پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


مازیار بیژنی

ديگر مطالب اين نويسنده :

 • عبور از مضحکه با طنز تلخ

 • مقدس تر از مسیح

 • مطلب بعدي >   2112 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  مقدس‌تر از مسیح

  حاشیه‌نگاری انتشار کتاب کاریکاتورهای هولوکاست

  مازيار بيژني

  - ما در فرانسه آزادي بيان مطلق داريم و اصلا نمي‌دانم چرا شما فکر مي‌کنيد که اين طور نيست؟

  - اگر شما آزادي بيان داريد چرا رژه گارودي را به خاطر نوشتن يک کتاب محاکمه و زنداني کرديد؟

  - مساله گارودي فرق مي‌کند او مطلبي خلاف واقعيت نوشته بود و کسي اين حق را ندارد.

  - جور ديگري مي‌پرسم، شما مدعي هستيد که در ايران براي کارتونيست‌ها آزادي نيست و آنها را دستگير و زنداني مي‌کنند، آيا شما به عنوان يک کارتونيست فرانسوي مي‌توانيد کاريکاتوري در مورد هولوکاست و اتاق‌هاي گاز بکشيد؟

  - نمي‌شود چون در اين صورت گروههاي فشار صهيونيست ممکن است دردسرهايي براي ما درست کنند.

   اين قسمتي از گفتگوي سه‌جانيه بين من و ژان پلانو کارتونيست فرانسوي روزنامه لوموند و مسعود شجاعي طباطبائي بعنوان مترجم در هتل لاله سال 78 بود. البته من آن موقع نمي‌دانستم و پلانتو هم اشاره‌ا‌ي نکرد که در فرانسه و آلمان و چند کشور ديگر اروپائي به‌موجب قانوني انکار هولوکاست جرم جنائي است و منکران آن علاوه‌بر پرداخت جريمه سنگين نقدي به زندان محکوم خواهند شد. اما از همان موقع مي‌دانستم که قضيه هولوکاست يک تابو و خط قرمز در فضاي رسانه‌اي غرب است و پس‌از اتفاقاتي که در سال 84 با برگزاري مسابقه بين‌المللي کارتون هولوکاست افتاد ابعاد ديگري از قضيه  را فهميدم.

  چند ماه قبل از برگزاي اين مسابقه, روزنامه دانمارکي يولاند پستن مسابقه کاريکاتوري از چهره پيامبر اسلام (ص) برگزار کرد و تعداد از طرحهاي کاريکاتوري را در روزنامه چاپ کرد. آنها دليل خود را دفاع از آزادي بيان مطلق اعلام کردند. انتخاب دانمارک بعنوان يک کشور اروپائي با پرچمش -که نماد صليب روی ان کیشده شده- از سوي صهيونيست‌ها هدفمند بود( احتمالا با هدف ايجاد درگيري بين مسلمانان و مسيحيان) بويژه با عکس‌العمل بعدي کارتونيست‌هاي مسلمان که اکثرا پرچم دانمارک و صليب آن را در کارهاي خود مورد حمله قرار دادند. در يک مورد کاريکاتوري از من را که در روزنامه کيهان چاپ شده بود٬  روی پايگاه اينترنتي صهيونيستي (کيگل) قرار دادند زيرا يک جنگجوي صليبي را نشان مي‌داد که قلم را بجاي نيزه در دست گرفته بود.

   پس‌از آن ماجرا تعدادي از نشريات اروپائي در فرانسه و آلمان کاريکاتورهاي روزنامه دانمارکي را در پاسخ به اعتراض مسلمانان مجددا چاپ کردند. و کاريکانور هاي ديگري هم به آن اضافه کردند. صهيونيست‌ها سايتي به نام محمد کارتون را هم براي حمايت از اين قضيه راه‌اندازي کردند که حاوي طرحهاي موهن و مستهجن عليه اسلام و پيامبر اسلام بود.

  در ايران با تاخيري چندماهه تعدادي کاريکاتور عليه اين اقدام صهيونيست‌ها در روزنامه چاپ شد اما پاسخ واقعي به اين تهاجم کارتوني چه مي توانست باشد؟

  پس‌از برگزاري مسابقه بين‌المللي کاريکاتور هولوکاست و نمايشگاه آن در تهران خبرنگار ژاپني بي بي سي از مسعود شجاعي طباطبائي پرسيد:"چرا شما برگزاري مسابقه کاريکاتور هولوکاست را پاسخي به کاريکانورهاي روزنامه دانمارکي عليه پيامبر اسلام (ص) اعلام کرديد درحالي که شما هم بايد کاريکاتور هايي در تمسخر عيسي مسيح مي‌کشيديد؟

  آيا هولوکاست پس‌از سالها تلاش فرهنگي و رسانه اي صهيونيست ها براي جامعه غربي مقدس‌تر از عيسي مسيح شده بود؟

  بمب خبري هولوکاست در دنيا منفجر شد. تمامي خبرگزاری‌هاي مهم جهان و روزنامه‌هاي معتبر آمريکايي و اروپائي خبر اين مسابقه بين‌المللي را به‌همراه تفسيرها و مقالات جانبي چاپ کردند. بيش از 300 مقاله در سايت‌ها و وبلاگ‌هاي مختلف در اين مورد نوشته شد و هنوز هم با جستجو مي‌توان مطالب جديدي درباره آن پيدا کرد. کارتونيست هایی از 60 کشور دنيا در مسابقه شرکت کردند. کارلوس لتوف کارتونيست برزيلي که در مسابقه شرکت کرده‌بود در روزنامه صهيونيستي هاآرتص تهديد به مرگ شد و به دنبال آن 25 کارتونيست برزيلي براي اعلام حمايت از او در مسابقه شرکت کردند. تعداد اين برزيلي‌ها دو سال بعد در مسابقه کاريکاتور غزه به 40 نفر رسيد.

  پس‌از ايجاد اين موج سهمگين رسانه‌اي روزنامه همشهري بعنوان برگزار کننده مسابقه بدون سرو صدا عقب‌نشيني کرد و مسعود شجاعي طباطبائي را هم براي تعطيلي کار تحت فشار گذاشت و در نهايت پس از اعلام نتايج مسابقه از دادن جوايز مسابقه خودداري کرد و جوايز آن را از وزارت ارشاد گرفتند.

  به‌ياد دارم که به آقاي شجاعي گفتم: در مدت اين چند ماهي که تبليغات روزنامه‌هاي خارجي ادامه داشته با وجودي که همه روزنامه همشهري را برگزارکننده مي‌دانند روزنامه همشهري حتي يک سطر خبر درباره اين اتفاقات ننوشته و ادامه اين وضع به معني بي‌اعتباري کل مسابقه بين المللي شماست. بعيد مي‌دانم که همان روزنامه و خبرگزاري ها متوجه اين نکته شده باشند.

  به‌هرحال همزمان با اين قضايا به پيشنهاد آقاي شجاعي مجموعه‌اي از کاريکاتورهایي را که براي مسابقه هولوکاست کشيده بودم جمع آوري کرديم و براي چاپ به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران داديم که پس از 4-5 ماه معطلي دست آخر اعلام کردند که براي اين نوع کارها بودجه نداريم! سال بعد به پيشنهاد من آقاي اميد مهدي‌نژاد يک طنز تاريخي براي کتاب نوشت و مجموعه طنز و کاريکاتور هولوکاست را براي چاپ به بچه‌هاي بسيج دانشگاه علم و صنعت داديم که با همين عنوان چاپ شد.

  براي رونمايي از کتاب مراسم راهپيمايي روز قدس امسال در ميدان فلسطين را انتخاب کرديم و خبر آن را براي خبرگزاري هاي داخلي و صدا و سيما و تعدادي از روزنامه ها فرستاديم. از وزير ارشاد و يک نماينده اصولگراي مجلس و رئيس دانشگاه علم صنعت هم دعوت شده بود. وزير ارشاد با وجود ارسال دعوت‌نامه رسمي و یک نسخه از کتاب براي دفترش٬ به مراسم نيامد و بعدا به ما گفت به نظرم آمد چون مراسم از طرف بسيج است قضيه خيلي جدي نيست!

  نماينده اصولگرا هم نيامد و در تماس با تلفن همراهش گفت که خواب مانده است. در عوض وزير آموزش پرورش که براي شرکت در راهپيمائي آمده بود بصورتي کاملا تصادفي در مراسم رونمايي کتاب حضور پيدا کرد و هرچند با وجود اصرارهاي ما حاضر به بالا رفتن از جايگاه و رونمايي کتاب نشد ولي روز بعد روزنامه‌هاي واشنگتن‌پست و ديلي‌تلگراف و خبرگزاري‌هاي رويتر و فرانس‌پرس و دهها سايت و وبلاگ خبري  از جمله سايت وزارت‌خارجه اسرائيل و سايتهاي صيهونيستي ديگر از رونمائي کتاب هولوکاست به دست وزير آموزش و پزورش خبر دادند. محور تبليغات آنها يکي بحث يهودآزاري و يهودی‌ستيزي در ايران با استناد به عباراتي پيرامون قوم يهود در کتاب٬ و ديگري  موضع رسمي دولت جمهوري اسلامي پس از اعلام مواضع رئيس جمهور در نفي هولوکاست بود. بلااستثناء کتاب را اقدامي از سوي جمهوري اسلامي عليه يهوديان قلمداد کردند و شاهد آن را هم  حضور وزير آموزش و پرورش مي دانستند.

  در مورد اول عبارات را که اشاره به قوم يهود داشت براي جلوگيري از سوء استفاده به «صهيونيستها» تغيير داديم و در مورد دوم هم با اين که آش نخورده و دهان سوخته بوديم کاري از دست‌مان ساخته نبود.

  عناوین برخی خبرهای پیرامون این ماجرا اینها بودند:

  - خبرگزاري فرانسه: «دانشجويان ايراني کتاب هولوکاست را در روز جهاني قدس رونمايي کردند و جنبش حماس نيز پس از اين اقدام وعده داد که عملياتهاي خود را بر عليه اسرائيل افزايش خواهد داد.»

  - خبرگزاري رويتر به نقل از نماينده کليميان ايران: «اين موضع گيري عليه يهوديان در ايران تاکنون سابقه نداشته و ما همواره شاهد مواضع ضد صهيونسيتي بوده ايم. »

  يک وبلاگ ايتاليايي با موضوع طنز و کاريکاتور: « سلاح جديد ايراني‌ها بمب هسته‌اي نيست، سلاح آنها طنز است و آنها از اين سلاح عليه يهودي ها استفاده کردند»

  يک وبلاگ صهونيستي : «هولوکاست را انکار مي‌کنند؟ فردا خواهند گفت که رود نيل هم وجود ندارد»

  يک سايت صهيونيستي ديگر: «پس از سالها برگزاري مراسم يکنواخت و خسته کننده راهپيمايي روز قدس در ايران امسال ايراني‌ها ابتکار جديدي به خرج دادند و يک کتاب عليه هولوکاست رونمايي کردند!»

  در يادداشت‌هايي که براي خبر کتاب هولوکاست در يک سايت صهيونيستي گذاشته بودند آمده: « شما صهيونيست ها تهاجم کاريکاتوري به مسلمانان را با کاريکاتورهاي دانمارکي آغاز کرديد و حالا اين به آن در!»

  تعدادي ديگر از عناوين وبلاگ‌ها هم اين بود: «شبه نظاميان در دانشگاه علم و صنعت هولوکاست را به مسخره گرفتند» « تحريک جامعه بين الملل توسط ايران » « ايران خشم جامه جهاني را برمي انگيزد» « آيا آنها جنگ جهاني سوم را آغاز مي  کنند »

  فيلم کوتاه خبري از مراسم رونمايي کتاب هم که از شبکه خبر پخش شده بود توسط سايت صهيونيستي ممري (memri.org)  زيرنويس و روي تعدادي از سايت‌هاي ديگر از جمله youtube  قرارداده شد.

  فيلم خبري ديگري هم توسط شبکه (Iran vnc News) تهيه شده با عنوان "محمد علي رامين از کتاب هولوکاست رونمايي مي‌کند." در فيلم ابتدا با نشان دادن تصوير رئيس جمهور موضع وي را در رد هولوکاست بيان مي‌کند٬ سپس با نشان دادن تصاويري نويسندگان کتاب و چندتن از حاضران مراسم را معرفي مي کند. بعد بلافاصله مراسم رژه مسلحانه حماس را نشان مي‌دهد و در ادامه مطالبي پيرامون مسابقه و نمايشگاه هولوکاست در سال 2006 در تهران و کاريکانورهاي روزنامه دانمارکي و مواضع مسلمانان بر عليه آن و تظاهرات روبروي سفارت دانمارک و نيز موضع‌گيري کوفي عنان عليه نمايشگاه هولوکاست در تهران و برگزاري کنفرانس هولوکاست توسط وزارت خارجه با حضور رابرت فوريسن و فردريک توبن در فيلم آمده است.

  پس از اين قضايا با راه‌اندازي يک وبلاگ و يک سايت به آدرس holocaustcartoons.com تمامي کتاب را روي اينترنت گذاشتيم و بعد به فکر افتاديم که نسخه انگليسي و عربي آن را هم آماده کنيم  براي رونمايي از نسخه انگليسي روز 27 ژانويه را که از طرف سازمان ملل روز جهاني هولوکاست نام گذاري شده  انتخاب کرديم. مراسم در روز 8 بهمن امسال در دانشگاه شريف برگزار شد از طرف دولت دکتر الهام با پيامي از رئيس‌جمهور در مراسم شرکت کرد. به‌عنوان سخنران خارجي فردريک توبن از نويسندگان معروف ضدهولوکاست که چند ماه پيش در فرودگاه لندن بازداشت و در آلمان زنداني شده بود در مراسم حضور داشت. توبن بعد از سخنراني به سوالات حضار جواب داد. در پاسخ به اين سوال که آيا شما از اساس منکر واقعه هولوکاست هستيد يا اينکه فکر مي‌کنيد هولوکاست روي داده ولي توسط صهيونيست ها بزرگنمائي شده؟ گفت:«من چگونه مي توانم چيزي را که هرگز وجود نداشته انکار کنم؟»

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه