پيشرفته
 

موضوعات :

 • حوزه علمیه

 • کلمات کليدي :


  علیرضا اشرفی نسب

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • پیش از آن که دیر تر شود...

 • مطلب بعدي >   1736 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  خطبه ایستادگی

  درگذشت آيت الله جمي

   محمدرضا اشرفی نسب

  «به شدت اهل مطالعه بود؛ از كانت گرفته تا فلسفه جديد و رياضيات و الهيات. «زن روز» و «خواندني ها» و اغلب مجلات را مطالعه مي كرد. كاملاً در جريان مسال سياسي روز بود، راديوهاي فارسي زبان خارجي و راديوهاي عربي را گوش مي داد. مخصوصاً پيگير موضوع فلسطين بود. شعر هم زياد مي خواند... خصوصاً حافظ.» (گفتگوی مجله شاهد یاران با پسرآيت الله جمي)

  *

  آيت الله غلامحسين جمي در اهر تنگستان بوشهر بدنيا آمد. ششم ابتدايي را در همانجا گذراند و به علت مشكلات مالي نتوانست براي ادامه تحصيل به بوشهر برود. دروس حوزوي اش را در برازجان ادامه داد و به بوشهر عزيمت کرد.

  سال 1327به آبادان مسافرت كرد و با شيخ عبدالرسول قائمي؛ روحاني مبارز حوزه علميه آبادان آشنا شد. پس از چندي براي ادامه تحصيل به نجف اشرف رفت اما طولي نكشيد که به دليل بيماري به آبادان بازگشت. سال 1324 كه سازمان انقلابي فداييان اسلام توسط روحاني مبارز سيد مجتبي نواب صفوي تشكيل شد، جذب شاخه آبادان اين سازمان شد و با بسياري از اعضاي آن همچون «مظفر عليوالقدر» (عامل ترور نافرجام حسين علا) آشنا شد. با فرجام تلخ فداييان در سال 1334، جمي منبر را برگزيد و در روشن كردن افكار عمومي نسبت به بي عدالتي و ظلم و فساد رژيم پهلوي كوشيد.

  با آغاز نهضت اسلامي به رهبري امام به اين جريان پيوست و در منابر و مساجد آبادان به سخنراني عليه رژيم سلطنتی پرداخت. پس از تبعيد امام، جمي آبادان را به كانون ارتباط ايران با نجف تبديل نمود. مبارزين براي خروج از كشور و ورود به عراق و بالعكس از اين منزلگاه عبور مي كردند. او که همواره حمايت و همراهي حركت هاي مردمي و انقلابي آبادان را سازماندهي مي كرد، پس از انقلاب نماينده امام و نخستين امام جمعه آبادان شد. چندسال بعد در آذر 61 نماينده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان شد. امام با حساسيت خاصي برگزاري نماز جمعه او را پيگيري مي كرد؛ نماز جمعه اي كه پخش خطبه هاي آن از راديو آبادان به مثابه پيام ايستادگي و زنده بودن شهر بود و دلهاي هزارن انسان را از فراسوي حصارهاي شهر بدان سو مي كشاند. وقتي آیت الله جمي به دلايلي يكي دوهفته اي نتوانسته بود نماز جمعه را اقامه كند، در ديداري كه با امام داشت، امام در اولين عبارت به او گفته بودند: «شما مثل اين كه چند هفته اي است در آبادان نيستيد». آيت الله جمي پس از سال ها تحمل رنج و سختي در شامگاه دي ماه 87 در سن 83 سالگي در بيمارستان امام آبادان دار فاني را وداع گفت و پيكر پاكش به توصيه خودش در نجف اشرف به خاك سپرده شد.

  *

  از خدمات محسن کاظمی در حوزه ثبت تاریخ انقلاب، «نوشتم تا بمانم» است که شامل خاطرات آيت الله جمي است. فصل نخست اين كتاب که تا کنون به دو چاپ رسیده است، يادداشت هاي روزانه آيت الله جمي در جنگ را از تاريخ24مهر59 تا 19مهر60  در برمي گيرد. فصل دوم هم كتاب يادداشت هاي پراكنده آيت الله جمي است كه شامل: دوران مبارزه، جمي و بيماري، در ميان بحران، پايداري تا پيروزي، بدرقه خاموش و آواي توحيد است. آثار شفاهي او نیز در بخش پيوست ها آمده است كه شامل خطبه هاي نمازجمعه و سخنراني ها و گفتگو با مطبوعات است.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه