پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


لطف الله فروزنده

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   1902 تعداد بازديد
(0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

مدل جهانی مردم سالاری دینی


فتنه و پالایش نظام از درون

در سال 89 با توجه به انتخابات سال 88 و جريان فتنه؛ گفتمان انقلاب اسلامي يك بار ديگر تثبيت شد و پالايشی در درون نظام انجام شد. بعضي از چهره‌هاي ناخالصي كه به بركت نظام موقعيتي به دست آورده بودند، ماهيت شان رو شد و مشخص شد كه به مباني اصلي انقلاب و نظام اعتقادي ندارند. يك بعد ديگر براي مردم روشن شد كه چقدر دشمنان ما نسبت به گفتمان خالص انقلاب اسلامي و مخصوصاً جايگاه ولايت فقيه خصومت دارد. مردم هم با حضور در ميادين مختلف گفتمان ولایت فقیه را تقويت كردند. سال 89 سال تقويت گفتمان انقلاب اسلامي و پاك شدن از برخي از ناخالصي‌ها بود.
 
مدل جهانی مردم سالاری دینی

در سطح جهاني هم به لحاظ كاركردي كه در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و مشاركت مردم در صحنه داشت، گفتمان غالب دنيا شد. ما شاهد حركت‌هاي مردمي دركشورهاي اسلامي هستيم. از شعار و رفتار مردم مشخص است که خواست شان اسلام است. با شعارهاي اسلامي وارد ميدان شدند به دنبال عدالت واقعي و اسلام ناب هستند و الگوي شان هم ايران است.
برای این که وظیفه خود را به نحو شایسته ای انجام بدهیم باید در درجه اول ارتباط مان را با خداوند بيشتر كنيم. ما هرچه داريم به خاطر حمايت‌هاي حضرت حق است و بايد يك ذره از اين هدف و محور اصلي انقلاب دور نشویم. مطلب دوم بحث وحدت است. وحدت حول محور ولايت. كسي که گفتمان انقلاب اسلامي را تكميل كرد و اسلام ناب محمدي را معرفي نمود، مقام ولايت بود. چه حضرت امام(ره) چه مقام معظم رهبري. باید با همدلي اين وحدت را حفظ كنيم. تلاش مان بايد اين باشد كه ارزش‌هاي اسلامي مثل عدالت، مقابله با استكبار، توجه به محرومين و توسعه مناطق محروم به طور جدي مورد توجه قرار بگيرد. باید توجه به كشورهاي اسلامي و كشورهاي آمريكاي لاتين و آفريقايي بیشتر شود. كشورهاي اسلامي از ما توقع دارند كه براساس تفكر مردم سالاري ديني براي اداره كشورشان مدل بدهيم.

خاورمیانه جدید اسلامی

انقلاب ما زمينه‌ساز حكومت جهاني حضرت مهدي(ع) است. اين تحولات اخیر منطقه را با همان حكومت جهاني عدل الهي تحليل مي‌كنيم. حكومت امام زمان، زماني به منصه ظهور مي‌رسد كه مردم آمادگي لازم را داشته باشند. روح عدالت‌خواهي كه در مردم زنده شده نويد ظهور را به ما مي‌دهد. در اين فرآيند قطعاً رژيم‌هاي ستمگر و استعمار جهاني شكست خواهد خورد. البته وجود رهبران و نخبگان سلحشوري كه بتوانند اين حركت‌هاي ارزشمند را هدايت كنند يكي از دغدغه‌هاست. خاورميانه اسلامي جديد در برابر رژيم استكباري و صهيونيستي خواهد ايستاد. امروز مسلمان‌ها در معادلات جهان نقش اساسي دارند. با توجه به اين كه 80 درصد انرژي در منطقه خاورميانه است؛ حتماً متغيرهاي اقتصادي تغيير خواهد كرد. و رابطه ظالمانه‌ غرب با كشورهاي اسلامي، امريكاي لاتين و آفريقايي به سمت حاكميت مستضعفين و ارزش‌هاي دینی در حال دگرگونی است.
اصلاح نظام اداری

دولت نهم و دهم با نگاه ارزشي و مردمي وارد صحنه شد و نگاهش تحول بود. ساختارها و روش‌هايي كه مبناي ارزشي و مردمي نداشت با ابتكار رئيس جمهور مورد تغيير و تحول قرار گرفت. يكي از حوزه‌ها حوزه اداري است. حوزه اداري كه به هر حال موتور حركت است. نظام اداري ‌ما باید متناسب با مبناي ارزشي شكل بگيرد.كسي که در نظام اداري کار می‌کند بر اساس نگاه امام و مكتب ما خادم مردم است. باید برای مردم با نشاط وقت بگذارد. در سال گذشته يك برنامه‌ريزي قوي براي تحول در نظام اداري انجام داديم. حدود ده محور را طراحي كرديم. مهم ترين محورها بحث تمركززدايي بود. افزايش اختيارات استانداران و انتقال بعضي از دستگاه‌ها و اختيارات به استانها به شكلي كه بتوانيم توازن منطقي از نظر تمركززدايي اداري و سياسي ايجاد كنيم؛ يكي از كارهاي جدي ما بود. محور ديگر «دولت الكترونيك» است. امروز حدود130خدمت به صورت الكترونيكي به مردم ارائه مي‌شود و هدف‌ اين است كه این خدمات را به پانصد برسانيم. محور ديگر، بحث آموزش و افزايش توانمندي نيروي انساني موجود است. نيرويي كه خدمت می كند طبيعتاً نياز دارد دانشش را افزايش دهد و مهارت پيدا كند. اجراي طرح‌هاي نوينی مثل دورکاری كه بستری مناسب براي افزايش رضايت كاركنان و آرامش فكري آن‌ها و افزايش بهره‌وري و كاهش معضلات زندگي شهري را به دنبال دارد پی گیری شد. ايجاد بستر افزايش مشاركت مردم و واگذاري امور به آن ها به طور جدي دنبال شد. در بحث سلامت اداري با نظرسنجي‌هايي كه انجام داديم ارتقاي سلامت اداري را داشتيم. هرچند با نقطه مطلوب فاصله داريم ولي به هر حال نسبت به گذشته شتاب خوبي گرفته ایم. بسياري از شركت‌هاي واسطه‌اي كه حق نیروهای شرکتی را ضايع مي‌كردند حذف شدند و نيروها ساماندهي شدند.
بحث انتقال از تهران، دوركاري، تمركززدايي، ساماندهي شركت‌ها و ... در سطح رسانه‌ها به صورت گسترده مطرح شد. مردم بحث‌هايش را دنبال كردند و این نشان مي‌دهد كه دغدغه مردم بوده. حداقل 25 درصد دوركاري دستگاه‌ها انجام شده است. در انتقال از تهران نزديك 40 درصد از تشكيلات خيلي از دستگاه‌ها منتقل شده است. نظرسنجي كه از290 هزار ارباب رجوع شد و سند بسيار مهمي است كه نشان مي‌دهد رضايت مردم از سلامت اداري افزايش پيدا كرده. قضاوت نهايي با مردم است. وظيفه ی ما تلاش كردن است و نتيجه را خدا عنايت مي‌كند.
ماهيت اصلي انقلاب ما فرهنگي است. ما بايد خودمان را آماده كنيم که اولاً كشور را خوب بسازيم. ثانیاً نگاهي هم به وضعيت دنيا داشته باشيم. بايد گفتمان انقلاب اسلامي را در دنيا تبليغ كنيم. مدل‌هاي موفقي را كه در توليد علم داشتيم و در اقتصاد و نظام اداري داشتيم، ارائه كنيم. لذا مسئولين بايد امسال برنامه‌ريزي بهتري در راستاي چشم‌انداز بكنند. سال 90 اولین سال اجرای قانون برنامه است. بايد به طور جدي به سمت اجراي قانون برنامه حرکت کنند. همين طور كه كار مي‌كنيم نباید از آسيب‌شناسي غافل باشیم. ما سند بسيار مهمي در اختيار داريم به نام سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در رابطه با نظام اداري. بايد همه تلاش مان را بكنيم تا بستر تحقق اين سياست‌ها فراهم شود.

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه