پيشرفته
 

موضوعات :

 • دفاع مقدس
 • جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

 • کلمات کليدي :


  رحيم مخدومي

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • اعتراضی علیه انحراف جامعه هنری

 • رویش‌های جدید هنر وادبیات انقلاب

 • مطلب بعدي >   1727 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  جشنوراه دوازدهم سکوی پرش به قله ادبیات

  رحیم مخدومی (داور جشنواره)

  جشنوراه دوازدهم نقطه عطف جشنوراه های پیشین است. از این منظر که غالب آقار رسیده به جشنوراه در بخش خاطره از ارزش علمی و ادبی بیشتری نسبت به دوره های پیشین برخوردار خواهد بود با داوری ها در مجموع علمی تر و تمامی مراحل اجرای جشنوراه حرفه ی تر بود.

  نقاط عطف ، فرصتی مستند برای تامل. اذا می توان از این فرصت برای پرش ، سکو ساخت. پرش به سمت فله ادبیات دفاع مقدسدغدغدای است جدی که هنوز در مظلومیت بی تدبیری ، سلیقه گرایی و برنامه ریزی های عجولانه با هدف زودبازده دست و پا می زند.

  جشنواراه دوازدهم زمزمه آثاری فاخر بود که از لابلای صدها اثر کم جان سربرآورد تا نفسی تازه بکشد. این نفس ها اگر جدی شمرده شود احیا خاطره نویسی دفاع مقدس را در پی خواهد داشت و اگر نادیده گرفته شود ، حرکت لاک پشتی این مقوله از ادبیات همچنان مستمر خواهد بود.

  در طول دو دهه ی دوم و سوم انقلاب فعالیتهای ادبی در عرصه دفاع مقدس ، مولفین به ویژه در حوزه ی دیگر نوشت – را کار آزموده کرد. اروز ادبیات کشور شاهد آماری است که از مصاحبه و تدوین و نثر خوبی برخوردارنددر حالی که پیش از این تجربه نا کافی مولفین منجر بع دستمالی شدن و در نهایت هدر رفتن سوژه ها می شد. دهه ی چهارم انقلاب با پشتوانه گران سنگ دو دهه تجربه باید دهه ی پرش به سمت قله ادبیات باشد. این انتظار با مشاهده ی آثار فاخری که هم اکنون سربرآورده اند و صدای قدمهای آثار برتری که شنیده می شود به دور از واقعیت نیست. در این آنچه مهم است میزان تامل و اهتمام مسئولین فرهنگی به این اتفاق شیرین است.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه