پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


دکتر محمد جواد شريف زاده

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   1134 تعداد بازديد
(0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

آینده روشن اقتصـــادی


هدفمندی یارانه ها؛
دو دهه انتظار

در زمینه‌ی مسائل اقتصادي به نظرم مهم‌ترين اتفاق همين بحث هدفمند كردن يارانه‌ها است. چون مسأله‌اي بود كه از برنامه اول توسعه (يعني سال70) مطرح بوده است و نزديك دو دهه بود عقب افتاده بود. دولت‌ها بيشتر به خاطر نگراني از تبعات سياسي و اجتماعي‌ اين كار را انجام نمي‌دادند. بحمدالله با درایت رهبری وفاقي بين مجلس، دولت و قوه قضائيه در كشور شكل گرفت و دولت توانست اين كاري كه بايد انجام مي‌شد را انجام بدهد. البته گام اولش انجام شده و هنوز گام‌هاي بعدي مانده است. امید است اين اتفاق به مقدار زيادي اقتصاد را سر و سامان بدهد. الگوي مصرف مردم اصلاح شود و بخش قابل توجهي از منابع به نفع طبقات محروم‌تر و فقيرتر جامعه بازتوزيع شود. اين‌ها اتفاقاتي است كه خيلي ارزشمند است. البته ما هنوز همه تبعات اين قضيه را نديديم. یکی از مهم‌ترين مسائل سال 90 مديريت تبعات ادامه هدفمند كردن يارانه‌ها است.

تولید و اشتغال

نكته دوم اين است كه مهم‌ترين نگراني كه در كشور در مورد اقتصاد وجود دارد بحث اشتغال و توليد است. اگر توليد رونق پيدا كند، مشکل اشتغال هم حذف مي‌شود. در بحث هدفمند سازي يارانه‌ها هم مهم‌ترين نگراني اين است که مشكلاتي را در حوزه توليد ايجاد ‌كند، چه توليد در بخش كشاورزي، چه در بخش صنعت و چه بخش خدمات. دولت باید با تدبير هدفمند كردن را ادامه بدهد و تبعات منفي را اگر داشته باشد، مديريت كند. البته براي اشتغال شرايط بحراني نيست، ولي بالاخره يك نفر بيكار هم در جامعه ما قابل پذيرش نیست. به لطف خدا اين وضعيت هم به آن حدي كه مطلوب نظام و رهبري است، برسد.
نگراني دیگر افزايش قيمت‌ سوخت است. که به خاطر آن توليدكننده‌ها هزينه توليدشان زياد بشود و در واقع نتوانند كالاهايشان را با قيمت مناسب در بازار بفروشند. از طرفي واردات افزايش پيدا ‌كند و توان توليد و توان صادرات كاهش پيدا كند. دولت بايد براي حمايت از توليد داخل و جلوگيري از واردات بي‌رويه خصوصاً كالاهاي مصرفي كه در داخل هم توان تولیدش هست، فكري بكند.

مردم خوب ما

مجموعه تدابيري كه تا الان اتخاذ شده تدابير خوبي است. بخش زيادي از مشكلاتي كه فكر مي‌كردند اتفاق بيفتد با همين تدابير حل شد. هم تورم تا حدودي كنترل شد و هم واكنش اجتماعي منفي نبود. نگراني اين بود كه افزايش قيمت‌ها بهانه‌اي دست جريان فتنه بدهد كه بخواهند سوء استفاده بكنند كه بحمدالله این اتفاق رخ نداد. مردم ما خيلي مردم خوبي هستند، يعني وقتي براي آن‌ها يك مسئله روشن بشود و احساس كنند اين اتفاق به نفع كل كشور و به نفع مردم و به نفع آينده‌شان است حتماً همراهي مي‌كنند. مجموعه تدابيري هم كه دولت اتخاذ كرده تدابير خوبي بوده همين‌ها را بايد ادامه بدهند.

صندوق توسعه ملي

نکته بعد صندوق توسعه ملي است، آقا هم خيلي روی تأسیس آن تأكيد كردند. انشاء الله این صندوق بتواند به بخش‌هاي مختلف وام بدهد و يك سرمايه‌گذاري خوبي انجام شود. در حوزه نفت و گاز هفت هشت سالی است که سرمایه‌گذاری‌مان یک مقداری كاهش یافته است. یک علتش به خاطر فشارهايي است كه به لحاظ بين‌المللي روی کشور بوده است. اين هم فكر مي‌كنم با يك تدبيري بشود مسئله‌اش را حل كرد. انشاءالله با اين روندي كه داريم مي‌بينيم يك گشايشي هم از لحاظ بين‌المللي ايجاد بشود و اين‌ها باعث بشود كه وضعيت مبادلات ما با بقيه كشورها وضع بهتري پيدا كند.

آینده روشن اقتصادی

آينده كشور به لحاظ اقتصادي روشن‌تر از گذشته است. بحث هدفمند كردن يارانه‌ها خيلي كار بزرگي بود که انجام شد و نشان داد كه خيلي كارهاي بزرگتري هم مي‌شود انجام داد. فكر مي‌كنم بحثی هم كه آقاي رئيس جمهور درباره ريشه‌كني بيكاري در كشور مي‌گويند هدف خيلي بزرگي است. خيلي هم ما انتظار نداريم يك شبه برآورده شود. به لطف خدا دولت ايشان بتوانند در اين دو سالي كه مانده گامي بردارد. بحث مسكن مهر هم يك اقدام خيلي خوبي بود براي خانه‌دارشدن اقشار ضعيف‌تر. اين بايد ادامه پيدا كند. رسيدگي به اقشار ضعيف در مناطق محروم كشور در دولت نهم و دهم انجام شده، اين‌ها خيلي خوب است و بايد با شتاب بيشتري ادامه پيدا بكند. البته دولت همزمان با رسیدگی به پروژه‌هاي كوچك در مناطق محروم، نبايد از پروژه‌هاي بزرگ و زيربنايي و مبنايي غفلت كند. من خيلي نسبت به آينده خوش‌بين هستم و دولت هم نشان داد كه توانايي‌اش در اداره كشور توانايي خوبي است.

كالا کارکرد فرهنگي دارد

اتفاقاتی که در کشورهای عربی رخ داده به نظر من همان داستان انقلاب ماست كه بعد از30 سال دوباره تکرار می‌شود. همان طور كه آقا گفتند انشاءالله اين انقلاب مصادره نشود. به نظر من اين مهم‌ترين اتفاق سال 89 بوده كه در سال 90 هم ادامه خواهد داشت. ما بايد با هوشياري بتوانيم از اين وحدتي كه با همگرايي مسلمين آغاز شده حمایت کنیم. بايد برای اين كشورهايي كه شرايط جديد را تجربه مي‌كنند هم در بعد فرهنگي و هم در بعد اقتصادي، استراتژي مناسب داشته باشيم. رفقاي ما در جبهه فرهنگي انقلاب به نظر من وظيفه‌ سنگین‌تری دارند.
در حوزه فرهنگي انقلاب‌هايي كه در كشورهاي عربي به وجود آمده فرصت بسيار خوبی است که هم در داخل مي‌توانيم از آن استفاده كنيم و هم مي‌توانيم محصولات فرهنگی كه در نظام ما توليد شده را به آنها صادر كنيم. در بحث اقتصادي هم حتي اتفاقا فضاي اقتصادي خيلي مناسبي براي ما ايجاد مي‌كند. براي اين‌كه هم‌گرايي آن‌ها با غرب كمتر مي‌شود. رويكردشان به شرق و كشورهاي اسلامي بيشتر خواهد شد. براي مثال در كشور عراق موقعيت‌هاي اقتصادي بسيار زياد و فوق‌العاده‌اي داريم. شما هر نوع كالايي از شير و ماست گرفته تا كارخانجات را مي‌توانيد به عراق صادر كنيد و تقاضا در آن هست. كشور ثروتمندي است و خيلي هم به لحاظ زيرساخت و محصولات مشكل دارد. لذا ما بايد تدبير داشته باشيم و بازارهاي جديدي كه برايمان ايجاد مي‌شود را از دست ندهيم. اين‌ها هم به توليد، هم به اشتغال و هم به همگرايي كشورهاي اسلامي كمك مي‌كند. ما يك تجربه ناموفقي در كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز داشتیم. متأسفانه فرصت‌هايي كه ايجاد شد را به لحاظ اقتصادي و حتي به لحاظ فرهنگي و اجتماعي خوب استفاده نكرديم. ديگران آمدند و استفاده كردند. مسئله فقط اين نيست كه يك كالا بفرستيد، این كالا کارکرد فرهنگي هم دارد.
در مورد عراق الان مشكلي كه داريم اين است كه هنوز اراده‌اي لازم را براي صادرات كالا و خدمات به عراق نداريم و متأسفانه بعضاً افراد چند شغله در بحث روابط ما با عراق، مسئولیت دارند. براي هدفمند کردن یارانه‌ها سازمان تشكيل داديم، مسئولين وقت گذاشتند، سرمايه‌گذاري بسيار عظيمي كرديم اين كار انجام بشود ارتباط اقتصادی با کشورهای منطقه هم به همين صورت است. بايد مسئولين وقت بگذارند. با بخش خصوصي هم تعاملاتي داشته باشند كه آن‌ها هم پاي كار بيايند. البته آن‌ها انگيزه‌هايش را دارند، بايد زمينه را برايشان آماده كرد. اما اگر بخواهیم تعلل کنیم قطعاً فرصت‌ها از دست مي‌رود،  فرصت‌هايي كه ديگر تكرار هم نمي‌شود.

 

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه