پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


دکتر محمد رضا سنگري

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   1200 تعداد بازديد
10.00 (1 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

جلوگیری از هرز رفتن توان ها و تومان ها


انقلاب چون يك حركت فرهنگي است همه رخدادهايي كه در طول سال اتفاق مي‌افتد به گونه‌اي سبقه فرهنگي دارد و در روند كلي و بازتاب‌هاي انقلاب در سطح جهاني مي‌تواند كاملاً مؤثر باشد. اما به نظر مي‌رسد بعضي از اين‌ها را شايد در محاسبات تحولات فرهنگي تلقي نكنند. به گمان من يكي از رخدادهاي بزرگ فرهنگي در انتهاي سال 89 اتفاق افتاد آن هم راهبردهاي اساسي و كليدي در قلمرو حوزه است که بعد از سفر حضرت آقا به قم، مطرح شد. اين راهبردها؛ جهت‌گيري‌هاي آينده‌ی حوزه را كه بي ترديد در قلمرو دانشگاه و فرهنگ جامعه و مهندسي فرهنگي و علوم انساني مؤثر خواهد بود را  تحت تأثير قرار خواهد داد. من اين را بزرگ‌ترين رخداد فرهنگي سال 89 تلقي مي‌كنم.
ما در سال 89  جشنواره كتاب سال دفاع مقدس را داشتيم. سيزدهمين دوره برگزار شد. اين هم يك حادثه بسيار مهم فرهنگي است. چون توانايي‌ها و آثار شاخص و برجسته‌اي را كه در سال گذشته به چاپ رسيدند به نوعي جهت‌ می‌دهیم و خلأها و حفره‌ها را هم معلوم مي‌كنيم. روشن خواهد شد كه در كدام عرصه‌ها كار جدي نشده و پيشنهادهاي لازم را به نويسندگان مي‌دهيم تا در آن معركه قدم بردارند.
انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي هم که بنده به عنوان داور در بخشي از اين جريان فرهنگي نقش داشتم یک رخداد فرهنگی بود. ما علاوه بر این که عوامل انگيزشي و تشويقی را براي نويسندگان و اثرآفريننان كشور فراهم مي‌كنيم، آثار شاخص و برجسته را به جامعه مي‌شناسانيم. اين باعث اقبال جامعه به آن‌ها خواهد شد. نكته ديگر اين است كه همان‌گونه كه اشاره كردم فقر و حفره ها را هم كشف مي‌كنيم. و از نويسندگان دعوت می‌كنيم در اين حوزه‌ها به فعاليت بپردازند. پس در حقيقت هم كتاب سال دفاع مقدس و هم كتاب سال جمهوري اسلامي در جهت ارتقاء فرهنگي جامعه در آينده خدمت خواهند کرد.
باید از بعضي از مسائل سطحي و شتاب‌زده و شعاري پرهيز كنيم و به مسائل عميق‌تر بپردازيم. بعد از پشت سر گذاشتن 32 سال از انقلاب و شناخت همه جريان‌ها و عوامل كُند كننده و پيش برنده اكنون مي‌توانيم بهتر تصميم بگيريم و به مهندسي فرهنگي آينده بپردازيم. چيزي كه مغفول مانده مهندسي فرهنگي كشور است. متأسفانه ما يكپارچگي و هماهنگي بين همه جريان‌هاي فرهنگي نمي‌بينيم. نوعي گسست و شكاف بين اين‌هاست و حتي گاهي وقت‌ها كارهاي موازي انجام می‌دهند. اگر اين مهندسي اتفاق بيفتد ما می‌توانیم از سرمايه‌هايي كه هرز مي‌رود و كارهاي مكرر و موازي كه اتفاق مي‌افتد جلوگيري كنيم.
اصل كار هم به عهده مسئولين است. به خصوص شوراي عالي انقلاب فرهنگي وزارت ارشاد، حوزه‌هاي علمیه، آموزش عالي و آموزش و پرورش که باید با همديگر حركت كنند. درست مثل يك ماشين كه اگر همه چرخ‌ها با هم در يك سو حركت نكنند هرگز به مقصد نخواهد رسيد. متأسفانه چرخ‌هاي ماشين فرهنگ ما هم‌سو و همراه نيستند. اگر اين همراهي اتفاق بيفتد و نيروها هم‌دیگر را بيابند و به هم كمك كنند، براساس يك طرح و نقشه مشخص و روشن حركت فرهنگي اتفاق می‌افتد و ما از هرز رفتن بسياري از زمان‌ها، توان‌ها و تومان‌ها مي‌توانيم جلوگيري بكنيم.
برای سال 90 من چند دغدغه را دنبال مي‌كنم. يكي اين‌كه  باید نيازهاي فرهنگي را در عرصه دفاع مقدس به خصوص فضاهاي آكادميك و دانشگاهي تأمين كنيم. شايد اطلاع داشته باشيد كه رشته‌هاي كارشناسي ارشد ادبيات پايداري فعال شده است. اين‌ها نياز به منبع دارند و تدوين و تأليف چنين منابعي نيازمند كار و برنامه‌ريزي است. با پژوهشگاه بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس داريم كار مي‌كنيم. يكي هم پاسخگويي به نيازهاي تحول‌آفرين در حوزه علوم انساني است. مسائل مورد علاقه فرهنگي خودم مثل حوزه عاشورا و ادبيات انقلاب نيز هست كه در اين زمينه‌ها هم دارم كار مي‌كنم.

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه