پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


عادل پیغامی

ديگر مطالب اين نويسنده :

 • مبانی نظام آینده جهان از جمهوری اسلامی شکل می‌گیرد

 • بلای جان اقتصاد

 • مطلب بعدي >   2214 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

  عزم ملی برای فرهنگ سازی اقتصادی


  دهه‌ عدالت و پيشرفت

  انقلاب اسلامي ايران در آستانه‌ي دهه چهارم خود كه مقام معظم رهبري آن را دهه‌ عدالت و پيشرفت ناميدند، در فضاي گفتمان عمومي و نخبگانی پیشرفت‌های خوبی را مشاهده کرده است. يكی از آنها نشست‌هاي انديشه‌هاي راهبردي بود كه در حضور مقام معظم رهبري برگزار شد و بحث الگوی ایرانی،اسلامي پيشرفت مطرح شد و مطالبه‌اي را براي جامعه‌ نخبگان دانشگاهي و حوزوي درباره نيازهاي دهه‌ عدالت و پيشرفت مطرح كرد. مساله‌ دیگر رونمايي بود از يك سري اسناد راهبردي بنا بر تأكيداتي كه مقام معظم رهبري چند سال قبل كرده بودند. تحول راهبردي آموزش و پرورش هم از جمله  مواردي بود كه در تغيير فضا و گفتمان نخبگان كشور نقش اساسي را در سال‌هاي آينده خواهد داشت. طرح تحول اقتصادي كشور هم تأثيرات شگرفي در رفتاهای اقتصادي مردم خواهد گذاشت که نقش خودش را كم كم نشان خواهد داد.

  نقشه‌ جامع مهندسي اقتصادي نداريم

  طرفداران انقلاب و كساني كه داعيه‌دار حوزه‌ فرهنگي هستند بايد تأكيد و تلاش بيشتري داشته باشند. آنچه كه مقام معظم رهبري در نقشه‌ جامع مهندسي فرهنگي كشور خواهان بودند در حوزه‌ اقتصادي عملاً‌ مربوط به مسائل رفتار سازي، گرايش سازي و شناخت سازي‌هاي اقتصادي مي‌شود. مردم نيازمند‌ند كه در حوزه‌ اقتصادي، سياسي و فرهنگي و مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي و مقتضيات يك كشور مورد حمايت و پشتيباني فرهنگي و فرهنگ سازي قرار بگيرند. متأسفانه اين مسأله در حوزه آموزش و پرورش و رسانه‌ها محدود شده است. اگر قرار است رفتارهاي اثر بخش و بهره‌ور در كشور افزايش پيدا كند نيازمند عزم ملي جامعه براي فرهنگ سازي اقتصادي است.
  متأسفانه در شواري عالي انقلاب فرهنگي، دستگاه‌هاي فرهنگي، رسانه‌ ملي، رسانه‌های مكتوب و در نهايت آموزش و پرورش نقشه‌ جامع مهندسي اقتصادي نداريم. قضیه سرمايه‌هاي انساني كشور هم مديريت خوبی نمي‌شود و جبهه فرهنگي در اين زمينه بايد دقت و عنايت بيشتري خرج دهد.


  مدیریت مطلوب سرمايه‌هاي انساني

  باید مدیریت سرمايه‌هاي انساني مطلوب كشور در عرصه‌ تصميم‌گيري و عمومي از نهاد‌هاي تصميم گذار كشور مطالبه شود. دیگر مسائل هم از این قبیل است. مثلاً كشور ما، كشور كم آبي است. قنات در مديريت آب كشور، ساليان سال تأثير داشته است و این بايد مورد مطالبه‌ جبهه‌ فرهنگي انقلاب قرار گیرد. اگر مسايل مربوط به قرادادهاي نفت و گاز در كشور ما يك مسأله‌ حياتي و كليدي‌اند چرا در كشور ما فوق ليسانس و دكترای رشته‌هاي نفت و گاز وجود ندارد؟ رصد كردن مسأله‌هاي كشور و مطالبه آن از مسئولان و سياست گذاران، كاري است كه در سال 90 بايد اتفاق بيفتد.

  تحولات بزرگ انساني و ديني

  دنيا در راستاي تحولات بزرگ انساني و ديني است و كشور ما بايد خودش را براي راهبري اين جريانات بين المللي آماده كند. جبهه‌ فرهنگي انقلاب اسلامي باید نقش فعال تری در رصد کردن و دیده بانی این مسائل داشته باشد. تغيير آرايش عناصر سياسي در دنيا، مسأله‌ لبنان و تحولات آن در عرصه‌ بين الملل، فروپاشي نظام‌هاي ديكتاتوري در جهان عرب و انقلاب‌هاي پي در پي مردمي كه قطعاً پیشینه‌ اسلامي در آنها يكي از جريانات مهم تلقي مي‌شود، مسأله‌هایي است که باید مورد توجه قرار گیرند. جرياناتي که در حوزه‌ سياسي، فرهنگي و یا اقتصادي رخ می‌دهد، نيازمند حضور هوشمندانه نخبگان انقلاب اسلامي است.
  با توجه به ظرفيت‌ها و استعدادهاي نهفته‌اي که در بين مردم در حوزه‌ عمومي كشور داریم، بايد مردم را تجهيز كنيم تا در تعاملات بين المللي مهارت پيدا كنند. باید بتوانیم  پاسخ گوی مطالبات رهبری باشیم و با استفاده از این ظرفیت‌ها در سطح بين الملل تاثیر‌گذار حرکت کنیم.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه