پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه جهانی(بین الملل)

 • کلمات کليدي :


  سید محمد حسینی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • صبح صادقی پیش‌روست

 • دفتر مشق انتخاباتی

 • مطلب بعدي >   2080 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 24 : ديده بان نابينا

  وال‌استریت، بحران مالی و داستان اقتصاد

  معرفی سه مستند پیرامون بحران اقتصادی

  سید محمد‌حسین حسینی

   


   

  انیمیشنی برای تغییر مصرف و سبک زندگی

  انیمیشنThe Story of Bottled Water، داستان دنیایی است که همه آدم‌ها در آن عاشق خرید وسایل شدند. داستان یک بطری آب معدنی از ابتدا تا انتها است.

  روایت می‌کند چگونه شرکت‌های آب معدنی با تبلیغات احمقانه به مردم القا می‌کنند که آب‌های شهری آلوده‌اند و برای حفظ سلامتی باید فقط از آب معدنی نوشید. این در حالی است که آب معدنی که همان آب شهری است که در بطری بسته بندی شده، حدود 2000برابر گران تر از آب  شهری به فروش می‌رسد.

  در ادامه نحوه آلوده شدن محیط زیست و آب‌های سطحی در اثر تولید محصولاتی همچون بطری آب از مواد نفتی بررسی می‌شود. همچنین نحوه دفع و بازیافت این بطری‌ها نمایش داده می‌شود. بازیافتی که ضررهای متعددی که به محیط زیست وارد می‌کند چون در واقع پس یافت انجام می‌گیرد نه یک بازیافت کامل.

  در پایان، این انیمیشن از همه می‌خواهد با همراه داشتن یک قمقمه به جای خرید آب معدنی، جلوی این شرکت‌های سودجوی چند میلیون دلاری بایستیم و اجازه ندهیم از این بیشتر ما را اغفال کنند و به محیط زیست ضربه بزنند.

   

  تاریخی به اندازه مجموع زندگی سه انسان از آغاز صنعتی شدن تا کنون

  انیمیشن An Abbreviated History Of Fossil Fuels، گزارشی کوتاه از روند استفاده از سوخت‌های فسیلی از آغاز انقلاب صنعتی تاکنون است. این انیمیشن، قدم به قدم استفاده‌های متفاوت از سوخت‌های فسیلی _از استفاده در راه آهن تا استفاده در جنگ جهانی اول_ در طول 200سال و همچنین افزایش روز به روز نیاز به این نوع انرژی را روایت می‌کند.

  این انیمیشن، ترویج فرهنگ مصرف گرایی در فرهنگ غرب را نقد می‌کند و این‌که چگونه تبلیغات توانسته است سبک زندگی مردم دنیا را تغییر می‌دهد را شرح می‌دهد.

  در این انیمیشن، تاثیرات فاجعه بار فرهنگ مصرف گرایی و عواقب نظام حاکم بر بازارهای مالی آمریکا نمایش داده می‌شود.

  در نهایت ضربه‌هایی که استفاده بیش از نیاز از سوخت‌های فسیلی به محیط زیست وارد کرده است، بیان می‌شود و چها را راه کار برای نجات ارائه می‌کند.

  1- یاد بگیریم بدون سوخت فسیلی زندگی کنیم.

  2- با پایان آنچه اسمش را رشد اقتصادی می‌گذاریم عادت کنیم.

  3- از هفت میلیارد انسان حمایت کنیم

  4- نرخ رشد جمعیت را پایدار کنیم

  و البته یاد بگیریم با دست گلی که در مورد محیط زیست به آب دادیم زندگی کنیم

  به طور خلاصه باید سبک زندگی مان را بر اساس منابع تجدید پذیری که طبیعت توان ابقای آن‌ها را دارند طراحی کنیم همچنین باید برخی از ارزشهای فرهنگی مان را دوباره تعریف کنیم."

   

  فیلم مستند Inside job

  “بحران جهانی اقتصاد در سال 2008 باعث شد که ده‌ها میلیون انسان پس انداز، شغل و خانه‌های خود را از دست بدهند. اما چطور این بحران به وجود آمد؟"

  زمانی است که بحران اقتصادی مانند یک زلزله به صورت اتفاقی و به یکباره شکل می‌گیرد اما زمانی هم هست که هیچ حادثه‌ای در کار نیست! بحران کاملا آگاهانه و بر اساس برنامه ساخته می‌شود.

  Inside Job نشان می‌دهد که نظام سرمایه‌داری برای ادامه حیات و برای فرار از یک بحران، باید بحران دیگری بسازد. دولت‌مردان و صاحبان شرکت‌های بزرگ، دست در دست هم برای خروج از وضعیت بد فعلی، ناگزیر مسیری را دنبال می‌کنند که بحران دیگری دربردارد. حبابی ساخته می‌شود و منافع آن‌ها تامین می‌شود. این حباب که می‌ترکد، برای ادامه مسیر، باید حباب دیگری ساخته شود.

  این فیلم نشان می‌دهد هیچ خسارتی به مسئولان شکل گیری بحران نمی‌رسد، بلکه با درآمدهای بسیار بسیار بالای خود به ادامه زندگی می‌پردازند، حتی پاداش هم می‌گیرند. این در حالی است که آن‌ها از روی آگاهی کامل باعث ایجاد بحران شده‌اند. در نهایت، فقط مردم متوسط و ضعیف هستند که در نتیجه این بحران ها، با مشکل‌های بزرگ در  زندگی خود مواجه می‌شوند که هیچ کس به دنبال حل مشکل آن‌ها نیست.

  در این فیلم می‌بینیم که چگونه علم اقتصاد مانند یک ابزار عمل می‌کند. بزرگان این علم، پول می‌گیرند تا از فرمول‌های کلاه برداری شرکت‌های بزرگ حمایت کنند. اقتصاددانان، راه و روش این شرکت‌ها را علمی نشان می‌دهند و لازمه پیشرفت می‌دانند.

  Inside Job فیلم سینمایی مستندی است که نظام حاکم بر بازارهای مالی را کالبدشکافی کرده است. اگر می‌خواهید بدانید در وال‌استریت چه می‌گذرد و چرا معترضان به نظام سرمایه‌داری در آنجا تجمع کرده اند، این فیلم را ببینید. البته نیت سازندگان این فیلم، بررسی بحران اقتصادی سال 2008 است.

  ................................................................................................................

  برای تهیه فیلمها به وبلاگ

  www.ecostory.blogfa.com

  مراجعه نمایید.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه