اند كه هرسال در قالب هاي شعر، داستان، طنز، کاريکاتور و مقاله جريان دارد. امسال، آثار راه يافنه به مرحله داوري عبارت بودند از: 10 داستان كوتاه، 35 شعر، 6 كاريكاتور 6و 110 عکس. داوران این مسابقه نیز از میان هنرمندان انقلاب انتخاب شده بودند:

  بخش داستان کوتاه: سيد مهدي شجاعي، احمد شاکري/بخش شعر:محمد کاظم کاظمي، علي محمد مودب/بخش کاريکاتور: مازيار بيژني، سيد مسعود شجاعي طباطبايي/بخش عکس: سعيد صادقي، رضا برجي

  در اختتاميه اين مراسم که با شعرخواني شعراي انقلابي همراه بود، دبوق کارگردان لبنانی مستند روح الله و حسن رحيم‌پور ازغدي با موضوع جنگ فقر و غنا از ديدگاه امام خميني (ره) به ارائة سخنراني پرداختند.

  اولين دوره اين مسابقه در پاييز 84 با همكاري جنبش عدالتخواه دانشجويي در تالار شهيد رجب‌بيگي دانشكدة فني دانشگاه تهران برگزار شده بود.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه